piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Dziś mamy Światowy Dzień Serca. Jaki prowadzić styl życia oraz co zrobić, by w możliwie jak najlepszy sposób dbać o nasze serce i je chronić?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Serce – to organ, który bije w naszych klatkach piersiowych przez całe nasze życie, nieustannie pompując krew i dostarczając życiodajne substancje do każdej komórki naszego ciała. Dlatego warto zadbać o zdrowie naszego serca, a Światowy Dzień Serca, obchodzony co roku 29 września, przypomina nam o tym ważnym celu. Światowy Dzień Serca został po raz pierwszy ustanowiony w 2000 roku przez Światową Federację Kardiologiczną (World Heart Federation) i Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization). Jest to dzień poświęcony promowaniu zdrowego stylu życia i podnoszeniu świadomości na temat chorób serca oraz ich profilaktyki.

  Serce pełni kluczową rolę w naszym organizmie. To dzięki niemu krew jest pompowana do wszystkich naszych tkanek i narządów, dostarczając niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Zdrowe serce to podstawa naszego dobrego samopoczucia.

  Niestety, choroby serca pozostają jednym z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawały serca stanowią znaczący problem zdrowotny, któremu można zapobiec lub go kontrolować poprzez zdrowy styl życia.

  Właściwa profilaktyka jest kluczowa dla utrzymania zdrowego serca. Oto kilka kroków, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko chorób serca.

  W Polsce prawie połowa zgonów następuje z powodu chorób układu krążenia, najczęściej – choroby niedokrwiennej serca. Tymczasem ryzyko kłopotów z sercem można zmniejszyć z pomocą zastosowania całkiem prostych zasad. Sprawdź, czy je znasz.

  Bez dymu i wapingu dużo zdrowiej

  Pierwsza zasada to niepalenie tytoniu – tak „czynne”, jak i bierne. Substancje zawarte w dymie tytoniowym nie tylko uszkadzają naczynia krwionośne, ale i obniżają ilość tlenu we krwi. To zaś zmusza serce do bardziej wytężonej pracy.

  Warto wiedzieć, że palacze mają szansę na powrót do normalnych funkcji układu krążenia, oczywiście o ile przestaną palić, a im mniej „paczkolat”, tym lepiej. Ale już rok po zaprzestaniu palenia ryzyko problemów z sercem spada o połowę!

  Nowe badania sugerują też, że lepiej jest unikać wapowania. Kilka lat temu naukowcy z Ohio State University, na łamach pisma „Cardiovascular Research” opublikowali wyniki przeglądu publikacji na temat działania wapingu na układ krążenia. Okazuje się, że według niektórych projektów badawczych prowadzonych z udziałem ludzi lub na zwierzętach, po wypaleniu e-papierosa rośnie ciśnienie krwi, tętno, tętnice robią się mniej elastyczne, nasilają się stany zapalne i rośnie stres oksydacyjny. To wszystko czynniki ryzyka chorób serca.

  Jaki ruch i w jakich dawkach sercu pomaga

  Regularna aktywność to także jedna z metod troszczenia się o serce. Dzięki niej można bowiem zachować zdrowszą wagę, zmniejszyć poziom cholesterolu, ciśnienie i zredukować ryzyko pojawienia się cukrzycy. To wszystko kluczowe dla zdrowia układu krążenia elementy. Specjaliści zdrowym dorosłym osobom zalecają min. 150 minut  aerobowego, umiarkowanego wysiłku tygodniowo (np. szybki spacer, pływanie czy koszenie trawnika) lub 75 minut wysiłku intensywnego (np. bieg).

  Do tego radzą dodać co najmniej dwie sesje ćwiczeń siłowych usprawniających wszystkie grupy mięśni (można  tym celu w użyć ciężarków lub nawet oporu własnego ciała).

  Jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie jest w stanie sprostać tym zaleceniom, to dobrze zrobi, jeśli zacznie się ruszać odpowiednio do swoich możliwości. Nawet mniejsze ilości wysiłku przyniosą korzyści. Wiele naturalnie zależy od osobistej kondycji. Jeśli ktoś ma kłopoty ze zdrowiem lub dawno nie ćwiczył, przed wyraźnym zwiększeniem swojej aktywności powinien zapytać o poradę lekarza.

  Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może sercu szkodzić, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono uszkodzone, a o tym nie wiemy. Dlatego przed podjęciem np. ćwiczeń  przygotowujących do maratonu czy ultramaratonu wskazana jest konsultacja lekarska. Wspomniany już profesor zaznaczał w swoim wystąpieniu, że serce nie lubi rywalizacji.

  Najlepsza dieta dla serca

  Zdrowe jedzenie także działa na różne sposoby. Pomaga:

  • utrzymać prawidłową masę ciała,
  • obniżyć poziom cholesterolu,
  • obniżyć ciśnienie i utrzymać jego prawidłowe wartości,
  • zmniejsza zagrożenie cukrzycą,
  • dostarcza wszystkich potrzebnych mikro- i makroelementów.

  Eksperci zalecają, aby menu oprzeć na warzywach i owocach, roślinach strączkowych, pełnym ziarnie, rybach, niskotłuszczowych wyrobach mlecznych i zdrowych tłuszczach. Lepiej natomiast unikać soli, cukru, tłuszczów nasyconych i trans, a także ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa.

