środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  W związku z pojawieniem się przypadków zatrucia bakterią Legionellą – miasto Rzeszów postanowiło zamknąć fontanny, w tym także tę multimedialną!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z powodu zarażenia się groźną bakterią przez jak się okazuje coraz więcej osób,  na terenie Podkarpacia, zarządzono, aby wyłączyć na jakiś czas fontanny, które znajdują się na terenie naszego miasta do odwołania. Z związku z tym nie będzie czynna także ta popularna, rzeszowska fontanna multimedialna, przez co odwołane są specjalne pokazy, zaplanowane szczególnie na 26 sierpnia. Do tego nie będą puszczane specjalne animacje na tym terenie także codziennie w godzinach – 12:00 w południe, 17:00 popołudniu oraz o 21:00 – późnym wieczorem, nocą. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasta – rzeszowian oraz pobliskich turystów, zwłaszcza, że wykazano, że bakteria ta jest śmiertelnie groźna. Do tej pory, do obecnego momentu zmarło na nią już trzy osoby!

  Co to jest bakteria Legionella? Co warto o niej widzieć?

  Bakteria Legionella to grupa Gram-ujemnych, pałeczkowatych bakterii występujących naturalnie w środowisku wodnym. Choć większość bakterii Legionella jest nieszkodliwa, niektóre gatunki tej rodziny mogą powodować poważne infekcje układu oddechowego u ludzi. Zakażenia wywołane przez te bakterie są znane jako legionelloza lub choroba legionistów.

  Legionella została odkryta w 1976 roku w trakcie konwencji w Filadelfii, kiedy to wybuchła epidemia choroby oddechowej wśród uczestników. W efekcie tego wybuchu choroby zmarło 29 osób, a ponad 180 zachorowało. Bakteria została nazwana na cześć miejscowości, w której odbywała się konwencja – w hotelu Bellevue-Stratford.

  Legionella rozwija się w wilgotnych środowiskach, szczególnie w wodzie o temperaturze od 20°C do 45°C. Potencjalne źródła zakażeń obejmują systemy klimatyzacyjne, chłodnie, zbiorniki wodne, fontanny, jacuzzi oraz prysznice. Bakterie Legionella przenoszone są przez wdychanie mikroskopijnych kropel wody zawierających bakterie, które przedostają się do układu oddechowego.

  Najważniejszą chorobą wywołaną przez bakterie Legionella jest legionelloza, znana również jako choroba legionistów. Jej objawy są podobne do objawów grypy lub zapalenia płuc i mogą obejmować gorączkę, bóle mięśni, kaszel oraz duszność. W przypadkach ciężkich infekcji może dojść do zapalenia płuc lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej, co może być śmiertelne u osób z obniżoną odpornością lub starszych.

  Bakteria Legionella stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, szczególnie w środowiskach, gdzie istnieje ryzyko rozwoju epidemii. Skuteczne zarządzanie systemami wodnymi oraz przestrzeganie odpowiednich procedur dezynfekcji i monitorowania temperatury może pomóc w minimalizacji ryzyka zakażeń.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com