sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach SPF. Mimo, że wakacje się już skończyły, warto zdobyć cenną wiedzę na ich temat i stosować takie kremy nawet cały rok!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jesienią, mimo że pogoda jest gorsza niż w ciepłych miesiącach, częściej odczuwamy zimno i musimy się cieplej ubierać, to paradoksalnie z punktu widzenia naszej skóry nie jest to aż tak zła pora roku. Umiarkowana temperatura powyżej zera czy wysoka wilgotność powietrza są na pewno korzystniejsze dla jej kondycji niż letnie słońce lub zimowy mróz. Jednakże częsty wiatr, zanieczyszczenie powietrza przez smog i fakt, że większość dnia spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska, może powodować wysuszanie naskórka i niekorzystnie wpływać na stan skóry. Szczególnie narażona na działanie tych czynników jest skóra problematyczna i wrażliwa ze skłonnością do alergii. Odpowiednie zadbanie o nią już teraz, podczas zbliżającej się jesieni, pomoże nam w lepszym przygotowaniu jej na wymagający okres zimowy.

  Jak zabezpieczyć skórę?

  Nasza skóra po ciepłych letnich miesiącach bywa przesuszona i osłabiona. Nie jest więc łatwo zabezpieczyć ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie. Warto więc stosować kosmetyki takie jak kremy, czy sera odpowiednio dobrane do potrzeb naszej skóry. Dobrym wyborem mogą okazać się te zawierające w swoim składzie optymalną ochronę dla naszej skóry w postaci ceramidów, olejków czy kwasu hialuronowego. Zwróćmy uwagę, że nie tylko skóra naszej twarzy narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie zapominajmy o nawilżaniu często przesuszających się ust, dłoni i stóp. Nawet jesienią powinniśmy pamiętać o filtrach SPF. Pomimo że za oknem raczej typowo pochmurna aura to niestety promieniowanie słoneczne przedostaje się nawet przez warstwę chmur. Wówczas skóra bez odpowiedniej bariery ochronnej w postaci filtra narażona jest na szybsze starzenie się, a jej odporność na mróz czy wiatr spada.

  Promieniowanie UV (ultraviolet) jest jednym z głównych czynników wpływających na stan naszej skóry. Działa ono na nią w sposób zarówno natychmiastowy, jak i długotrwały. Krótkotrwałe skutki promieniowania UV to poparzenia słoneczne, podczas gdy długotrwałe działanie promieniowania może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, zmarszczek, przebarwień oraz zwiększa ryzyko raka skóry.

  Filtr SPF (Sun Protection Factor) to kluczowy składnik kosmetyków, który chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV. Te produkty, znane jako kosmetyki z filtrem SPF, nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale także pomagają w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery.

  Istnieje kilka rodzajów filtrów SPF, które można znaleźć w kosmetykach. Najważniejszymi są:

  Filtr mineralny (fizyczny): Składniki takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu tworzą warstwę odbijającą promieniowanie UV na powierzchni skóry. Są doskonałe dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Filtr chemiczny: Te składniki absorbują promieniowanie UV i neutralizują je. Są bardziej popularne i lepiej się wchłaniają, ale mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Głównym celem tych kosmetyków jest ochrona przed promieniowaniem UVB (spowodowanie oparzeń słonecznych) i UVA (odpowiedzialne za starzenie skóry). Regularne stosowanie kosmetyków z filtrem SPF pomaga w minimalizacji ryzyka uszkodzenia skóry. Ochrona przed promieniowaniem UV może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi raka skóry, zwłaszcza jeśli skóra jest narażona na słońce przez długi czas. Filtry SPF są niezbędne w zwalczaniu zmarszczek, przebarwień i utraty elastyczności skóry. Pomagają zachować młody i zdrowy wygląd. Kosmetyki z filtrem SPF są dostępne w różnych formach, włączając w to kremy, balsamy, podkłady, szminki i wiele innych. To oznacza, że można znaleźć produkt odpowiedni do każdego rodzaju skóry i preferencji.

  Im dojrzalsza skóra, tym bardziej podatna na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Do 25. roku życia organizm potrafi zbilansować zmiany zachodzące wskutek oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Z wiekiem skóra pod wpływem słońca wysycha. Najskuteczniejszą ochroną są kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Warto stosować je nie tylko w czasie opalania.

  – Ziemia pod wpływem słońca wysycha, staje się popękana, sucha i jałowa. Dokładnie to samo dzieje się ze skórą. Zaczynają powstawać drobne, widoczne zmarszczki, naskórek zaczyna grubieć i skóra zaczyna pękać. Pojawiają się grube bruzdy, pękają naczynka, zostają zablokowane ujścia gruczołów łojowych, skóra robi się szara, ziemista, szorstka w dotyku. Po tej fazie przesuszenia, pojawiają się różnego rodzaju niepokoje skórne: grudki, krostki zapalne z dużym nasileniem.

  Promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że w skórze powstają wolne rodniki, szkodliwe cząsteczki, które wywołują uszkodzenia. U osób do 25. roku życia organizm jest w stanie częściowo zbilansować te zmiany. Z wiekiem proces naprawy staje się coraz bardziej upośledzony. Im więcej przebywa się na słońcu, tym więcej tworzy się wolnych rodników. Dostarczanie antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, czy w formie jedzenia, czy też w postaci kremu i serum nakładanego codziennie na skórę staje się koniecznością. Promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje właśnie fotostarzenie skóry, działa na nas nie tylko wtedy, kiedy intencjonalnie wystawiamy się na słońce, ale przez cały czas: kiedy idziemy na spacer z psem, a nawet kiedy siedzimy w kawiarni czy w biurze przy oknie.

  Świadomość ochrony przeciwsłonecznej wśród Polek rośnie, choć jeszcze nie wszystko co dotyczy fotostarzenia i niszczącego działania słońca na skórę jest wiadome. Zabranie ze sobą na wakacje kremu z filtrem SPF 20 zazwyczaj nie wystarczy. Dopiero filtr SPF 50 uchroni przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.

  Kosmetyki z filtrem SPF to nie tylko produkt kosmetyczny, ale także kluczowy element codziennej pielęgnacji skóry. Chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry i minimalizują ryzyko raka skóry. Warto inwestować w te produkty, aby zachować zdrową i piękną cerę przez wiele lat. Pamiętajmy, że ochrona skóry przed słońcem to nie tylko kwestia urody, ale przede wszystkim zdrowia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com