czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Maja Szelc w ramach swojej pracy dyplomowej zaprasza na koncert taneczny w Krośnie. Zaprezentuje się wiele zespołów!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Krośnie znajduje się jedna z trzech placówek w całej Polsce, która przygotowuje przyszłych artystów do pracy w kulturze. Szkoła ta (Policealne Studium Animatorów Kultury) jest placówką artystyczną i kształci oprócz przyszłych choreografów (animatorów tańca) także profesjonalnych fotografów, twórców spektakli teatralnych oraz w ogóle działaczy w szeroko pojętej i rozumianej kulturze. To idealne miejsce do rozwoju swoich artystycznych zainteresowań. Mogą się tutaj, w Krośnie kształcić wszyscy, którzy czują powołanie  – obojętnie czy są to absolwenci studiów czy też liceum do pracy właśnie w kulturze. Szkoła ta bardzo dobrze przygotowuje do pracy w zawodzie artysty, a jego uczniowie czynnie angażują się w różne kulturalne happeningi, koncerty czy spektakle. Jedną z uczennic, która jest absolwentką tej szkoły i obecnie przygotowuje swoją pracę dyplomową z dziedziny tańca jest właśnie Maja Szelc. Zaprasza na koncert „Na ludowo…”, na którym zaprezentują się zespoły taneczne – ZPiT Uniwersytetu Rzeszowskiego Resovia Saltans, Zespół Tańca Współczesnego „Strecz” oraz Zespół Taneczny „Kleks”, z którymi artystka jest związana.

  Wydarzenie to – koncert taneczny odbędzie się już za niedługo, bo 25 lutego. Każdy za darmo będzie mógł obejrzeć taneczne przedstawienie, które rozpocznie się o godzinie 16:00 w Regionalnym Centrum Pogranicza, przy ul. Kolejowej 1.

  Poznaj bliżej zespoły, które wystąpią już w najbliższą niedzielę!

  Zespół Tańca Współczesnego Strecz

  Zespół powstał jeszcze w 2000 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Nad tancerzami pieczę sprawuje choreograf Sabina Wójcik-Grygolec. Na zespół składają się dwie grupy. Strecz trenuje głównie taniec współczesny. A o wysokim poziomie tej szkoły tańca świadczą liczne nagrody, medale i statuetki, które zespół w ciągu tych ponad dwudziestu lat zdążył otrzymać, prezentując piękne choreografie na festiwalach i konkursach w wielu miejscach w Polsce.

  Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans”

  Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” stanowi artystyczną wizytówkę Uniwersytetu Rzeszowskiego, czołowej uczelni na Podkarpaciu. Od ponad trzydziestu pięciu lat, jako część Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego, przyciąga młodzież akademicką i absolwentów, inspirując ich do rozwijania umiejętności tanecznych, wokalnych i instrumentalno-muzycznych. Poprzez intensywne szkolenie w grupach koncertowych, początkujących, wokalnych i instrumentalno-muzycznych, członkowie Zespołu zdobywają nie tylko pasję, lecz także dodatkowe wykształcenie w szeroko pojętej kulturze tanecznej.

  Studenci doskonalą swój warsztat ruchowy na zajęciach specjalistycznych obejmujących polskie tańce narodowe, regionalne, tańce innych kultur, a także techniki charakterystyczne, taniec klasyczny i elementy współczesnych form tanecznych. To wszechstronne podejście pozwala im prezentować wysoki poziom artystyczny, z doskonałą sprawnością taneczną, estetyką ruchu, wyrazem scenicznym i wrażliwością muzyczną. „Resovia Saltans” wyróżnia się nie tylko innowacyjnymi opracowaniami choreograficznymi i muzycznymi, ale także wysokim poziomem techniki tanecznej w grupach koncertowych, co przyciąga uwagę zarówno polskiej, jak i zagranicznej widowni. Oryginalne prezentacje ludowych przyśpiewek dodają zespołowi niepowtarzalnego uroku, czyniąc go jednym z najbardziej cenionych w kraju i za granicą.

  Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny Kleks

  Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny Kleks to niekwestionowany nestor krośnieńskich grup tanecznych, któremu w tym roku przypadnie zaszczytne obchody trzydziestolecia istnienia. Przez trzy dziesięciolecia sceną zespołu przewinęło się wielu utalentowanych tancerzy, tworząc barwną historię. Dla niektórych był to krótki epizod, dla innych zaś dziesięć lat pełnych tanecznej przygody.

  Obecnie zespół aktywnie działa w siedmiu grupach wiekowych, gromadząc dzieci i młodzież w przedziale wiekowym od 6 do 18 lat. Inicjatorką tego tanecznego przedsięwzięcia jest Dagmara Krzanowska-Szelc, a wsparcie instruktorskie oraz choreograficzne zapewniają Paulina Rozenbajgier i Aleksandra Bryś. Zespołowi towarzyszą również inni utalentowani specjaliści, tak jak Katarzyna Łukowicz, prowadząca zajęcia baletowe, Grzegorz Matuszek z jazzowym doświadczeniem oraz Eliza Kaplita-Wójcik i Agnieszka Muroń, zajmujące się gimnastyką artystyczną.

  Ich trud przekłada się na imponującą kolekcję nagród zdobywanych podczas licznych konkursów i przeglądów tanecznych, co stanowi bezsprzeczny dowód na wysoką jakość ich pracy i zaangażowania. Kleks nie tylko przetrwał trzy dekady, ale także z dumą prezentuje się jako nieodłączna część krośnieńskiego krajobrazu tanecznego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com