piątek, 1 marca, 2024
+

  Startuje kolejna edycja Sceny Nowej Dramaturgii, skierowana do osób, które stworzyłyby teatralny scenariusz

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rusza, jak co roku, od ładnych już, sześciu lat projekt organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 7, który nazywa się Sceną Nowej Dramaturgii. Jest to nic innego jak wspaniała okazja skierowana do osób, które mogłyby stworzyć, bądź już mają swoje projekty scenariuszy teatralnych. Jednym słowem, to przedsięwzięcie skierowane jest to wszystkich zainteresowanych pisaniem dla teatru – pisarzy, dramaturgów, scenarzystów, poetów, reporterów lub innych osób, które mają pasję i zainteresowania, przede wszystkim talent oraz umiejętności do pisania takich właśnie tekstów, które później, mogłyby zostać użyte oraz wykorzystane do stworzenia prawdziwego spektaklu, w tym słuchowiska, czytania performatywnego, itd..

  Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić swój udział w całym projekcie wypełniając formularz oraz potrzebne inne dokumenty, do 18 lutego 2024 roku, do północy. A wszystkie dokumenty do pobrania razem z regulaminem dostępne są na stronie internetowej https://teatr-rzeszow.pl/article/scena-nowej-dramaturgii-rusza-kolejny-nabor?l=2&fbclid=IwAR3bowJ9k2vyyfQ1JnE7Jv4nN69jYedod5cSXMFyQFs9c0z7WrqMOvML–Q.

  Nieodłącznym celem całego projektu jest poszukiwanie nowoczesnych pomysłów, na to, co mogłoby się jednym słowem znaleźć w teatrze, jeśli chodzi o wystawianą sztukę. Liczą się nowe, ciekawe pomysły.

  Pierwszy etap działań związanych ze Sceną Nowej Dramaturgii polega na tym, że organizowany jest tzw. Speed Dating, na którym osoby, które wcześniej się zgłoszą do udziału w całym projekcie i mają już na swoim koncie jakieś prace, czy to scenariusze teatralne, czy swoje teksty – publikacje – dramaty lub tomiki poezji, przy najmniej jedną – dyskutują, wymieniają się inspiracjami wokół oczywiście teatru. Wybrane osoby, przez jeden weekend, dobrani w pary, będą mogli się nie tylko dobrze poznać, ale też wymienić pomysłami związanymi ze sztuką w teatrze, w dniach od 6 do 7 kwietnia 2024 roku. Speed Dating zakończy się, ogłoszeniem par, w których jedna osoba jest reżyserem, a druga jest autorem sztuki. Nowe pomysły zostaną wtedy też zaprezentowane w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Wszystkie koncepcje oraz pomysły, muszą być oryginalne i oczywiście autorskie. Dalej, wybrane, najlepsze teksty zostaną przedyskutowane na specjalnej sesji, a dalej, finalnie, zostaną zrealizowane w postaci czytania performatywnego, instalacji teatralnej, albo też słuchowiska.

  Teatr, dodatkowo, jak możemy przeczytać w regulaminie zapewnia uczestnikom Teatralnego Speed Datingu nocleg w Rzeszowie. Z kolei dojazd do Rzeszowa odbywa się już na własny koszt uczestników i we własnym zakresie. A aby zgłosić się na Speed Dating, trzeba wypisać – swoje dane osobowe, aktualny swój biogram, wypełniony formularz zgłoszeniowy. Można wysłać link do video ze spektaklem, albo autorski kawałek swojego napisanego dramatu, jedną ze scen do pięciu stron znormalizowanego tekstu, a także oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. A to wszystko trzeba przesłać na adres poczty elektronicznej – snd@teatr-rzeszow.pl do właśnie 18 lutego 2024 roku.

  Ale możesz też wziąć udział w Letniej Rezydencji Literackiej. Na czym to polega? Odbędzie się ona w Rzeszowie i potrwa od jednego do dwóch miesięcy. A do tego projektu zostaną wybrane osoby, które prześlą swój dorobek pisarski – dramat od jednej do pięciu stron tekstu, a wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu powinni to dodatkowo zaznaczyć na przesyłanym wniosku. Uczestnik Letniej Rezydencji Literackiej wybrany zostanie przez kuratorów oraz samego dyrektora teatru. W ramach tego będą zorganizowane różne konsultacje, a na koniec zostanie pomysł danej osoby zrealizowany. A to oznacza, że powstanie czytanie performatywne, instalacja teatralna, bądź też nagranie. Osobie, która weźmie w tym udział zapewniony i opłacony będzie w Rzeszowie nocleg razem z honorarium w wysokości 3 tys. zł.

  Dotychczas, tematy, które poruszali uczestnicy Sceny Nowej Dramaturgii, były związane ze zdrowiem psychicznym, buntem przeciwko absurdom systemu, siłą przyjaźni, czy też pułapką na rynku mieszkalnym. Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury. Zachęcamy zatem do nadsyłania swoich pomysłów. Kuratorami całego programu są reżyserka Martyna Łyko oraz teatrolog i dziennikarz Witold Mrozek.

  Dodajemy, że scenariusze teatralne, które powstały w ramach całej platformy, zostały również pokazane na deskach teatrów nie tylko w Rzeszowie, ale też poza nim. Dramaty „Febra” Aldony Kopkiewicz,  „Zmęczone” Darii Sobik i „To nasz pies”  Joanny Mueller przeczytaliśmy w miesięczniku „Dialog”. Tekst Katarzyny Matwiejczuk, „CELLineczka” doczekał się inscenizacji w rzeszowskim teatrze, w reżyserii Kamili Siwińskiej. Olga Żukowicz i Julia Mark pokazały „Stolp. Dzień kobiet” w Nowym Teatrze w Słupsku, a Mariusz Gołosz i Maciej Hanusek zrealizowali „Bił sobie Andrzej” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Powstały na rezydencji debiutancki dramat „Skopując kołderkę” choreografa i performera Rafał Dziemidoka dostał po rzeszowskim czytaniu Katarzyny Minkowskiej drugie życie – pokazany w TR Warszawa pod kierunkiem Mirosława Zbrojewicza.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com