piątek, 1 marca, 2024
+

  PS Dialogi z/o Nowosielskim. Otwarcie wystawy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W 2023 roku, z okazji wypadającej w tamtym, minionym roku okrągłej, stuletniej rocznicy urodzin Jerzego Nowosielskiego, który był wybitnym malarzem, ale też teoretykiem sztuki, filozofem oraz teologiem, w Rzeszowie, jesienią zorganizowano specjalne wydarzenie. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wszyscy chętni uczestnicy mogli wziąć udział w różnych działaniach artystycznych, inspirując się twórczością właśnie tego artysty. Była to realizacja projektu „Poezja w teatrze”, który stanowił część ubiegłorocznej edycji Przestrzeni Sztuki. W obecnym, 2024 roku, który dopiero się zaczął, wystawa ta z powrotem znajdzie się w teatrze.

  Jak wyglądało wydarzenie to związane z Nowosielskim w ubiegłym roku?

  W listopadzie 2023 roku młode artystki i artyści z Instytutu Sztuk Pięknych UR, Szkoły Doktorskiej UR i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na żywo tworzyli swoje prace w Szajna Galerii, które teraz, od jutra, od 2 lutego będzie można oglądać na foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Kuratorem projektu jest Paweł Korbus — artysta wizualny, aktor, performer, twórca wideo i instalacji, absolwent edukacji artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  Działania, które miały miejsce w listopadzie, a których kuratorkami były prof. Jadwiga Sawicka i dr Agata Sulikowska-Dejena, zainspirowały Pawła Korbusa do kontynuacji projektu pod nazwą „PS Dialogi z/o Nowosielskim”. Już 2 lutego od godziny 18:00 cała zgromadzona publiczność będzie mogła wziąć udział w działaniach performatywnych prezentowanych przez artystów, biorących udział w wystawie, a jej oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 18:45.

  „Interesuje mnie czas między treścią główną, a Post Scriptum. Dla nas wszystkich może być to czas na przygotowanie czegoś, krok dalej i Post Scriptum do sytuacji, jaką przygotowywaliśmy w listopadzie. Jaki moment jest teraz? Jak patrzymy na tamte prace i koncepty, jak na siebie i na Nowosielskiego? Interesuje mnie też ten dystans i własna relacja każdej osoby do procesu kreatywnego, rysowania i wytwarzania materialnych prac, istniejących w czasie. Co jest performatywne, a co pozostaje trwałym śladem? Gdzie szukać przestrzeni duchowej, a gdzie oddechu, gdzie jest to co współcześnie najmocniej działa? W jednym z wywiadów Nowosielski opowiadał, że gdy zmęczony jest figuracją i wszystkim innym, to maluje kosmos. Można by zapytać, w jaki sposób kondycja własna przekłada się na generowane treści? Czy to te gotowe już rysunki, czy te jeszcze niepowstałe, te w sferze fantazji, godne są poświęcenia im uwagi? Chciałbym by PS było dla każdego platformą badawczą własnego żywego dialogu z/o rysunkiem/Nowosielskim/itd.”

  — opowiada o projekcie Korbus.

  Wystawę „PS Dialogi z/o Nowosielskim” będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com