niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” w tym roku obchodzi swoje 50-lecie! Z tej okazji, zapraszamy na jubileuszowy koncert do WDK!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zespół ludowy z Hyżnego – „Hyżniacy”, powstał w 1973 roku i w swoim repertuarze posiada tańce takie, jak: polonez, krakowiak oraz tańce regionalne: rzeszowskie, krośnieńskie, przeworskie, łańcuckie, tańce starej Warszawy oraz przyśpiewki. Dotychczas odwiedził także wiele krajów, biorąc udział w wielu festiwalach, zdobywając i zajmując wysokie miejsca. Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy”, w obecnym, 2023 roku świętuje 50 lat swojej działalności. Z tego też względu, zapraszamy na uroczyste obchody tej ważnej rocznicy dla tego zespołu ludowego, który pochodzi i działa w Hyżnem, niedaleko Tyczyna a tym samym samego Rzeszowa. Koncert jubileuszowy zaplanowany jest na 28 października i rozpocznie się o godzinie 17:00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, na ul. Stefana Okrzei 7, na który serdecznie zapraszamy.

  Poznaj program nadchodzącej imprezy!

  Na początku, wręczone zostaną odznaczenia państwowe dla najbardziej zasłużonych członków Zespołu. Dalej, przedstawiona będzie historia tego zespołu ludowego, a następnie odbędzie się jubileuszowy koncert członków grupy. Wezmą w nim udział trzy sekcje zespołu – obecnie działająca grupa reprezentacyjna; reaktywowana grupa po kilkudziesięciu latach na okoliczność tegorocznego jubileuszu (w skład której wchodzą byli członkowie Zespołu); grupa dziecięca Mali Hyżniacy. Na koniec zaproszeni goście wygłoszą swoje przemówienia.

  O Zespole Pieśni i Tańca „Hyżniacy”

  Ten zespół ludowy upowszechnia, pielęgnuje i kultywuje kulturę naszego regionu i tradycję ludową, czy też folklor poprzez śpiewanie dawnych pieśni znanych szczególnie naszym babciom czy też starszym pokoleniom oraz przez prezentowanie różnych tańców ludowych. Zespół składa się z bardzo utalentowanych członków. Już w pierwszych latach swojego istnienia brał udział w poznańskich czy koszalińskich dożynkach, festynach, festiwalach czy też innych imprezach. Zespół ten uświetniał i nadal uświetnia je swoimi profesjonalnymi choreografiami, tańcami oraz śpiewem, czy też grą na instrumentach. „Hyżniacy” stali się przepiękną wizytówką Ziemi Rzeszowskiej, już w pierwszych latach swojej działalności, kultywując tradycję ludową do tej pory, do dnia dzisiejszego. Zespół tworzy już kilka pokoleń, od momentu samego powstania grupy. Za każdym razem, występy grupy zdobywają zachwyt i uznanie publiczności, odbiorców, w końcu widzów.

  Do tej pory, zespół prezentował nasz region w Piotrkowie Trybunalskim, Koszalinie, Olsztynie, Warszawie, Kleszczowie, Ostrowie Mazowieckim i wielu innych polskich miastach. Brał udział dwukrotnie w prestiżowym „Święcie Młodości” w Koninie oraz w Rzeszowie. Poza tym cały czas zespół uczestniczy w innych organizowanych imprezach, tym samym w życiu lokalnej społeczności, uświetniając lokalne festyny, dożynki czy też inne gminne uroczystości. Regularnie bierze też udział w różnych konkursach, gdzie za każdym razem zdobywa wysokie miejsca, nagrody czy też wyróżnienia.

  Oprócz tego, „Hyżniacy” brali udział w zagranicznych, międzynarodowych festiwalach czy imprezach. Gościli podczas konkursów – Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czechy, Danię, Litwę, Łotwę, Macedonię, Portugalię, Włochy, Rumunię, Słowację, Bułgarię, Ukrainę oraz wielokrotnie Węgry.  

  Patronatami honorowymi całej imprezy są: prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski, Bartłomiej Kuchta – Wójt Gminy Hyżne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com