środa, 21 lutego, 2024
+

  Aktorzy z rzeszowskiego teatru na Sokoła, pokażą spektakl o rodzinie Ulmów w Londynie!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Aktorzy z rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej, którzy przedstawiali spektakl pod tytułem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w wielu miejscowościach, szczególnie na Podkarpaciu (w Sędziszowie Małopolskim, Sokołowie Małopolskim, Przecławiu, czy w Nowej Dębie) oraz oczywiście w samym Rzeszowie, teraz pokażą go w Londynie! Cały występ poświęcony oraz dedykowany Ulmom zostanie pokazany w Polish Social & Cultural Association – instytucji, która promuje i udostępnia polską kulturę we wszystkich jej formach. Bardzo się z tego cieszymy. Szczególnie, że aktorzy działają na co dzień w naszym regionie i będą go wspaniale promować. Teatralna historia rodziny z Markowej, na Podkarpaciu, pokazuje polską kulturę oraz tym samym bardzo wzruszającą historię, którą teraz będą mogli zobaczyć również mieszkańcy Anglii, londyńczycy.  Spektakl, który wyreżyserował Beniamin Bukowski, zagrany będzie w języku polskim z pokazanymi napisami w języku angielskim.

  Historia przedstawiona na deskach teatru to opowieść o błogosławionej rodzinie Ulmów, która poruszyła i nadal porusza serca całego świata. W dodatku, Sejm RP ogłosił nowy, 2024 rok właśnie rokiem Rodziny Ulmów. W końcu to właśnie ta rodzina stała się symbolem wszystkich, którzy oddali swoje życie w czasie trwającej w Polsce wojnie około sto lat temu, za ratowanie szczególnie prześladowanych w tamtym okresie przez żołnierzy niemieckich Żydów.

  O czym jest historia, w której bohaterami jest rodzina Ulmów?

  Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta (woj. podkarpackie). Prowadzili gospodarstwo – Józef specjalizował się w uprawie warzyw i owoców, pszczelarstwie i hodowli jedwabników, jego pasją była fotografia, był też zaangażowany społecznie. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw innych mieszkańców wsi. W Markowej żyło wtedy około 20 rodzin żydowskich, w powiecie łącznie około 1000 Żydów. Józef Ulma pomagał jednej z rodzin przy konstruowaniu takiej kryjówki. Żydzi szukali też schronienia u mieszkańców okolicznych wsi. Niestety, ktoś wydał ich i 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Ulmowie, razem z ich dziećmi oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.

  „Sala pękająca w szwach, wzruszenie i owacje na stojąco. Teatralna historia rodziny Ulmów w wykonaniu naszego Teatru spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem lokalnej społeczności oraz gości biorących udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Spektakl zagraliśmy na zakończenie obchodów tego święta w Markowej – podłańcuckiej miejscowości, w której dokładnie 75 lat temu dokonano straszliwej zbrodni na ośmioosobowej rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nią Żydach.”

  – mówią aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com