sobota, 30 września, 2023
+

  XXI Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W minioną sobotę, 9 września, odbył się po raz 21. Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi w Kamieniu. Jak co roku, to wyjątkowe wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do wyrażenia wdzięczności za nieustanny trud i poświęcenie włożone w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Była to także okazja do ciepłych rozmów i wspólnej zabawy.

  Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego został ustanowiony przez Radę Powiatu Rzeszowskiego 28 grudnia 1999 roku. Inicjatorką tego wyjątkowego święta była Teresa Tomaka, radna powiatowa I kadencji. Pierwszy raz obchodzono je w Hyżnem 21 maja 2000 roku, i od tego czasu stało się to coroczną tradycją, z wyjątkiem okresu pandemii.

  Od samego początku swojego istnienia Powiat Rzeszowski poświęcał dużo uwagi problemom osób niepełnosprawnych. W 2000 roku powołano do życia Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego, który łączył i wspierał różne inicjatywy na rzecz niepełnosprawnych. Działania podejmowane przez Powiat przyniosły konkretne efekty, zwiększając dostęp osób niepełnosprawnych do rehabilitacji, zatrudnienia i możliwości rozwijania swoich zainteresowań. Warto też podkreślić inicjatywy, takie jak bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego oraz środowiskowe domy samopomocy. Również bariery architektoniczne są systematycznie usuwane, a każda nowa inwestycja uwzględnia ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

  Zgodnie z pierwotnymi założeniami, każda edycja Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego odbywa się co roku w innej miejscowości powiatu. Honorowy patronat nad tymi wydarzeniami sprawuje Biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, a organizatorami są Rada i Zarząd Powiatu Rzeszowskiego, Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego oraz samorządy gmin, na terenie których odbywa się dana edycja. Dzięki takim uroczystościom idea integracji staje się rzeczywistością, ponieważ w jednym miejscu spotykają się osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie, a także społecznicy i samorządowcy. To doskonała okazja do wzajemnego poznawania się, dzielenia się doświadczeniami oraz wspólnego rozwiązywania problemów i wyzwań.

  W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział ważni przedstawiciele, w tym Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski, Marek Sitarz, Wicestarosta Rzeszowski, oraz członkowie Rady Powiatu Rzeszowskiego, na czele z Jerzym Bednarzem, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Rzeszowskiego. Nie zabrakło także reprezentantów władz samorządowych, a na ich czele stała Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki. Wśród obecnych byli także przedstawiciele Rad Gminnych, Wójtowie i Burmistrzowie Gmin Powiatu Rzeszowskiego, a gospodarzem gminy Kamień był Ryszard Bugiel.

  Na uroczystości obecni byli także dyrektorzy i pracownicy jednostek organizacyjnych Powiatu Rzeszowskiego, przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz kierownicy ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło także prezesów i przedstawicieli stowarzyszeń pomocy osobom niepełnosprawnym w Powiecie Rzeszowskim, a na ich czele stała Jolanta Pieczonka, Przewodnicząca Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego. Wszyscy ci ludzie zaangażowani w tę ważną inicjatywę stanowią ważną część społeczności Gminy Kamień.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com