sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  „Miarki za Miarkę” – taki tytuł będzie miał nowy spektakl teatralny, z premierą już w czerwcu

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po niedawnej, marcowej premierze „Lalki”, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który znajduje się przy ul. Sokoła 7 nie zwalnia tempa i już teraz pracuje nad całkowicie nowym przedstawieniem, które jak zapowiadają jego twórcy, odbędzie się przedpremierowo już w czerwcu, a dokładniej w jego połowie. „Miarki za Miarkę”, bo taki będzie mieć tytuł to opowieść, napisana pierwotnie przez Wiliama Szekspira. Reżyserem tutaj będzie Szymon Kaczmarek. A premiera tego pokazu odbędzie się w ramach 63. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: 03. Festiwalu Arcydzieł, które z kolei zaplanowane są na dni od 18 do 27 października.

  Kto pracuje obecnie nad tym spektaklem? Za przekład odpowiada – Piotr Kamiński oraz Anna Cetera-Włodarczyk, dramaturgię – Żelisław Żelisławski, reżyserię, projekcje, światło – Szymon Kaczmarek, scenografię – Kaja Migdałek, kostiumy – Marta Śniosek-Masacz, muzykę – Kamil Tuszyński. A jeśli chodzi o aktorów, zagrają w tym spektaklu – Anna Demczuk, Aniela Kowalska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Justyna Król, Michał Chołka, Jakub Gąsior, Paweł Gładyś, Maciej Karbowski (gościnnie), Marek Kępiński, Mateusz Marczydło, Adam Mężyk oraz Robert Żurek. Z kolei inspicjentką/ suflerką będzie Małgorzata Depta.

  O czy jest książka „Miarka za Miarkę”?

  To pozycja literacka autorstwa Williama Shakespeare’a z roku 1603. Trudno ją jednoznacznie zaklasyfikować do kategorii komedii lub tragedii. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku. Głównym tematem sztuki jest kontrast między władzą polityczną a sprawiedliwością w kontekście biblijnym. Dramat jest oparty na motywach z twórczości renesansowego włoskiego autora Giambattisty Giraldiego Cinzia. Tytuł odnosi się do słów z Biblii, z Ewangelii św. Mateusza: Jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com