poniedziałek, 6 maja, 2024
spot_img
+

    Na początku listopada zapraszamy na 2. edycję Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” w Rzeszowie!  

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już w listopadzie, a dokładniej w dniach od 9 do 10, przez dwa dni (czwartek i piątek) potrwa drugi już  Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2023”, którego organizatorami jest Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie i Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

    Warto dodać, że do festiwalu zakwalifikowało się finalnie, spośród nadesłanych zgłoszeń „szczęśliwa” piętnastka artystów. Na organizowany festiwal mogli zgłaszać się wokaliści z całej Polski. Już za niedługo, w auli Politechniki Rzeszowskiej usłyszymy utwory legionowe, patriotyczne, które zaprezentują przed publicznością muzycy. Warto też wspomnieć, że pomysłodawcą całego festiwalu jest Pani dr Anna Czenczek, która jest Dyrektorem Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i będzie sprawowała piczę nad przebiegiem całej inicjatywy.

    Podczas trwania tego muzycznego festiwalu, przypomnimy sobie wyjątkowe historyczne piosenki, a będą nimi również pieśni, związane z historią Polski – legionowe, patriotyczne. Każdy utwór zostanie zaprezentowany w ciekawy sposób, z piękną aranżacją. Mogą także wokaliści wykonać swoją własną piosenkę w podobnym klimacie. Całe przedsięwzięcie jest jednym z nielicznych takich inicjatyw, a przyciąga za każdym razem sporą frekwencję.

    Artyści zaśpiewają w towarzystwie akompaniamentu –  czyli zespołu muzycznego pod kierunkiem Tomasza Filipczaka. Na imprezie zaprezentują swoje umiejętności wokalne młodzi ludzie, którzy przedstawią ciekawe, współczesne interpretacje piosenek patriotycznych.

    Do drugiej edycji wysyłane były zgłoszenia z całej Polski, a swoich reprezentantów miały Województwa: Lubelskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Podlaskie, Śląskie, Zachodniopomorskie. Poznajmy imiona i nazwiska piętnastki finalistów, którzy zaprezentują utwory już 9 listopada i powalczą o Grand Prix OFPP „Moja Ojczyzna”.

    Oto finaliści drugiej edycji festiwalu, którzy powalczą a nagrody!

    Kornelia Czerwiec (Kraków, woj. Małopolskie) – „Jaskółka uwięziona”

    Joanna Dudek (Palikówka, woj. Podkarpackie) – „Miasto”

    Natalia Gazda (Nowa Dęba, woj. Podkarpackie) – „Polska”

    Karina Janik (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Po ten kwiat czerwony”

    Alicja Karpiuk (Włodawa, woj. Lubelskie) – „Nie ma kraju”

    Izabela Kochman (Głuchów, woj. Podkarpackie) – „Cisza – Modlitwa Katyńska”

    Gabriela Kocój (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „O Mój Rozmarynie”

    Krzysztof Kosior (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Mury”

    Aleksandra Małek (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Miasto”

    Daniela Mbas (Zamość, woj. Lubelskie) – „Taki kraj”

    Oliwia Mielcarek i Piotr Kwolek (Stara Wieś, woj. Podkarpackie) – „Dzięki Wam”

    Zuzanna Pala (Bielsko-Biała, woj. Śląskie) – „Egzekucja w Markowej”

    Aleksandra Prajsnar (Malinówka, woj. Podkarpackie) – „Białe róże”

    Maja Rębisz (Susiec, woj. Lubelskie) – „Psalm stojących w kolejce”

    Emilia Święcicka (Białystok, woj. Podlaskie) – „Piosenka o Wojtku”

    Lista rezerwowa*:

    Sylwia Zatorska (Rzeszów, woj. Podkarpackie) –„ Modlitwa o pokój”

    Marcel Mika (Łowicz, woj. Łódzkie) – „Żeby Polska”

    *Osoby znajdujące się na liście rezerwowej otrzymają nominację do Festiwalu w przypadku, gdy jeden z uczestników zrezygnuje.

    Zespół Festiwalowy z kolei składać się będzie z:

    Tomasz Filipczak – instrumenty klawiszowe, aranżacje

    Mirosław Wiśniewski – bas

    Przemysław Kuczyński – perkusja

    Malwina Misiak – akordeon

    Justyna Baran  –  I skrzypce

    Elżbieta Paliwoda-Bulicz –  II skrzypce

    Marek Czech –  altówka

    Tomasz Błaszczak–  wiolonczela

    Znamy także program wydarzenia muzycznego!

    Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaplanowano dwa dni koncertów na scenie Auli Politechniki Rzeszowskiej (ul. Powstańców Warszawy 12). 9 listopada odbędzie się Uroczyste Otwarcie II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej ,,Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2023. Tego dnia rozpoczną się również przesłuchania konkursowe wokalistów. To one rozstrzygną, kto następnego dnia, 10 listopada, zaśpiewa w Koncercie Laureatów II OFPP „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2023.

    W piątek, 10 listopada po Koncercie Laureatów, nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, a także występ laureatki Grand Prix 2022 – Julii Różańskiej. Na finale Festiwalu publiczność usłyszy premierowy Koncert ku Niepodległej pt. „Piechota, ta szara piechota”. Koncert z najpiękniejszymi pieśniami legionowymi w wykonaniu Solistów oraz Grup Artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z udziałem Jacka Wójcickiego – Gościa Honorowego, z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

    Nie sposób wspomnieć o gościu honorowym festiwalu – Jacku Wójcickim.

    Jacek Wójcicki od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, m.in. z Grażyną Brodzińską, Małgorzatą Walewską czy Beatą Rybotycką, z którą stworzyli własny recital.

    Dokładny adres imprezy to: Budynek V – Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej, ul. Powstańców Warszawy 12.

    Wstęp jest darmowy.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com