czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Po raz pierwszy w Rzeszowie odbędzie się Puchar Polski Mażoretek, na Hali ROSiR! Możesz zasiąść na widowni

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zbliża się wielkimi krokami po raz pierwszy, Puchar Polski Mażoretek, który zostanie zorganizowany na Hali, w siedzibie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ROSiR), przy ul. Jałowego 23A w Rzeszowie. Jeśli chodzi o termin, w jakim odbędą się te sportowe oraz taneczne zawody, będzie to już najbliższa sobota, 13 kwietnia i wystartują one już o poranku, od 8 do godziny 19. To będzie idealny czas oraz miejsce, a także moment, by do naszego miasta zjechały się mażoretki z całej Polski. Co więcej, będą one walczyć ze sobą w wielu kategoriach – wiekowych oraz z podziałem na solo, duety, tria, czy też mini formacje, a także w różnych tanecznych stylach, między innymi w formacjach – flaga, buława, pompon, baton, show.

  Jeśli chodzi o te wiekowe kategorie – to „kadetki” to dzieciaki od 7 do 11 roku życia, juniorki – od 12 do 14 lat oraz seniorki – od 15 do 26 roku życia. Zgłoszenia na rozgrywki można było wysyłać co prawda do 20 marca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyć w konkursie, zasiadając na widowni, bo wstęp na oglądanie pokazów jest wolny i darmowy.

  Specjalnie powołane jury, będzie oceniało następujące kryteria: „technika tańca, praca z rekwizytem, choreografia, pomysłowość́, dostosowanie formy prezentacji do umiejętności i wieku zawodniczek, dobór repertuaru i jego spójność́ z dobranym utworem i kostiumem, ogólny wyraz artystyczny i prezentacja zespołu.”

  A jeśli chodzi o nagrody, te najlepsze osoby bądź też formacje otrzymają nagrody rzeczowe, oczywiście medale oraz pamiątkowe dyplomy.

  Początki mażoretek sięgają XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich głównym zadaniem było towarzyszenie orkiestrze dętej podczas korowodów i parad. Początkowo były to głównie mężczyźni, a stroje przypominały mundury wojskowe. Jednakże, wraz z upływem czasu, rola mażoretek przekształciła się, a zjawisko to zyskało na popularności także poza granicami USA.

  Mażoretki to zwykle grupa dziewcząt lub kobiet, które wykazują się nie tylko doskonałą techniką taneczną, ale również umiejętnością manipulowania różnorodnymi rekwizytami, takimi jak pałeczki, wstążki czy kije. Ich występy są niezwykle widowiskowe i energetyczne, często wzbogacane o akrobacje i figury taneczne. Charakterystyczne są również barwne i błyszczące stroje, które podkreślają dynamikę ich występów.

  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mażoretki to nie tylko forma sztuki widowiskowej, ale również dyscyplina sportowa. Istnieją międzynarodowe organizacje i federacje, które nadzorują zawody mażoretkowe, podczas których drużyny prezentują swoje umiejętności w różnych kategoriach, takich jak taniec, manipulacja rekwizytami czy układy choreograficzne. I taki właśnie pokaz odbędzie się już za kilka dni, w Rzeszowie.

  Treningi i wspólne występy wymagają współpracy, zaufania i zaangażowania, co sprzyja budowaniu silnych więzi między członkiniami grupy. Mażoretki stanowią niezwykle barwny i dynamiczny element kultury widowiskowej oraz sportowej. Ich umiejętności taneczne, artystyczne i sportowe inspirują i zachwycają publiczność na całym świecie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com