W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbyło się wyjątkowe wydarzenie, w miniony, wczorajszy wieczór. Rzeszów obchodził bowiem swoje 670 lat, od kiedy zaczął funkcjonować jako miasto.
Święto to ściśle związane jest z datą 19 stycznia 1354 roku, kiedy to ówczesny król Polski – Kazimierz Wielki podarował nowe miejsce dyplomacie, rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi – Janowi Pakosławicowi. Przyjął on nazwisko Rzeszowski i to właśnie od tamtego czasu nasze miasto może pochwalić się swoją bogatą historią.
W związku z okrągłą rocznicą, zorganizowano specjalne wydarzenie, w którym uczestniczyli – zasiedli na widowni m.in. sam Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek ora zaproszeni goście. Oprócz wręczenia wyjątkowego wyróżnienia – nagrody, która przyznawana jest obywatelom, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju naszego miasta, była też część artystyczna. Zaśpiewała Ania Rusowicz oraz Mateusz Ziółko z orkiestrą pod kierownictwem Krzysztofa Mroziaka. Nie zabrakło również dużego tortu oraz drobnego poczęstunku z symbolami Rzeszowa.
Cała impreza miała miejsce w rzeszowskiej filharmonii, 18 stycznia 2024 roku. Podczas obchodów okrągłej rocznicy powstania Rzeszowa, nadano nagrodę – tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”, Andrzejowi Urbanikowi -podróżnikowi oraz radiologowi z rąk samego Prezydenta Rzeszowa. To tytuł, który przyznawany jest wyjątkowym osobom, które są związane z Rzeszowem, za swoją działalność społeczną lub związaną z pracą zawodową i które wnieśli znaczący wkład w rozwój naszego miasta w różnych dziedzinach.
Prof. Andrzej Urbanik, pomysłodawca OSOTT-u, Ogólnopolskich Spotkań Obieżyświatów, Trampów i Turystów, nie tylko odwiedził w swoim całym życiu ponad setkę różnych krajów w tym na przykład Bułgarię, czy Rumunię, przemierzając wiele ciekawych zakątków, objeżdżając cały świat dookoła dwa razy. Ale też pan Andrzej posiada tytuł profesora oraz ogromny dorobek naukowy, szczególnie z zasługami dla rozwoju polskiej radiologii.
Urodził się we Wrocławiu, jednak mieszkał, dorastał i wychowywał się w Rzeszowie. Uczęszczał w swojej młodości na zajęcia do szkółki lekkoatletycznej CWKS Resovia, był też ministrantem w kościele Bernardynów, uwielbiał wypożyczać książki z rzeszowskich bibliotek. Mimo, że zamieszkał na studiach gdzie indziej, z sentymentem wracał do Rzeszowa. Uwielbiał podróżować, szczególnie żeglować po morzu.
Na przełomie lat 80. i 90. pracował w Instytucie Radiologii Akademii Medycznej w Gdańsku. Do Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wrócił w 1992 roku, a od 1998 jest kierownikiem obu tych instytucji. Od kilku lat współpracuje z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1985 r. wydał pierwszy polski przewodnik globtroterski pt. „Przewodnik trampingowy – Birma, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja”. Prof. dr hab. med. Andrzej Urbanik, jest też absolwentem III LO w Rzeszowie i Akademii Medycznej w Krakowie.
Podczas uroczystej gali, nie zabrakło również i wspaniałej muzyki. Znana wokalistka Ania Rusowicz oraz Mateusz Ziółko zaprezentowali pod akompaniamentem orkiestry piosenki artystów, którzy związani byli z Podkarpaciem. Można było usłyszeć utwory Tadeusza Nalepy, Miry Kubańskiej, Stana Borysa, czy Wojciecha Kilara. Orkiestra, grając na żywo i która towarzyszyła artystom zagrała w składzie – Paweł Wilczyński – gitara, Marcin Jadach – bas, Piotr Budniak – perkusja, Rafał Gańko – trąbka, Jarosław Bothur – saksofon, Krzysztof Mroziak – instrumenty klawiszowe, Kwartet smyczkowy Lejdis Quartet, Sylwester Malinowski – instrumenty perkusyjne, Ewa Siembida-Jachym – wokal, Ewa Niewdana-Hady – wokal, Sylwia Łyko – wokal.
A całe świętowanie zwieńczone zostało pokrojeniem dużego tortu, który wykonała Cukiernia – Piekarnia Radosława Raka. Słodkim poczęstunkiem poczęstowali także uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie. Wszystkie smakołyki nawiązywały swoim wyglądem oczywiście do Rzeszowa.
Podczas trwania uroczystości prowadzona była transmisja na żywo, podczas której można było oglądać od początku do końca całą galę. A poprowadzili ją Adam Głaczyński oraz Łukasz Błąd.
„To wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na wspaniałą historię, która przez wiele lat układała się w niepowtarzalny sposób tworząc miejsce, które dzisiaj nazywamy dumnie naszym miastem. Dzisiaj to my jesteśmy strażnikami dziedzictwa i architektami przyszłości. Wspólnie – jako zjednoczone i zaangażowane społeczeństwo – możemy kształtować nasze miasto, jednocześnie budując lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.”
– powiedziała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
A my przypominamy, że w ramach okrągłej rocznicy lokacji miasta Rzeszowa, w wielu punktach gastronomicznych trwa Festiwal Smaków. Od 15 stycznia, przez cały tydzień do 21 stycznia, do niedzieli można w wielu restauracjach zamówić specjalne menu. Można skosztować zatem marcepanowych pierników z wizerunkiem najważniejszych obiektów, które znajdują się w naszym mieście. Zjesz także zapiekankę rzeszowską, w gliniaku, podpłomyki, tradycyjny rzeszowski żurek, podkarpackie kluski, czy rurki maślane z musem borowikowym.
Ale to nie wszystko, bo z okazji tego okrągłego jubileuszu odbędzie się jeszcze wiele, wiele innych wydarzeń oraz imprez, o których dowiemy się nieco później.