poniedziałek, 6 maja, 2024
spot_img
+

    Jutro, w Hermanowej świętować będziemy Dzień Proziaka! To idealna okazja, do tego, by się tam wybrać i skosztować tych wypieków!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Zachęcamy, by jutro, 19 października, w czwartek wybrać się do Hermanowej, koło Tyczyna a tym samym samego Rzeszowa, na prawdziwe Święto Proziaka! Podczas imprezy na pewno będzie można skosztować tych regionalnych specjałów, czyli proziaków, ale też dowiedzieć się czegoś więcej na przykład o historii tego ciastka.

    Świętowanie rozpocznie się o godzinie 16:00, kiedy to odbędzie się pogadanka na temat tych placków. Dalej miejscowość ta zaprasza na biesiadę z zespołem Hermanowianki razem z Kołem Gospodyń Wiejskich z Hermanowej. Nie zabraknie oczywiście degustacji proziaków, których będzie tego dnia pod dostatkiem razem z możliwością napicia się przygotowanych ciepłych napojów. Na koniec dnia zaplanowana jest, wieczorem o godzinie 18:00 potańcówka z zespołem Rico Bend. Wstęp jest darmowy, jednak będzie zorganizowana zbiórka na kolejne takie imprezy. Miejscem imprezy będzie Dom Ludowy w Hermanowej.

    Co to są proziaki?

    Proziaki, chleb sodowy – placki mączne z dodatkiem „prozy” (sody oczyszczonej) pochodzące z Podkarpacia, znane też w innych częściach Polski. Składają się z mąki pszennej lub pszenno-żytniej, jajek, kwaśnej śmietany, wody, soli oraz sody oczyszczonej. Pieczone są na blasze tradycyjnych kuchni kaflowych opalanych drewnem. Ich kształt może być okrągły (średnica około 6-10 cm, grubość około 1,5 cm) lub czworokątny. Ze względu na zanik kuchni z blatem żeliwnym, piecze się je również na patelni z odrobiną tłuszczu lub smalcu (jak przy smażeniu naleśników). Mogą być wyrabiane na słodko, gdy do ciasta doda się cukru. W różnych wsiach Podkarpacia gospodynie urozmaicały je dodając do ciasta także maślankę, ser, czy więcej masła. Proziaki były podawane ze świeżym masłem, białym serem lub marmoladą, a popijane najczęściej zimnym słodkim mlekiem.

    Prezentujemy przepis na przepyszne proziaki!

    SKŁADNIKI:

    500 gramów mąki pszennej tortowej lub poznańskiej

    1 szklanka kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka – 250 ml

    1 średnie jajko

    1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej

    pół płaskiej łyżeczki soli

    pół łyżeczki cukru

    WYKONANIE

    Do dużej miski przesiej 500 gramów mąki pszennej z solą i sodą oczyszczoną (pół płaskiej łyżeczki soli oraz 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej). Wbij jedno większe jajko i wlej szklankę maślanki, kefiru lub zsiadłego mleka (szklanka o pojemności 250 ml). Dodaj też pół łyżeczki cukru. Całość wyrabiaj dłońmi kilka minut, aż ciasto zrobi się jednolite. Może być lekko klejące.  

    Kulę ciasta przełóż na suchy blat lub stolnicę lekko obsypaną mąką. Ciasto rozwałkuj na placek grubości około 1 cm. Przy pomocy wykrawaczki do ciastek lub pierogów o średnicy około 7-8 cm wykrawaj krążki. Możesz też użyć do tego szklanki. Krążki ciasta układaj obok siebie na drewnianej desce. Po wykrojeniu placków ponownie zagnieć resztki ciasta, posyp je odrobiną mąki i rozwałkuj na grubość 1 cm. Wykrawaj resztę placków. Czynność powtarzaj do momentu, gdy zużyjesz całe ciasto. Z tej porcji, wychodzi aż szesnaście plackó! Jeszcze nie upieczone proziaki przykryj na 15 minut bawełnianą ściereczką i odłóż na bok, w nieprzewiewne i ciepłe miejsce.

    Po tym czasie można je już smażyć/piec na patelni bez użycia tłuszczu z obu stron, po około 10 – 12 minut. Proziaki można smarować zwykłym masłem, masłem solonym  lub czosnkowym. Można je maczać w sosach. Idealny do tego jest sos czosnkowy.  Z kolei proziaki podane na słodko cudownie smakują maczane w śmietanie z cukrem, polane miodem lub też w towarzystwie ulubionego dżemu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com