wtorek, 26 września, 2023
+

  Rocznica Powstania Styczniowego w kontekście pamięci i Tożsamości

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W bieżącym roku przypada wyjątkowa rocznica – 160. lat od wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym doniosłym jubileuszem, w Rzeszowie miało miejsce wyjątkowe spotkanie, zorganizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, w którym wzięła udział młodzież.

  Zawołanie „pamięć i tożsamość” w kontekście powstania styczniowego ma szczególny wymiar. Tożsamość narodowa istnieje bowiem dzięki pamięci, a pamięć o powstaniu styczniowym była tym czynnikiem, który nie tylko pokazywał, że duch polskości jest zachowany wśród Polaków, ale także dała siłę do walki o niepodległość i suwerenność.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Powstanie Styczniowe to niezwykle istotny moment w historii Polski, który wpłynął znacząco na narodową tożsamość Polaków oraz ich dążenie do suwerenności. Dla wielu uczestników tego powstania, którzy walczyli w 1863 roku, spełnienie marzenia o niepodległości nadeszło dopiero w 1918 roku. Dla nas, współczesnych żołnierzy wolnej Polski, bohaterowie Powstania Styczniowego pozostają nie tylko symbolami walki o wolność, lecz także wzorem odwagi i poświęcenia, które zawsze będziemy podziwiać. Warto przypomnieć słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który 21 stycznia 1919 roku oddając hołd powstańcom, uznał ich za integralną część odrodzonego Wojska Polskiego i przyznał im prawo do noszenia munduru wojskowego.

  W obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, jak zaznaczyła wojewoda podkarpacki, Pani Ewa Leniart, skupiamy się na upamiętnieniu tego ogromnego narodowego zrywu, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu dążeń niepodległościowych kolejnych pokoleń Polaków. To również moment refleksji nad cierpieniem i represjami, jakie spotkały uczestników powstania – konfiskaty majątków, aresztowania, egzekucje i zsyłki na odległe obszary, takie jak Kaukaz i Syberia. Pomimo tych tragicznych okoliczności, Powstanie Styczniowe stanowiło początek naszej drogi ku niepodległości, która osiągnięta została w roku 1918. To ważne, aby pamiętać o tych wydarzeniach i doceniać heroizm tych, którzy walczyli o wolność Polski.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com