piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Za nami kolejny spacer po Rzeszowie, tym razem wzdłuż Wisłoka. Jak było i co można się było ciekawego dowiedzieć?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W minioną sobotę, 7 października odbyła się kolejna edycja spaceru po Rzeszowie z przewodnikiem, w którego wcielił się Jakub Pawłowski. Cykl ciekawych wędrówek po stolicy Podkarpacia pod nazwą „Oko na miasto” za każdym razem zrzesza wiele chętnych osób, które chcą poznać dokładną historię naszego miasta, przechadzając się po wielu zakątkach oraz miejscach. Także za każdym razem piesza podróż ma inną tematykę i zorganizowana została już wiele razy. Tym razem spacer dotyczył trasy – od Mostu Lwowskiego aż do Lisiej Góry. Wiódł szlakiem, drogą wzdłuż rzeszowskiej rzeki – Wisłok i liczył aż cztery kilometry. Jak na nim było?

  Podczas wycieczki, pan przewodnik przybliżył wszystkim ciekawą historię cmentarza, który obecnie znajduje się przy ulicy Targowej. Jak się okazuje, liczy on bardzo wiele lat, jest najstarszym cmentarzem w Rzeszowie i powstał w podobnym okresie co ten na warszawskich Powązkach, czyli w roku około 1790. Jak opowiadał pan Jakub, brzegi Wisłoka dawniej służyły i pełniły funkcje kąpieliska oraz miejsca do plażowania. Około 5 tys. lat temu działało tutaj neolityczne osadnictwo, które przybyło z terenów naddunajskich i cechowało się wyjątkową, bogatą kulturą materialną.

  Podobne spacery organizowane są już przez blisko dwa lata. Do tej pory, przewodnik razem z Rzeszowianami, turystami, czy po prostu wszystkimi ciekawskimi oprowadzał po miejscach związanych z ważnymi, rzeszowskimi postaciami. Był też spacer, na którym poznaliśmy najpiękniejsze budowle sakralne, czy te wybudowane na wzór modernistyczny albo barokowy.

  Kolejny spacer będzie zorganizowany jeszcze w październiku. Jeśli do tej pory nie brałeś udziału w podobnej wędrówce, warto śledzić na bieżąco media społecznościowe, poznać dokładną datę kolejnego „Oka na miasto”, miejsca i godziny zbiórki oraz trasy, którą będzie przebiegał kolejny organizowany spacer razem z jego inną, jak zwykle ciekawą i interesującą tematyką.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com