piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza po raz 73 zainaugurowano rok akademicki

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W auli Politechniki Rzeszowskiej zainaugurowano nowy rok akademicki. Uroczystość, z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, odbyła się już po raz 73.

    Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor uczelni prof. Piotr Koszelnik. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie studentów pierwszego roku, doktorantów oraz promocja studentów specjalności „pilotaż”. Tę część zakończyło odśpiewanie „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.

    Podczas inauguracji wręczono także odznaczenia państwowe oraz medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”.

    Do uczestników uroczystości, list skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który odczytała wojewoda Ewa Leniart. Minister pisał m.in. o wyzwaniach współczesnego świata, nowych kierunkach rozwoju nauki, ale także o konieczności kształcenia kadr w kontekście rozwoju energetyki jądrowej w kraju.

    fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

    Nie pozostajemy obojętni na wyzwania współczesnego i przyszłego świata – krajowe uczelnie dostosowują ofertę edukacyjną do zmieniającej się rzeczywistości i coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Umożliwiają naukę na ponad dwustu nowych kierunkach, w tym na przykład na sztucznej inteligencji, nanoinżynierii, energetyce jądrowej czy wodorowej. Te ostatnie są odpowiedzią na potrzeby narodowej gospodarki energetycznej. Powstające właśnie Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej już w perspektywie kilku najbliższych lat zapewni wyspecjalizowanych pracowników dla tej gałęzi przemysłu. Ich doskonałe przygotowanie z całą pewnością ułatwi symulator reaktora jądrowego, który będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem dydaktycznym na starym kontynencie. Niezmiernie się cieszę, że szkoły wyższe oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz współtworzą ten prestiżowy projekt.

    Przemysław Czarnek, minister edukacji i szkolnictwa wyższego

    Nie pozostajemy obojętni na wyzwania współczesnego i przyszłego świata – krajowe uczelnie dostosowują ofertę edukacyjną do zmieniającej się rzeczywistości i coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Umożliwiają naukę na ponad dwustu nowych kierunkach, w tym na przykład na sztucznej inteligencji, nanoinżynierii, energetyce jądrowej czy wodorowej. Te ostatnie są odpowiedzią na potrzeby narodowej gospodarki energetycznej. Powstające właśnie Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej już w perspektywie kilku najbliższych lat zapewni wyspecjalizowanych pracowników dla tej gałęzi przemysłu. Ich doskonałe przygotowanie z całą pewnością ułatwi symulator reaktora jądrowego, który będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem dydaktycznym na starym kontynencie. Niezmiernie się cieszę, że szkoły wyższe oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz współtworzą ten prestiżowy projekt – pisał minister Czarnek.

    Do studentów, kadry akademickiej i władz uczelni zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart.

    Bardzo dziękuję panu rektorowi, całej społeczności Politechniki Rzeszowskiej, że odważnie podejmują decyzję o przygotowaniu się do zmian, które są nieuchronne i będą następować. To m.in. otwartość na nowe kierunki, to inwestycje w laboratoria badawcze, chociażby laboratorium wodorowe, które jest pierwszym w kraju i myślę, że ma duże perspektywy na to, by mieć najlepsze wyniki zastosowane w praktyce. Czego z całego serca życzę całej Podkarpackiej Dolinie Wodorowej

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    Bardzo dziękuję panu rektorowi, całej społeczności Politechniki Rzeszowskiej, że odważnie podejmują decyzję o przygotowaniu się do zmian, które są nieuchronne i będą następować. To m.in. otwartość na nowe kierunki, to inwestycje w laboratoria badawcze, chociażby laboratorium wodorowe, które jest pierwszym w kraju i myślę, że ma duże perspektywy na to, by mieć najlepsze wyniki zastosowane w praktyce. Czego z całego serca życzę całej Podkarpackiej Dolinie Wodorowej – mówiła Ewa Leniart.

    W dalszej części wojewoda zwróciła się do studentów i doktorantów, zachęcając ich do wytężonej pracy i podejmowania śmiałych projektów, które pomogą polskiej nauce odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej.

    Kończąc swoje wystąpienie, wojewoda przekazała rektorowi Politechniki Rzeszowskiej symboliczny czek na 20 mln zł wsparcia z budżetu państwa. Wojewoda podkreśliła też rolę parlamentarzystów, lobbujących za dodatkowymi środkami dla podkarpackich uczelni.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com