wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Nowe plany Miasta Rzeszowa na kulturę

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W tegorocznym budżecie na kulturę przeznaczono ponad 42 miliony złotych, co pozwoli na zrealizowanie aż 1,5 tysiąca wydarzeń. Lista jest tak obszerna, że niemożliwe jest wymienienie wszystkich planowanych aktywności. Wśród tych najważniejszych znajdują się takie wydarzenia jak Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury oraz festiwal Źródła Pamięci, które nawiązują do dorobku artystycznego takich postaci jak Szajna, Grotowski i Kantor. Nie brakuje także młodszych inicjatyw, takich jak Re: Rzeszów Festival czy Karpaty na Widelcu.

  Działania na rzecz kultury podzielone są na trzy główne obszary. Pierwszy z nich skupia się na infrastrukturze. W ramach tego obszaru udało się zdobyć dla mieszkańców budynek najstarszego kina w Rzeszowie – Zorzy, ratując go przed zagrożeniem likwidacji. Rozpoczęły się także prace przygotowawcze do kolejnej inwestycji związanej z kulturą – kompleksowej rozbudowy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz dodania do niej dwóch nowych kondygnacji. Nie zapominajmy także o Podziemnej Trasie Turystycznej Rzeszowskie Piwnice, która stała się dumą miasta, miejscem pełnym życia i otwartości. Ten projekt będzie rozwijany, a do niego dodany zostanie nowy obiekt – kamienica przy ulicy Króla Kazimierza, znajdująca się przy wylocie trasy podziemnej. Budynek ten zostanie zmodernizowany, tworząc w nim przestrzeń, którą nazwaliśmy Kulturalną Caffe.

  Drugim filarem działań było nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, które stanowią istotną część „fermentu kulturalnego” miasta. Odpowiedzieliśmy na wiele wyzwań zgłaszanych przez środowiska kulturalne, tworząc pierwszą w historii Społeczną Radę Kultury przy prezydencie. Rada ta pełni funkcję doradczą i współtworzy potrzeby w obszarze kultury. W oparciu o sugestie ludzi związanych z twórczością, zdecydowaliśmy się przede wszystkim zwiększyć środki na działalność kulturalną organizacji pozarządowych. Było to wyzwanie, zwłaszcza że poprzedni rząd odebrał naszemu miastu wiele środków właśnie z tych obszarów, które służą finansowaniu kultury. Pomimo trudnej sytuacji nie oszczędzaliśmy na kulturze, lecz przeciwnie, zwiększaliśmy jej budżet. Zainicjowaliśmy na przykład pierwszy w historii konkurs na działalność całoroczną dla organizacji pozarządowych oraz zwiększyliśmy oraz będziemy nadal zwiększać środki przeznaczone na dotacje dla tych organizacji na organizację wydarzeń kulturalnych.

  fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów

  Trzeci, zupełnie nowy element to rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury i sztuki. Chcemy podnieść życie kulturalne na jeszcze wyższy poziom, stając się międzynarodowym miastem, gdzie wydarzenia kulturalne o zasięgu globalnym oraz partnerskie projekty twórcze i artystyczne będą miały swoje miejsce i będą realizowane w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com