niedziela, 19 maja, 2024
spot_img
+

    16 zgonów na Legionellozę w Rzeszowie i bakterie w Legnickim szpitalu

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W Porannym komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie przekazano informację o 16 zgonach związanych z potwierdzonymi zakażeniami legionellą. Obecnie liczba zakażonych wynosi 155 osób, z czego większość stanowią mieszkańcy Rzeszowa.

    Sanepid dodaje, że nowe potwierdzone wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczą pacjentów przyjętych do szpitala między 26 a 27 sierpnia.

    Jak podaje Polsat News najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w Rzeszowie (104 pacjentów), w powiecie rzeszowskim (35 pacjentów) oraz w powiecie dębickim (4 pacjentów). Wcześniej Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie informowała o 14 zgonach i 153 zakażonych osobach. Pierwszy przypadek legionellozy został wykryty 18 sierpnia w Rzeszowie.

    Do tej pory bakterie Legionella wykryto w czterech województwach. Nadal nie jest jasne, co spowodowało wzrost liczby zachorowań i skąd pochodzi źródło zakażenia.

    Stanisław Żaryn, wypowiadając się w Polsat News, podkreślił, że w związku z tą sytuacją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjęła nadzwyczajne działania w celu wykluczenia potencjalnych scenariuszy. Jak dotąd nie ma informacji sugerujących sabotaż. Legioneloza to choroba układu oddechowego, wywołana przez bakterie Legionella, które rozmnażają się w wodzie o temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Choroba jest zakaźna, ale nie przenosi się od osoby do osoby.

    Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha również zwrócił uwagę na wzrost liczby zachorowań i związku z tym zmiennymi warunkami klimatycznymi. Ich najnowszy raport epidemiczny podkreśla, że okres letni sprzyja rozprzestrzenianiu się legionelli, a wzrost liczby przypadków może być powiązany z intensywniejszą aktywnością podróżniczą Niemców w miesiącach wakacyjnych. Instytut apeluje do lekarzy pracujących w szpitalach i przychodniach, aby w przypadku rozpoznania zapalenia płuc uwzględnili możliwość zakażenia legionellą i przeprowadzili odpowiednią diagnostykę w tej kwestii.

    Bakteria Legionelli na drugim końcu Polski w szpitalu

    Jak podaje Wirtualna Polska w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy wykryto obecność bakterii Legionella pneumophila w jednym z kranów. Rzecznik placówki zapewnił, że żaden pacjent w szpitalu nie został zakażony tą bakterią. To niepokojące odkrycie miało miejsce podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej przez służby sanitarno-epidemiologiczne. Bakterie Legionella pneumophila zostały wykryte w kranie, znajdującym się w obszarze poddawanym remontowi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com