wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Anke Rehlinger premier Kraju Związkowego Saary z wizytą na Podkarpaciu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Anke Rehlinger, premier Kraju Związkowego Saary, rozpoczęła w środę 8 listopada wizytę w województwie Podkarpackim. Na płycie Portu Lotniczego w Jasionce przywitał ją marszałek Władysław Ortyl oraz Holger Mahnicke, Konsul Generalny Niemiec w Krakowie. Pani premier przybyła na Podkarpacie na zaproszenie marszałka Władysława Ortyla.

  Premier Rehlinger przybyła na Podkarpacie w towarzystwie licznej delegacji, część której przebywała w regionie już od wczoraj. W gronie gości znaleźli się m.in. szef Kancelarii Stanu i pełnomocnik ds. europejskich David Lindemann, Minister Spraw Wewnętrznych Kraju Saary Reinhold Jost, Minister Edukacji Christine Streichert-Clivot, Starosta Powiatu Theophil Gallo oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Spraw Europejskich w Parlamencie Kraju Saary Roland Theis. Pierwsze spotkanie odbyło się dziś w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym i skupiło się na prezentacji potencjału gospodarczego i turystycznego województwa. Gospodarzem tego wydarzenia był prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Mariusz Bednarz.

  Podczas prezentacji omawiano merytoryczne aspekty związane z Podkarpaciem oraz potencjalnymi obszarami współpracy. Marcin Dojnik z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Michał Rzucidło z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Anna Brzechowska-Rębisz z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przedstawili swoje perspektywy. Następnie niemiecka delegacja udała się do firmy MTU zlokalizowanej w PPNT Aeropolis. W planach jest także wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie będą toczyć się rozmowy o dalszej współpracy z Uniwersytetem Kraju Saary. Warto dodać, że obie uczelnie nawiązały pierwsze kontakty już w 2012 roku.

  Jesteśmy niewielkimi regionami, dlatego chcemy się uczyć, wymieniać doświadczeniami jak wykorzystywać szanse, a także jak korzystać z położenia przy granicy z innymi krajami. Pandemia przeszkodziła ostatnio w organizacji wielu spotkań, ale nasze stosunki nie bazują tylko na oficjalnych wizytach, ale raczej współpraca nasza jest oparta bogatych kontaktach na niższym szczeblu. Możemy także współpracować w ramach trójkąta weimarskiego, aby stać się regionami jeszcze bezpieczniejszymi. Dzięki kontaktom z państwem, będziemy we Lwowie i nawiążemy współpracę z Obwodem Lwowskim. Jednocześnie chciałam wyrazić swój respekt jak Państwo pomagacie walczącej Ukrainie. Cieszę się na naszą dalszą współpracę.

  Anke Rehlinger premier Kraju Saary.

  W czwartek niemiecka delegacja odwiedzi Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. rodziny Ulmów w Markowej. Podczas pobytu na Podkarpaciu planowany jest także krótki wyjazd na Ukrainę, gdzie Premier Rehlinger ma zamiar nawiązać współpracę z obwodem lwowskim. Delegacja niemiecka pozostanie na Podkarpaciu do piątku. Kraj Saary jest pierwszym i jak dotąd jedynym niemieckim landem, z którym Województwo Podkarpackie zawarło porozumienie o współpracy. To porozumienie zostało podpisane w maju 2009 roku w Saarbrücken i określa obszary współpracy między obiema regionami.

  Współpraca pomiędzy na poziomie regionalnym czy lokalnym jest filarem współpracy polsko-niemieckiej, a tym dobrym przykładem są kontakty Podkarpacia z Krajem Saary. Chcę zauważyć, że kontakty na polu gospodarczym, do tej pory nie stanowiły centrum naszych zainteresowań i to właśnie chcemy teraz zmienić. Tylko godzina drogi dzieli nas od granicy z Ukrainą. Wojna, która toczy się przeciwko sąsiadowi Polski, jest tu bardziej odczuwalna. Polska jest krajem przyfrontowym. Podkarpacie jest regionem przyfrontowym, a miasta Przemyśl czy Rzeszów stały centrami komunikacyjnymi dla osób udających się na Ukrainę. Kwestia odbudowy Ukrainy też będzie istotna dla tego regionu i właśnie tutaj powinniśmy o tym rozmawiać.

   Holger Mahnicke – Konsul Generalny Niemiec w Krakowie
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com