poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Tak Podkarpacie obchodziło święto 6. stycznia. W których miejscowościach przeszedł Orszak Trzech Króli? Jak było w Rzeszowie?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Orszak Trzech Króli, uroczystość obchodzona 6 stycznia, stanowi barwny i głęboko zakorzeniony element polskiej tradycji. Historia tego zwyczaju sięga średniowiecza, a obecnie stanowi nieodłączny element kalendarza świątecznego. Podążając śladami biblijnych postaci, uczestnicy orszaku przenoszą się do czasów, gdy Trzej Królowie podążyli do Betlejem, niosąc dary dla nowo narodzonego Jezusa.

  Orszak Trzech Króli ma długą historię sięgającą średniowiecza. Tradycja ta rozwinęła się głównie w katolickich krajach, włączając w to Polskę. Pierwsze wzmianki o orszaku datują się na XIII wiek, a w Polsce obchody związane z Trzema Królami zaczęły nabierać popularności w XVII wieku. Rytuał ten był również praktykowany w innych regionach Europy, ewoluując przez wieki i zyskując różne formy. Dzisiaj Orszak Trzech Króli jest integralną częścią polskiej tradycji i kultywuje ducha świątecznej radości oraz religijnych wartości.

  Jak było na Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie właśnie?

  Na początku, orszak rozpoczął się w południe, o godzinie 12:00 od modlitwy Anioł Pański, którą odmówili wszyscy zgromadzeni pod przewodnictwem rzeszowskiego biskupa – Jana Wątroby. Cały orszak dalej wymaszerował ulicami miasta, spod parkingu przy Hali Podpromie. Kolorowy korowód, z młodzieżą, dziećmi ale też wieloma dorosłymi przebranymi w postacie biblijne, przeszedł kolejno aleją Lubomirskich, dalej ulicą 3 Maja, by finalnie pochód zakończył się przy Placu Farnym. Z samego przodu maszerował Gwiazdor, a zaraz za nim podążały owieczki, dalej orszaki królewskie, w tym można było rozpoznać przebranych za królów. Kacper niosący złoto przybywał z Europy, Melchior – reprezentował i niósł w darze małemu Jezuskowi kadzidło i przybywał z Azji, a trzeci król – Baltazar miał „pochodzić” z Afryki i w darze podarować mirrę. Królowie finalnie dotarli razem z orszakiem do Placu Farnego, by podarować te dary na specjalnie postawionej scenie Jezusowi.

  Podczas pochodu, z całym tłumem rzeszowian oraz mieszkańców pobliskich miejscowości, cały orszak zatrzymywał się w kilku punktach, w których odgrywane były scenki biblijne. Warto tutaj dodać, że za cały scenariusz wszystkich przedstawień odpowiadała Agnieszka Przywara. A kolejne scenki, miały swoje tytuły  -„Rozporządzenie  cezara Augusta”, „Niegościnna Gospoda”, „Pastuszkowie w polu”, „Anioł Boży”, „Dwór Heroda”, „Walka dobra ze złem”.

  Na koniec, uczestnicy pochodu otrzymali błogosławieństwo od biskupa Jana Wątroby, który przekazał wszystkim zgromadzonym przepiękne życzenia noworoczne. Do tego życzyli rzeszowianom w  imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś- wiceprzewodniczący sejmiku, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Krystyna Stachowska Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, którzy także pojawili się na orszaku, pełniąc rolę ważnych gości.

  Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmiało: „W jasełkach leży!”. Jest to fragment XVII – wiecznej kolędy – „Nowy rok bieży”. W Rzeszowie rozbrzmiewały jednak także inne hasła: „Niech każdy się dowie – Orszak znów w Rzeszowie!”, a także – „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!” i „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie!”.

  Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a całość koordynowała Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia. Samorząd Województwa podkarpackiego był partnerem wydarzenia.

  A o bezpieczeństwo maszerującego tłumu zadbało OSP Rzeszów – Przybyszówka razem z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Rzeszowa. Służby te pomagały w zabezpieczeniu Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie.

  Poza tym, jeśli chodzi o inne miejscowości, w Orszaku Trzech Króli na Podkarpaciu brali udział mieszkańcy takich miast, miasteczek, gmin, jak – Rymanów – Rymanów-Zdrój, Przemyśl, Brzozów, Nowa Sarzyna, Rakszawa, Kańczuga, Boguchwała, Dynów, Jasło, Polańczyk, Sanok, Bircza, Kolbuszowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Mielec, Dębica, Sędziszów Małopolski, Korczyna, Handzlówka, Sonina, Radymno, Głogów Małopolski, Krosno, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, czy Żurawica.

  Nie zabrakło także zwyczaju wspólnego śpiewania kolęd oraz prezentowanych przedstawień jasełkowych, które na stałe wpisały się w tradycje takich orszaków, organizowanych w Polsce, w tak wielu miejscowościach właśnie 6 stycznia.

  Orszak Trzech Króli, jako święto o głębokich korzeniach historycznych, nie tylko stanowi wyraz kultury i wiary, lecz także inspiruje do refleksji nad uniwersalnymi wartościami świąt Bożego Narodzenia. Poprzez barwne korowody i symboliczne gesty, uczestnicy orszaku jednoczą się w duchu wspólnoty, przekazując przesłanie pokoju, miłości i solidarności. W obliczu współczesnych wyzwań, tradycja Orszaku Trzech Króli nabiera nowego znaczenia, przypominając nam o istocie świąt oraz zachęcając do wzajemnego szacunku i dobra.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com