wtorek, 27 lutego, 2024
+

  Zbliża się Światowy Dzień Chorego. NFZ zaprasza wszystkich, którzy zażywają dużo leków, na darmowe, edukacyjne konsultacje!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Światowy Dzień Chorego wypada 11 lutego, czyli w najbliższą niedzielę. To szczególny dzień, w którym kierujemy naszą uwagę na tych, którzy mają oraz zmagają się z jakąś chorobą. A to też, w wielu przypadkach oznacza przyjmowanie leków oraz wiąże się z farmakoterapią. Często też, przyjmujemy więcej leków naraz. Warto wiedzieć, że co trzeci Polak, po ukończeniu 65 roku życia, bierze wiele leków naraz razem łącznie z różnymi witaminami oraz suplementami, które uzupełniają ich niedobory. Podkarpacie należy do tych województw o najniższym wskaźniku osób, zażywających tak dużo naraz leków, jednak i tak jest ich aż około 20 tysięcy.

  A województwa, które odnotowują najwyższy wskaźnik zażywania dużej ilości leków u seniorów, są to pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Z kolei, obok Podkarpacia, województwa, których mieszkańcy połykają najmniej leków to małopolskie, świętokrzyskie oraz podlaskie.

  Z tego względu też, z myślą, o wszystkich tych osobach, które jedzą leki, NFZ postanowiło zorganizować spotkanie, w którym odbędą się porady dla osób, które szczególnie zażywają na co dzień dużo lekarstw. Takie spotkanie odbędzie się 9 lutego.

  Podkarpackie NFZ po raz kolejny organizuje spotkanie, podczas którego pragnie zwrócić szczególną uwagę na problem wielolekowości. Polipragmazja, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie, co może wywoływać niepożądane efekty dla naszego organizmu. Polipragmazja nazywana wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy niewydolność krążenia.

  Spotkanie i darmowe porady poprowadzi Pani dr n. farm. Lucyna Samborska z-ca Prezesa Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i specjalistka farmaceutka. Podczas darmowych indywidualnych konsultacji udzieli porad czy wielolekowość dodatkowo nie utrudnia procesu leczenia. Podpowie jak właściwie przyjmować zlecone przez lekarza leki i jak je przechowywać. Wszyscy chętni będą mogli uzyskać także informacje na temat zamienników leków oraz skuteczności działania suplementów diety.

  NFZ zaprasza także do śledzenia Kalendarza Zdrowych Wydarzeń, gdzie zamieszczane są  informacje o wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, spotkaniach i materiałach związanych ze zdrowiem, które organizuje bądź uczestniczy w nich Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com