wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podsumowała cały miniony rok w liczbach. Ile osób wypożyczyło książki?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowska biblioteka podaje dane, dotyczące minionego, 2023 roku. Czy jesteś ciekawy, ile książek w sumie, po wszystkich oddziałach w rzeszowskich bibliotekach udało się wypożyczyć? Jak wygląda czytelnictwo w naszym mieście? Ile osób czyta książki? Ilu jest czytelników? Ile razy w ciągu ostatniego roku mieszkańcy Rzeszowa, oraz pobliskich okolic odwiedzili oddziały biblioteczne, w sumie? Ile udostępniono kodów do Legimi, czyli do możliwości czytania ebooków? Ile odbyło się wydarzeń kulturalnych, także i spotkań z wyjątkowymi autorami dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych? Wszystkiego dowiesz się na dołączonym przez nas plakacie, który opublikowała rzeszowska biblioteka (WiMBP) na swoim Facebooku. Już teraz podajemy, że wyniki te i statystyki są naprawdę imponujące!

  Do bibliotek rzeszowskich zapisało się w sumie aż blisko 5 tysięcy nowych czytelników. Mieszkańcy regionu odwiedzili bibliotekę aż ponad 430 tysięcy razy, a jeśli chodzi o wydarzenia, które odbywały się w siedzibie różnych oddziałów bibliotecznych, było ich aż 2001. To bardzo imponujący wynik. W sumie, wypożyczono zeszłego roku aż ponad 800 tysięcy książek, razem. Bibliotekarze mają nadzieję, że w tym roku, liczba ta przekroczy milion.

  A teraz poznaj garść praktycznych informacji odnośnie rzeszowskiej biblioteki

  Biblioteka wypożycza swoje zbiory na zewnątrz, udostępnia je na miejscu oraz pośredniczy w sprowadzaniu książek z innych bibliotek w kraju. Udziela informacji katalogowych, faktograficznych i bibliograficznych w systemie tradycyjnym i zautomatyzowanym. Tworzy i udostępnia katalogi online i różnorodne bazy danych. Od 2008 roku tworzy Bibliografię województwa podkarpackiego systemem zintegrowanym, wspólnie z bibliotekami powiatowymi i działającymi w miastach powiatowych, w ramach Systemu Bibliografii Regionalnej. Wykorzystuje także elektroniczne technologie w zakresie rejestracji czytelników, wypożyczeń i innych prac bibliotecznych. WiMBP posiada rozbudowaną stronę www. Poprzez sukcesywną digitalizację zbiorów współtworzy Podkarpacką Bibliotekę Cyfrową. Atrakcyjność wizerunku programowego instytucji określa także szerokie spektrum działań kulturalno-oświatowych, zwłaszcza wystawiennictwo, spotkania autorskie, promocja dorobku twórczego środowisk lokalnych oraz organizowane systematycznie, w masowej skali, cykle edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach przysposobienia czytelniczego prowadzi lekcje biblioteczne dla uczniów i studentów. W zakresie działalności wydawniczej Biblioteka publikuje m.in.: bibliografię regionalną, materiały statystyczne i promocyjne dotyczące działalności bibliotek publicznych w mieście i w regionie. Na rzecz bibliotek samorządowych prowadzi działalność instruktażową. W Bibliotece funkcjonują Dyskusyjne Kluby Książki. WiMBP współpracuje z innymi instytucjami kultury w mieście i w regionie, z placówkami opiekuńczo-oświatowymi, środowiskiem literackim i z Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

  A jaka jest historia tego miejsca?

  Rzeszowskie bibliotekarstwo powszechne swym początkiem sięga drugiej połowy XIX stulecia, bowiem już w 1882 roku została założona przez Towarzystwo Oświaty Ludowej w Rzeszowie biblioteka o charakterze publicznym. Kontynuatorką tej instytucji była otwarta w 1906 roku Biblioteka Miejska Towarzystwa Szkoły Ludowej, działająca do czerwca 1940 roku. Myśl o zorganizowaniu w Rzeszowie Miejskiej Biblioteki Publicznej powstała w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu miasta. 3 stycznia 1945 roku powołano Komitet Organizacyjny, a Ministerstwo Oświaty wyraziło zgodę na jej utworzenie. Ostatecznie na posiedzeniu Zarządu Miejskiego, 22 maja 1945 roku, podjęto uchwałę o utworzeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Uroczyste otwarcie MBP w Rzeszowie odbyło się w grudniu 1945 roku.

  Wojewódzka Biblioteka Publiczna została otwarta 1 września 1950 roku. W wyniku centralnych decyzji dotyczących łączenia bibliotek wojewódzkich z miejskimi Prezydium WRN w Rzeszowie, 20 sierpnia 1954 roku, podjęło uchwałę, na mocy której nastąpiło połączenie obu placówek w jedną instytucję pod nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Zmiany w strukturze administracyjnej kraju, w czerwcu 1975 roku, spowodowały reorganizację funkcji WiMBP, w związku z czym 30 lipca 1975 roku, Bibliotece nadano nowy statut oraz ustalono nazwę tej instytucji jako: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Od 1 stycznia 1992 roku ponownie funkcjonuje jako Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMPB) w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com