środa, 22 maja, 2024
spot_img
+

  Rzeszów zyskał kolejowe połączenie z międzynarodowym lotniskiem Rzeszów – Jasionka

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od niedzieli, 1 października, podróżujący z centrum Rzeszowa będą mieli możliwość dotarcia do lotniska w Jasionce pociągiem. Dzięki inwestycji przeprowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Rzeszów dołącza do grona polskich miast wojewódzkich, które oferują szybkie, komfortowe i niezawodne połączenie kolejowe z lotniskiem.

  Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce, na przykład z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie zaledwie 13 minut, co jest krótszym czasem niż podróż autobusem czy samochodem. Z Rzeszowa Zachodniego będzie można dojechać w ciągu 15 minut, a z głównej stacji Rzeszów Główny – w 18 minut.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ukończyły budowę niemal 5-kilometrowego odcinka linii kolejowej, który stanowi połączenie między Rzeszowem a Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, a kończy się na nowo wybudowanej stacji kolejowej Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia między stacją Rzeszów Główny a stacją Jasionka Lotnisko wynosi prawie 12 kilometrów. Na trasie znajdują się przystanki i stacje: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na nowo budowanej linii: przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

  fot. Waldemar Ruszel/Kurier Rzeszowski

   Nowa trasa kolejowa do lotniska oznacza dla mieszkańców większe możliwości korzystania z ekologicznego i wygodnego środka transportu, jakim jest pojazd szynowy. Efekty prac PLK SA takie m.in., jak dostępność, komfort i bezpieczeństwo wpływają na wzrost zainteresowania koleją. Podróżni chętniej wybierają pociąg. A to przekłada się na zmniejszenie zatłoczenia na drogach i zanieczyszczenia środowiska. 

  Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
  fot. Waldemar Ruszel/Kurier Rzeszowski

  To przedsięwzięcie PLK SA to część większego projektu budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, które ma na celu zapewnienie szybkich i wygodnych połączeń komunikacyjnych. Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje również budowę 14 nowych przystanków, które zwiększą dostępność komunikacyjną dla wszystkich pasażerów. Obecnie podróżni korzystają już z 11 dodatkowych przystanków na trasach łączących Rzeszów z Dębicą, Przeworskiem, Kolbuszową i Strzyżowem. Wkrótce zostaną udostępnione kolejne przystanki na budowanej linii do lotniska: Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż na trasie w stronę Strzyżowa.

  Całkowity koszt inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyniósł 338 621 411,54 zł netto i jest ona współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, gdzie dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

  Dodatkowe przystanki na Podkarpaciu, które poprawiają dostępność kolejowych połączeń, to również efekt inwestycji PLK SA, realizowanych w ramach Rządowego Programu Przystankowego. Już od września funkcjonuje Przemyśl Wschodni na linii nr 91 Kraków – Medyka, Strzyżów Zachodni na linii nr 106 Rzeszów Główny – Jasło, oraz dwa przystanki: Mielec Południowy i Chorzelów Południowy na linii nr 25 Łódź Kaliska – Dębica. Dzięki temu podróżni zyskali lepszy dostęp do kolejowych połączeń, a także bezkolizyjne przejście pod torami w Żurawicy, ułatwiające dostęp do pociągów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com