środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Przyznano dotacje na remonty i konserwację zabytków na Podkarpaciu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przydzielił fundusze na prace renowacyjne i remontowe obiektów zabytkowych w województwie podkarpackim. Dotacje obejmą także wnioskodawców z powiatu rzeszowskiego.

  Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Mrowli otrzymała dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych na IV etap remontu elewacji i prezbiterium zabytkowego kościoła, który powstał na przełomie XIX i XX wieku.

  50 tysięcy złotych zostało przyznanych na prace konserwacyjne tunelu Przeworskiej Kolei Dojazdowej w Szklarach. Dodatkowo, dzięki dotacji w wysokości 70 tysięcy złotych, zostaną dokończone prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w zabytkowym kościele parafialnym św. Stanisława w Boguchwale.

  Ponadto, fundusze ze środków konserwatorskich mogą zostać przeznaczone na sporządzenie ekspertyz, badań konserwatorskich i architektonicznych, opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich, sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz czy odnowienia lub całkowitej rekonstrukcji okien.

  Beata Kot , Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

  60 tysięcy złotych dofinansowania zostało przyznane na kontynuację prac związanych z konserwacją i restauracją wystroju malarskiego XVIII-wiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krasnem. Ponadto, 19 tysięcy złotych publicznych środków zostanie przeznaczone na konserwację polichromii ściennej w kościele w Zabierzowie, a 27 tysięcy złotych na odnowienie dwóch zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Zaczerniu.

  Dotacje obejmują zarówno zabytki nieruchome, jak i ruchome. Corocznie w województwie podkarpackim przeznacza się około 10 milionów złotych na prace remontowe i konserwacyjne zabytków. Osoby fizyczne, samorządy oraz organizacje posiadające zabytki wpisane do rejestru zabytków mogą ubiegać się o przyznanie dotacji.

  Przy zabytkach ruchomych głównie skupia się na konserwacji polichromii, malowideł, witraży, ścian i sklepienia. Obejmuje to również remont kapliczek, nagrobków, organów, ławek oraz figurek. Wiele złożonych wniosków dotyczy prac związanych z konserwacją wyposażenia, obrazów, rzeźb i elementów wnętrza świątyni, takich jak ołtarze czy ambona.

  Osoby fizyczne, samorządy i organizacje, które są właścicielami lub posiadaczami zabytków wpisanych do rejestru zabytków, mogły ubiegać się o dotacje. Dofinansowanie może być wykorzystane na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z zabytkami ruchomymi i nieruchomymi.

  Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu przemyskiego, następnie krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego. Według wyliczeń WUOZ tak kształtuje się podział wniosków na zabytki nieruchome: Przemyśl – 101, Krosno – 39, Rzeszów – 30 oraz Tarnobrzeg – 5. W przypadku zabytków ruchomych liczba wniosków rozkłada się następująco: Przemyśl – 47, Krosno – 36,  Rzeszów – 27 i Tarnobrzeg – 11. W obu kategoriach tradycyjnie już od wielu lat najwięcej wniosków na dotacje wpływa od właścicieli zabytków Przemyśla i okolic.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com