niedziela, 5 maja, 2024
spot_img
+

    Oficjalnie odsłonięto rzeźbę „Drabina do Nieba” na początek festiwalu Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Rzeźba o wysokości 20 metrów powstała zgodnie z projektem profesora Józefa Szajny, urodzonego w Rzeszowie artysty, który zmarł w 2008 roku. Monument ten został wzniesiony na pasie zieleni przy ul. Krakowskiej. Uroczyste odsłonięcie tej imponującej rzeźby miało miejsce w środę 25 października i stanowiło istotną część rozpoczynającego się w Rzeszowie festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor”. Ten festiwal poświęcony jest trzem wybitnym postaciom światowego teatru, których korzenie artystyczne związane są z Rzeszowem i z Podkarpaciem.

    Rzeszów rozpoczęła się 11. edycja Festiwalu „Źródła Pamięci” spektakularnym happeningiem artystycznym. W miejscu przy ulicy Krakowskiej, na wzgórzu tuż przy wjeździe do miasta, ujawniono imponującą instalację zatytułowaną „Drabina do nieba”. Ta niezwykła kompozycja jest hołdem dla Józefa Szajny, utalentowanego malarza, scenografa i reżysera, który część swojej twórczości związał z Rzeszowem.

    Happening przygotowany wspólnie przez Warszawskie Centrum Pantomimy, Teatry Przedmieście i grupę MASKA rozpoczął się przed budynkiem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, miejscem, w którym przez trzy lata profesor Józef Szajna prowadził inspirujące zajęcia z wiedzy o teatrze i sztukach plastycznych. W trakcie tego wydarzenia aktorzy przenosili rekwizyty, które nawiązywały do jego niezwykłych dzieł. Następnie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz symbolicznej rzeźby, łączącej niebo z ziemią, jako wyraz uznania dla jego dziedzictwa artystycznego.

    To miejsce – na ul. Krakowskiej wskazał dla rzeźby sam artysta. Miejsce jest szczególne. Mijamy je często w pośpiechu, w pędzie. Dzięki tej instalacji mamy okazję przypomnieć sobie o tym, co jest ważne. „Drabina do nieba” rodzi wiele pytań i cieszę się, że mieszkańcy, także ci młodzi je zadają. Słyszymy pytania dotyczące tego, co symbolizuje ta rzeźba, dlaczego powstała, co oznacza. To już oznacza, że efekt został uzyskany – dzieło składnia do refleksji, do pytań, do zastanowienia się.

    Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

    Sponsorami rzeźby są:

    • Elektromontaż Rzeszów S.A.,
    • Inżynieria Rzeszów S.A.,
    • Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o.,
    • Pan Dawid Pacyna, właściciel Park Hotel Rzeszów,
    • BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane,
    • Specjał
    • Pani Halina Bajor, właścicielka firmy RESHAL,
    • Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie,
    • ALUTEAM-ALUMECO
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com