środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Dziś wieczorem odbędzie się w Rzeszowie Wieczornica, upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po długich latach oczekiwania, środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne oraz bliscy i przyjaciele Żołnierzy Wyklętych doczekali się dnia poświęconego pamięci tych bohaterskich postaci. Rzeszów również będzie obchodził ten dzień wyjątkowo i to już dzisiaj, o godzinie 18:00 w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie na ul. 3 Maja 20 – rozpocznie obchody uroczystą Mszą Świętą. Zgromadzeni wierni wspólnie będą się modlić w intencji  właśnie poległych i pomordowanych, dla których została przygotowana i którym poświęcona będzie cała uroczystość. Dalej, grupa wszystkich uczestników, pomaszeruje pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego WiN w Rzeszowie.

  Niniejsza inicjatywa miała swój początek jeszcze w 2012 roku. Od tamtej pory, rok w rok wszyscy oddają hołd dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po przesunięciu frontu II wojny światowej i przyjściu sowietów nie złożyli broni i kontynuowali walkę z czerwonym okupantem.

  A na organizowaną już za kilka godzin uroczystość zapraszają Narodowy Rzeszów wraz z Młodzieżą Wszechpolską, Fundacją Wczoraj i Jutro, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki, Jednostką Strzelecką 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz z projektem Zbrojna Rzeszowszczyzna. To będzie Wieczornica Pamięci, podczas której zgromadzą się wszyscy patrioci, rzeszowianie, by wspólnie obchodzić ten wyjątkowy dzień.

  A jaka jest historia ustanowienia tego święta 1 marca?

  W 2010 roku, wykorzystując swoje konstytucyjne prerogatywy do inicjatywy ustawodawczej, prezydent Lech Kaczyński złożył marszałkowi Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, obchodzonego 1 marca każdego roku.

  Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy podkreślało, że ustanowienie tego święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, oddającego cześć ich męstwu, niezłomnej postawie patriotycznej i wierności tradycjom narodowym. To święto stanowi także hołd dla licznych społeczności lokalnych, których patriotyzm i stała gotowość poświęceń dla idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu przez wiele lat.

  Po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent Bronisław Komorowski podjął się dalszego poparcia projektu. W efekcie, 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie została wybrana przypadkowo – 1 marca 1951 roku, komuniści zamordowali w mokotowskim więzieniu przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym Łukasza Cieplińskiego, tworzącego ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej dzieło Armii Krajowej od 1945 roku.

  Prezes IPN Janusz Kurtyka również zabiegał o ustanowienie tego święta. Uchwalenie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2011 roku stanowi potwierdzenie roli, jaką ci bohaterowie odegrali na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości

  Dla obecnego Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wydobywanie z zapomnienia tych bezimiennych, przemilczanych bohaterów jest wielkim i ważnym osiągnięciem. Pamięć i szacunek dla przodków stanowią fundament wspólnoty narodowej, a Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest nie tylko świętem państwowym, ale także ważnym elementem budowania tożsamości narodowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com