  Te wszystkie zasady pomaga wprowadzić w życie stosowanie diety DASH, która na dodatek jest jedną z najlepiej poznanych i przebadanych diet w historii medycyny. Stąd od lat jest szeroko stosowana w zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia w krajach anglosaskich.

  Jej nazwa wzięła się od projektu badawczego pod nazwą DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), mającego sprawdzić wpływ diety na poziom ciśnienia tętniczego, które przeprowadziły pod koniec lat 90. cztery renomowane amerykańskie ośrodki medyczne (m.in. Johns Hopkins University i Duke University Medical Center).

  Okazało się, że już po dwóch tygodniach dieta ta zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, a nadciśnienie jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do chorób serca i całego układu krążenia. Dzięki tej diecie zmniejsza się też stężenie cholesterolu we krwi. Co więcej, dla osób, które są już w przedsionku kłopotów z układem krążenia, bo mają nadciśnienie pierwszego stopnia, stosowanie diety DASH powoduje, że nie trzeba brać leków.

  Dobry sen istotny, jeśli nie chcesz mieć kłopotów z sercem

  Sen to kolejny eliksir zdrowia dla serca. Jeśli ktoś się nie wysypia, staje się bardziej zagrożony otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą, depresją, czyli wszystkim tym, co szkodzi także sercu. Nie dziwi więc, że ludzie, którzy źle śpią, są m.in. bardziej zagrożeni zawałem.

  Spokojna głowa, spokojne serce

  Choć to w dzisiejszych czasach może nie być najłatwiejsze, dobrze jest zawczasu nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Wiele osób w jego obliczu ucieka się bowiem do niezdrowych zachowań – objadania się, palenia, picia alkoholu, zachowań kompulsywnych. A stres wywołany na przykład niedobrymi relacjami czy złą atmosferą pracy może wywoływać sprzyjające chorobom serca fizjologiczne reakcje organizmu, np. nasilać szkodliwe stany zapalne.

  Badania wskazują, że stres związany np. z pracą czy relacją osobistą, a nawet z pozytywnymi wydarzeniami, odbija się na zdrowiu serca. Aby odreagować stresującą sytuację, dużo lepiej więc jest wsiąść na rower czy pójść na spacer niż sięgnąć po papierosa. Trzeba też pamiętać, że to my nadajemy znaczenie zdarzeniom z naszego życia i o ile nie mamy na wiele sytuacji wpływu, to od nas zależy reakcja na większość z nich i ich interpretacja. Pomoże więc nauka technik opanowywania stresu. Kursy tego rodzaju są dostępne w internecie. Czasami zaś, jeśli czujemy, że tracimy kontrolę nad życiem, warto poprosić o pomoc specjalistę.

  Alkoholu albo wcale albo rzadko i w małych ilościach

  Etanol szkodzi sercu na różne sposoby. Może prowadzić do kardiomiopatii, arytmii, nadciśnienia, a jednocześnie może podnieść poziom cholesterolu i trójglicerydów. Powoduje szybsze starzenie się tętnic, a zawarte w napojach alkoholowych  kalorie sprzyjają nadwadze i otyłości. Piwo czy kieliszek wina zawiera zazwyczaj mniej więcej 100 – 150 kalorii.

  Od kiedy zacząć dbać o serce

  Badanie przeprowadzone w USA, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Indiach przez World Heart Federation pokazało, że wiele osób ma fałszywe przekonania na temat czasu, kiedy warto zacząć troszczyć się o serce. Spośród 4 tys. uczestników, 49 proc. odpowiedziało, że należy zacząć się tym zajmować po 30. roku życia. Przy tym, tylko 26 proc. matek stwierdziło że młodzi ludzie przed ukończeniem 20 lat powinni dbać o serce. Jednak choroby serca dotykają ludzi w różnym wieku, a na ryzyko ich wystąpienia wpływają czynniki nie tylko z dzieciństwa, ale i życia płodowego.

  Fakty są takie, że praca nad zdrowiem serca zaczyna się już w dzieciństwie. Mamy możliwość, aby zmienić światowe trendy związane z chorobami serca przez propagowanie i wspieranie zdrowych nawyków wdrażanych już we wczesnym wieku. Liczy się już okres płodowy, choćby dlatego, że niedożywienie matki lub jej przejadanie się zwiększa przyszłe ryzyko chorób serca u dziecka – ostrzegają autorzy badania.

  Podczas Światowego Dnia Serca organizowane są różne wydarzenia i kampanie mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat chorób serca oraz zachęcanie do zdrowego stylu życia. Dla wielu ludzi jest to okazja do podjęcia nowych decyzji dotyczących opieki nad swoim sercem.

  Światowy Dzień Serca to ważne wydarzenie, które przypomina nam, jak cenny jest nasz narząd pompy krwi. Dbając o zdrowy styl życia, możemy zmniejszyć ryzyko chorób serca i cieszyć się dłuższym, zdrowszym życiem. Niech ten dzień będzie inspiracją do podejmowania świadomych wyborów prozdrowotnych, które pomogą nam zachować nasze serca w doskonałej kondycji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com