środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Obejrzyj w galerii Wojewódzkiego Domu Kultury plakaty pochodzące z filmów, puszczanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach od 26 lutego do 10 marca 2024 roku Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie stanie się areną dla miłośników sztuki filmowej. Galeria WDK będzie gościć niezwykłą wystawę plakatów filmowych ze zbiorów Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”, jednego z najstarszych klubów filmowych w Polsce.

  Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” to instytucja o bogatej historii, zapisanej już w rejestrze Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych od stycznia 1959 roku. Jego założyciele, m.in. redaktorzy Jerzy Piskor, Witold Szymczyk, i Maria Cecylia Guziołek, postawili sobie za cel nie tylko pogłębienie wiedzy o sztuce filmowej, ale także aktywne uczestnictwo w popularyzacji wartościowych dzieł. To właśnie w tym duchu klub organizuje wystawy, projekcje wprowadzające do filmu, a także otwarte dyskusje nad prezentowanymi produkcjami.

  Od samego początku Klub był wspierany przez pasjonatów kina, takich jak Danuta Lipińska, która od pierwszych lat działalności była opiekunką tej formy klubowej. W latach 60-90 zorganizowano setki projekcji, przeglądów tematycznych, spotkań, a nawet ogólnopolski konkurs „Kino Młodych”, który dał szansę młodym reżyserom, m.in. Krzysztofowi Kieślowskiemu.

  W latach 90. Klub „Klaps” skupił się na promocji klasycznych dzieł światowego kina, a po krótkiej przerwie w 2012 roku wznowił regularne projekcje. Kierowany przez Adama Kusa, Klub skutecznie łączył kino niezależne z prezentacją filmowych klasyków, zdobywając w 1999 roku prestiżową Nagrodę im. Antoniego Bohdziewicza.

  Obecnie DKF „Klaps” odnawia swoją pozycję, przyciągając blisko 5 tysięcy widzów rocznie. Repertuar obejmuje około 40 tytułów, łącząc wartościowe produkcje z filmami nagradzanymi na festiwalach. Działalność klubu przyczynia się do rozwijania umiejętności oceny filmów, podnosi kulturę filmową, a także tworzy przestrzeń do pogłębiania wiedzy o sztuce filmowej.

  Nie tylko ekran kinowy jest miejscem, gdzie DKF „Klaps” wpływa na społeczność. Profil klubu na Facebooku, obecny od lat, to platforma, gdzie miłośnicy kina dzielą się swoimi przemyśleniami, uczestniczą w konkursach, i poznają ciekawostki filmowe. To właśnie tutaj, w cyfrowej przestrzeni, klub kontynuuje tradycję dyskusji i fascynacji filmem, łącząc pokolenia miłośników sztuki.

  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, będący gospodarzem tej niezwykłej wystawy plakatów filmowych, zaprasza wszystkich miłośników kina do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. To okazja nie tylko do podziwiania kunsztu artystycznego plakatów, ale także do zagłębienia się w fascynującą historię polskiego klubu filmowego, który nieustannie przyciąga dobre filmy i inspiruje kolejne pokolenia kinomanów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com