sobota, 30 września, 2023
+

  Biblioteka na ul. Sokoła w Rzeszowie zaprasza na  spotkanie z Bractwem Flisackim. Kim są flisacy? Kiedy będzie można ich poznać?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na początek warto dowiedzieć się, kim są w ogóle flisacy? Powołane w 1991 roku Bractwo Flisackie św. Barbary w Ulanowie to stowarzyszenie z siedzibą w Ulanowie, które gromadzi flisaków ulanowskich. Historia flisaków sięga jeszcze lat 1616 roku, kiedy to Stanisław Uliński założył nad ujściem Tanwi do Sanu – nową osadę Ulinę, która miała być centrum rzemieślniczo-handlowym. Dalej powstawały cechy różnych rzemiosł, a mieszkańcy zajmowali się również kowalstwem, tkactwem, przetwórstwem drzewnym oraz innymi dziedzinami rękodzielnictwa, budową statków oraz tratew. A kim są flisacy? To grupa, która zajmowała się w dawnej Polsce flisem, czyli rzecznym spławem (transportem) towarów.

  A już niedługo, bo 10 września będzie można ich spotkać i porozmawiać, posłuchać ich opowieści. Zapowiada się zatem bardzo ciekawe wydarzenie w rzeszowskiej bibliotece na ul. Sokoła 13, o godzinie 16:00, w jedną z wrześniowych niedziel.

  Nagrody oraz odznaczenia dla flisaków

  Szczególnie na terenach naszego województwa flisactwo ma szczególnie długą historię i bogatą tradycję. Z tego powodu, w 2014 r. flisactwo zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a od 1 grudnia 2022 roku tradycje flisackie znajdują się na liście dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

  O czym będzie organizowane spotkanie?

  Flisacy przybliżą wszystkim uczestnikom spotkania skąd w ogóle się wzięli? Jak  grupa ta oraz jej wartość w społeczeństwie zmieniał się na przestrzeni wielu stuleci? Na czym polega i polegała ta kultura? Czym trudnili się przed laty flisacy? Czym zajmują się obecnie? Dlaczego zawód ten we współczesnym świecie powoli wpisuje się do tych mało popularnych, a nawet ginie? Będzie przeprowadzona prezentacja multimedialna, a całość uświetni muzyka, grana i wykonywana przez Kapelę Flisacką i posłuchają tradycyjnych ich pieśni.

  „Popołudnie z Flisakami” stanowi część programu 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, który ma na celu edukację historyczną i kulturalną, promowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego oraz dialog międzykulturowy. Wydarzenie to odbywa się corocznie w II i III weekend września. W roku 2023 daty te to 9-10 oraz 16-17 września.

  W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała różnorodne atrakcje, których harmonogram dostępny jest na stronie internetowej www.wimbp.rzeszow.pl oraz na plakatach. Zachęca się wszystkich do wzięcia udziału w proponowanych blokach tematycznych oraz do wspólnego kultywowania tradycji.

  To wydarzenie wpisuje się w główny temat tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, który brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Warto podkreślić, że projekt ten jest realizowany dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu „Z tradycją od pokoleń – człowiek i drewno”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com