poniedziałek, 7 października, 2024
+

    Biblioteka na ul. Sokoła w Rzeszowie zaprasza na  spotkanie z Bractwem Flisackim. Kim są flisacy? Kiedy będzie można ich poznać?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Na początek warto dowiedzieć się, kim są w ogóle flisacy? Powołane w 1991 roku Bractwo Flisackie św. Barbary w Ulanowie to stowarzyszenie z siedzibą w Ulanowie, które gromadzi flisaków ulanowskich. Historia flisaków sięga jeszcze lat 1616 roku, kiedy to Stanisław Uliński założył nad ujściem Tanwi do Sanu – nową osadę Ulinę, która miała być centrum rzemieślniczo-handlowym. Dalej powstawały cechy różnych rzemiosł, a mieszkańcy zajmowali się również kowalstwem, tkactwem, przetwórstwem drzewnym oraz innymi dziedzinami rękodzielnictwa, budową statków oraz tratew. A kim są flisacy? To grupa, która zajmowała się w dawnej Polsce flisem, czyli rzecznym spławem (transportem) towarów.

    A już niedługo, bo 10 września będzie można ich spotkać i porozmawiać, posłuchać ich opowieści. Zapowiada się zatem bardzo ciekawe wydarzenie w rzeszowskiej bibliotece na ul. Sokoła 13, o godzinie 16:00, w jedną z wrześniowych niedziel.

    Nagrody oraz odznaczenia dla flisaków

    Szczególnie na terenach naszego województwa flisactwo ma szczególnie długą historię i bogatą tradycję. Z tego powodu, w 2014 r. flisactwo zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a od 1 grudnia 2022 roku tradycje flisackie znajdują się na liście dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

    O czym będzie organizowane spotkanie?

    Flisacy przybliżą wszystkim uczestnikom spotkania skąd w ogóle się wzięli? Jak  grupa ta oraz jej wartość w społeczeństwie zmieniał się na przestrzeni wielu stuleci? Na czym polega i polegała ta kultura? Czym trudnili się przed laty flisacy? Czym zajmują się obecnie? Dlaczego zawód ten we współczesnym świecie powoli wpisuje się do tych mało popularnych, a nawet ginie? Będzie przeprowadzona prezentacja multimedialna, a całość uświetni muzyka, grana i wykonywana przez Kapelę Flisacką i posłuchają tradycyjnych ich pieśni.

    „Popołudnie z Flisakami” stanowi część programu 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, który ma na celu edukację historyczną i kulturalną, promowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego oraz dialog międzykulturowy. Wydarzenie to odbywa się corocznie w II i III weekend września. W roku 2023 daty te to 9-10 oraz 16-17 września.

    W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała różnorodne atrakcje, których harmonogram dostępny jest na stronie internetowej www.wimbp.rzeszow.pl oraz na plakatach. Zachęca się wszystkich do wzięcia udziału w proponowanych blokach tematycznych oraz do wspólnego kultywowania tradycji.

    To wydarzenie wpisuje się w główny temat tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, który brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Warto podkreślić, że projekt ten jest realizowany dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu „Z tradycją od pokoleń – człowiek i drewno”

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com