sobota, 4 maja, 2024
spot_img
+

    W ramach 125. rocznicy urodzin wybitnego rzeszowskiego twórcy ludowego – Jana Robaka, organizowane są zajęcia z folkloru w RDK!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia w Rzeszowie zaprasza serdecznie na zajęcia ludowe z tańca (13 listopada, o godzinie 17:00-19:00) oraz ze śpiewu ludowego (21 listopada o godzinie od 18:00 do 20:00). Będą się one odbywały w Rzeszowskim Domu Kultury filia Staromieście im. Jana Robaka (ul. Staromiejska 43a). Te dwa warsztaty odbywać się będą w ramach wyjątkowej rocznicy. Szczególnie Rzeszów będzie obchodził 125. rocznicę urodzin wybitnego, ludowego twórcy, działającego w naszym regionie – Jana Robaka, zwanego również staromiejskim Oskarem Kolbergiem. Kim jest dokładniej Jan Robak?

    To właśnie w naszym mieście, na Podkarpaciu tworzył Jan Robak – animator kultury, zbieracz folkloru, autor popularnej opery ludwej „Staromieszczanie spod Rzeszowa”, ale nie tylko. Urodził się w 1898 roku na Staromieściu, w rodzinie kolejarskiej, a zmarł w 1988 roku. Już od najmłodszych lat uczył się grać na skrzypach. Ale to nie wszystko. Bardzo interesował się metaloplastyką razem z rysownictwem, z którego w późniejszych latach się utrzymywał. W latach od 1917 roku do 2021 roku zajmował się graniem w orkiestrze Związku Zawodowego Kolejarzy w Rzeszowie, był też dyrygentem. W 1921 roku prowadził i założył w swojej rodzinnej wsi Chór „Echo”, który działa do tej pory, łącząc pokolenia.  Znał zapisy nutowe i miał szerokie kontakty w środowisku muzycznym. Obecnie pamiątki po nim znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.  W 1950 roku został konsultantem działającego Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska”, przy WDK.

    Zatem, aby poznać regionalny folklor, możliwe, zainspirować się nim warto wybrać się na otwarte dla wszystkich zajęcia ze śpiewu ludowego oraz ludowego tańca, na które trzeba się wcześniej zapisać, telefonując pod numerem telefonu 515 409 262 (pn-pt, 10:00-16:00).

    Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia w Rzeszowie, z kolei partnerami – Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowski Dom Kultury, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Rzeszowie, Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com