środa, 17 lipca, 2024
+

  Czy bakteria Legionella jest w rzeszowskim wodociągu? Są pierwsze wyniki badań

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, że obecnie służby sanitarne posiadają rezultaty badań z dziewięciu próbek. Cztery z nich zawierały zanieczyszczenia bakteriami Legionella. 

  Jak podaje Polsat News próbki wody ze źródeł miejskich wodociągów w Rzeszowie zostały odebrane do analizy, a ich liczba wynosiła 105. Dodatkowo, osiem próbek zostało pobranych z pobliskich powiatów.

  Aktualnie posiadamy wyniki dziewięciu próbek, które zostały pobrane 18 sierpnia – dodał dr Sidor. Z tych próbek cztery z ośmiu były zanieczyszczone bakteriami Legionella. Dwie z nich wykazywały wysoki poziom. Taki poziom niesie ze sobą ryzyko, na przykład podczas korzystania z prysznica – wyjaśnił dr inż. Sidor. 

  Jak informuje Polsat News w dziewiątej próbce, pobranej zimną wodę z mieszkania osoby zakażonej, nie wykryto obecności bakterii Legionella. Przed nami kluczowe dni – podkreślił inspektor wojewódzki. 

  Dodatkowo, Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że obecnie brak jest dowodów na identyfikację źródła infekcji. W weekend odbyła się akcja dezynfekcji i przepłukiwania sieci wodociągowej w Rzeszowie. Stężenie chloru w wodzie płynącej z kranów zostało dwudziestokrotnie zwiększone.

  Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność” – pisze w komunikacie Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jak mówili w poniedziałek przedstawiciele rzeszowskiego sanepidu:

  na dziś wyniki nie dają nam podstaw do stwierdzenia, że źródłem zakażeń są rzeszowskie wodociągi” .

  komunikat Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

  Jak podaje Polsat News w poniedziałek 28 sierpnia rano podano informacje o zgonie 91-letniej kobiety, która kilka dni temu trafiła do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. W niedzielę lekarze potwierdzili zgon pacjentki. Obecnie w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przebywa 19 pacjentów, a sytuacja jest względnie stabilna. Dziesięciu pacjentów jest hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Fryderyka Chopina. Trzech pacjentów znajduje się na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w stanie ciężkim, ale stabilnym. Poinformował rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. W ciągu ostatniej doby do szpitala zgłosiła się jedna osoba zakażona bakterią Legionella.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com