środa, 21 lutego, 2024
+

  Już jutro odbędzie się ważna uroczystość – 670-lecie lokacji miasta Rzeszowa. Zaśpiewa Ania Rusowicz i Mateusz Ziółko!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów, w tym roku (2024) obchodzi okrągłą rocznicę powstania miasta. W 670-lecie lokacji stolicy naszego województwa, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, na którym pojawią się przede wszystkim ważni goście, ale też wszyscy inni, którzy odebrali wcześniej darmowe bilety. W programie odbędzie się uroczyste wręczenie wyróżnienia Zasłużony dla Miasta Rzeszowa, a także zaplanowana jest część artystyczna. Podczas trwania uroczystości na scenie zaśpiewa Ania Rusowicz oraz Mateusz Ziółko, razem z orkiestrą pod kierownictwem muzycznym rzeszowianina, kompozytora, aranżera i pedagoga – Krzysztofa Mroziaka.

  Wydarzenie – „670-lecie Lokacji Miasta Rzeszowa” odbędzie się w filharmonii już jutro, 18 stycznia 2024 roku, wieczorem, o godzinie 18:00. Podczas imprezy usłyszmy utwory artystów, którzy są szczególnie związani z Rzeszowem. Będzie można zatem posłuchać piosenek Tadeusza Nalepy, Miry Kubańskiej, Stana Borysa, czy Wojciecha Kilara. Całą imprezę poprowadzą Adam Głaczyński oraz Łukasz Błąd. Orkiestra, która będzie towarzyszyć wokalistom w części artystycznej zagra w składzie – Paweł Wilczyński – gitara, Marcin Jadach – bas, Piotr Budniak – perkusja, Rafał Gańko – trąbka, Jarosław Bothur – saksofon, Krzysztof Mroziak – instrumenty klawiszowe, Kwartet smyczkowy Lejdis Quartet, Sylwester Malinowski – instrumenty perkusyjne, Ewa Siembida-Jachym – wokal, Ewa Niewdana-Hady – wokal, Sylwia Łyko – wokal.

  O odznaczeniu – Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

  Tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane obywatelom, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju miasta. Rada Miasta podejmuje decyzje o nadaniu tego zaszczytu większością głosów, a wnioski mogą składać różne organizacje społeczne, polityczne, związki wyznaniowe, czy osoby fizyczne. Ceremonia wręczenia dyplomu i medalu odbywa się podczas uroczystości związanej z nadaniem praw miejskich. Zasłużeni dla Miasta Rzeszowa są również wpisywani do Księgi Zasłużonych, przechowywanej w siedzibie Urzędu Miasta. Wśród nagrodzonych osób tym wyróżnieniem do tej pory znaleźli się: Ryszard Ziemba, Marek Czarnota, Andrzej Kowal, Stanisław Mazur, ks. dr Ireneusz Folcik, Zygmunt Solarski, Jan Stankiewicz, Krzysztof Ignaczak, Mateusz Tułecki, Alicja Haszczak i Marta Gutowska.

  O historii lokacji naszego miasta – Rzeszowa

  Dokładnie 19 stycznia 1354 roku, ówcześnie panujący król Kazimierz Wielki w Polsce, podarował nasze miasto dyplomacie oraz rycerzowi – Janowi Pakosławicowi, który przyjął nowe nazwisko na Rzeszowski. I tak od tamtej pory, rozpoczęła się bogata historia naszego miasta, która nieprzerwalnie toczy się do dnia dzisiejszego.  

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com