wtorek, 26 września, 2023
+

  Obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, wzięła udział w uroczystości upamiętniające 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka.

  Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej, której celem było uczczenie Ojczyzny oraz ofiar sowieckiej agresji na Polskę, a także oddanie hołdu zmarłym i żyjącym Sybirakom. Następnie, przy Pomniku Sybiraka, odbyły się uroczystości, w których wzięli udział członkowie Kompanii Honorowej oraz poczty sztandarowe. W ramach upamiętnienia ofiar został odczytany Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce oraz kwiaty.

  Warto podkreślić, jak zaznaczyła wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, że wrzesień to miesiąc szczególny dla każdego Polaka. To czas, w którym spotykamy się, aby wspólnie uczcić początek jednej z największych wojen w historii Europy – II wojny światowej. Wojny, która rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na II Rzeczpospolitą.

  Gdy stanęliśmy samotnie w obliczu niemieckiego okupanta, szybko zostaliśmy zaatakowani od wschodu przez Armię Czerwoną, która zajęła znaczne obszary naszego kraju. Rozpoczęła się wtedy era cierpień, terroru, prześladowań oraz dewastacji polskiego mienia, naszych narodowych pamiątek i zabytków.

  fot. Powiat Rzeszowski

  Skutkiem sowieckiej agresji były masowe deportacje polskich obywateli już na początku 1940 roku, które były częścią wyraźnej polityki antypolskiej prowadzonej przez Józefa Stalina.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com