środa, 17 lipca, 2024
+

  16 zgonów na Legionellozę w Rzeszowie i bakterie w Legnickim szpitalu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Porannym komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie przekazano informację o 16 zgonach związanych z potwierdzonymi zakażeniami legionellą. Obecnie liczba zakażonych wynosi 155 osób, z czego większość stanowią mieszkańcy Rzeszowa.

  Sanepid dodaje, że nowe potwierdzone wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczą pacjentów przyjętych do szpitala między 26 a 27 sierpnia.

  Jak podaje Polsat News najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Rzeszowie (104 pacjentów), w powiecie rzeszowskim (35 pacjentów) oraz w powiecie dębickim (4 pacjentów). Wcześniej Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie informowała o 14 zgonach i 153 zakażonych osobach. Pierwszy przypadek legionellozy został wykryty 18 sierpnia w Rzeszowie.

  Do tej pory bakterie Legionella wykryto w czterech województwach. Nadal nie jest jasne, co spowodowało wzrost liczby zachorowań i skąd pochodzi źródło zakażenia.

  Stanisław Żaryn, wypowiadając się w Polsat News, podkreślił, że w związku z tą sytuacją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjęła nadzwyczajne działania w celu wykluczenia potencjalnych scenariuszy. Jak dotąd nie ma informacji sugerujących sabotaż. Legioneloza to choroba układu oddechowego, wywołana przez bakterie Legionella, które rozmnażają się w wodzie o temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Choroba jest zakaźna, ale nie przenosi się od osoby do osoby.

  Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha również zwrócił uwagę na wzrost liczby zachorowań i związku z tym zmiennymi warunkami klimatycznymi. Ich najnowszy raport epidemiczny podkreśla, że okres letni sprzyja rozprzestrzenianiu się legionelli, a wzrost liczby przypadków może być powiązany z intensywniejszą aktywnością podróżniczą Niemców w miesiącach wakacyjnych. Instytut apeluje do lekarzy pracujących w szpitalach i przychodniach, aby w przypadku rozpoznania zapalenia płuc uwzględnili możliwość zakażenia legionellą i przeprowadzili odpowiednią diagnostykę w tej kwestii.

  Bakteria Legionelli na drugim końcu Polski w szpitalu

  Jak podaje Wirtualna Polska w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy wykryto obecność bakterii Legionella pneumophila w jednym z kranów. Rzecznik placówki zapewnił, że żaden pacjent w szpitalu nie został zakażony tą bakterią. To niepokojące odkrycie miało miejsce podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej przez służby sanitarno-epidemiologiczne. Bakterie Legionella pneumophila zostały wykryte w kranie, znajdującym się w obszarze poddawanym remontowi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com