poniedziałek, 4 marca, 2024
+

  Wojewódzki Dom Kultury zaprasza na „KONCERT ZIMOWY”, na którym wystąpią zespoły artystyczne!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przed nami, wyjątkowy, koncert zimowy, organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Na dużej scenie zaprezentują się wokaliści oraz tancerze, działający właśnie w budynku przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie. A już teraz zapowiadamy, że zaprezentuje swój dotychczasowy dorobek kulturalny, w tym przepiękne choreografie aż 170 bardzo utalentowanych artystów.

  Wystąpią  – Mażoretki „Incanto”, Studio Artystyczne „Bella Arte”, Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek, Podkarpacki Chór Męski, ZPiT „Bandoska” już 18 lutego 2024 roku, w niedzielę, a występy wystartują o godzinie 17:00. Bilety na występy kosztują tylko 20 zł i są one do kupienia w kasie WDK, w godzinach od 8 do 16, a także w dniu koncertu, od godziny 15.

  Mażoretki „INCANTO”

  to pierwsza w Rzeszowie i na Podkarpaciu grupa tancerek prezentująca układy taneczno – marszowe. Dziewczyny prezentują efektowne popisy żonglerskie z batonami (pałeczkami marszowymi). Oprócz prostych i marszowych ruchów Tancerki mają w swoim repertuarze widowiskowe pokazy twirlingowe, elementy rewiowe i bogaty repertuar taneczny do popularnych utworów muzycznych.

  Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek

  Mażoretki występują również do repertuaru  Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek. Zespół pod pierwotną nazwą „Tamburetki” powstał w 1985 r. z inicjatywy byłej tamburmajorki Orkiestry Szałamaistek WDK Rzeszów – Beaty Kuźniar, która pracowała z nimi do 2001 r., następnie grupę przejęła Urszula Sowa, później Katarzyna Czartoryska. Obecnie instruktorem jest Aleksandra Szymańska. Orkiestra uczestniczy w życiu społecznym i artystycznym województwa podkarpackiego. Orkiestra jest zespołem unikatowym, ponieważ szałamaje to instrumenty, które mają swoje źródło w średniowieczu.

  W skład zespołu wchodzą tylko dziewczęta, są to przede wszystkim uczennice klas gimnazjalnych i licealnych z całego Podkarpacia. Według dotychczasowej wiedzy jest to jedyna dziewczęca orkiestra o takim charakterze w Europie. Macierzystą placówką Orkiestry Szałamaistek od pierwszych lat jej istnienia jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Partnerem Orkiestry jest II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. W Wojewódzkim Domu Kultury zrodziły się wszystkie sukcesy Orkiestry, tu odbywają się systematyczne próby, stąd dziewczęta często wyjeżdżają na warsztaty muzyczne i zgrupowania artystyczne.

  Orkiestra przez ponad 40 lat istnienia koncertowała nie tylko na scenach województwa podkarpackiego, ale  także w całej Polsce i poza jej granicami, prawie we wszystkich krajach europejskich – Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Węgry, Słowacja, Macedonia, Litwa. Towarzyszy jej Zespół Mażoretek, który podkreśla tanecznie prezentacje muzyczne. W ostatnich latach nie słabnie intensywność pracy Orkiestry – nieustannie koncertuje na terenie całego kraju, biorąc udział w imprezach muzycznych naszego województwa i Polski, jest  zapraszana przez znaczące podmioty organizujące przedsięwzięcia społeczne, artystyczne, oświatowe, patriotyczne, polityczne i inne.

  Zespół Pieśni i Tańca Bandoska

  Początek działalności Zespołu przypada na 1950 rok, więc aktualnie „Bandoska” ma 72 lata. Na początku był to Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury. Nazwę „Bandoska” nadano w 1969 r., pod którą działa nieprzerwanie do dziś, upowszechniając w kraju i za granicą rodzimy folklor, sięgający do autentycznych źródeł kultury ludowej. Repertuar zespołu stanowią polskie tańce narodowe, regionalne (zwłaszcza z okolic Rzeszowa), tańce innych narodów, obrazki taneczne oraz obrzędy ludowe.

  Zespół pieśni i tańca „Bandoska” w ciągu 72. lat dała setki, a może już tysiące koncertów w kraju i za granicą. Uczestnicząc w konkursach i festiwalach zdobywała wielokrotnie nagrody o randze krajowej i międzynarodowej. Występując poza granicami kraju Zespół odwiedził m.in.: Austrię, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Czarnogórę, Czechy, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Węgry oraz Włochy.

  Kontakty ZPiT „Bandoska” z Zespołem z Genk w Belgii, dały początek Światowym Festiwalom Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, które odbywają się od ponad 50. lat w Rzeszowie. Wielu wychowanków „Bandoski” to choreografowie prowadzący znakomite grupy polonijne, które roztańczone są po całym świecie.

  Obecnie Zespół tworzy ponad 100 osób, które wchodzą w skład – grupy reprezentacyjnej i grupy młodzieżowej, kapeli ludowej, oraz dwóch grup dziecięcych, a od Jubileuszu 55-lecia została założona również grupa seniorów.

  Podkarpacki Chór Męski

  Podkarpacki Chór Męski powstał w 2014 r. Jego członkami są śpiewacy Strzyżowskiego Chóru Kameralnego oraz ”Belfersingers” z Gorlic wsparci również pojedynczymi panami z innych środowisk chóralnych z Krosna, Mielca i Sędziszowa. Wielu z nich wywodzi się z Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ – chóru męskiego działającego od 1878 r.

  Swój pierwszy koncert Chór wykonał w XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie, gdzie zdobył I miejsce. Także I nagrodę otrzymał na IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2014. W czerwcu 2015 r. Podkarpacki Chór Męski koncertował w Słowenii. Dokonał także premierowych nagrań „Pieśni religijnych” Ottona Mieczysława Żukowskiego. W październiku 2015 r, chór wziął udział w Festiwalu Voce Magna w Žilinie na Słowacji, gdzie wziął udział w światowej premierze utworu L. Bernátha -”Trietia kniha žalmov”. W 2016 roku nagrał kolejną płytę z nieznanymi utworami Władysława Żeleńskiego „Secular Choral Works” oraz z powodzeniem koncertował w Polsce, Czechach oraz na Słowacji. Na wiosnę 2017 roku został laureatem Grand Prix na XI Podkarpackim Przeglądzie Chórów „Pieśni Pasyjne” w Radymnie. Chór działa pod patronatem Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com