niedziela, 19 maja, 2024
spot_img
+

    Rzeszowska biblioteka zaprasza na 12. Narodowe Czytanie połączone z piknikiem!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która rozpoczęła się w 2012 roku, promująca znajomość literatury narodowej. Czytane są publicznie w wielu miastach oraz zakątkach Polski obszerne fragmenty różnych lektur, w danym roku – jedna. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza serdecznie na już 12. edycję całej akcji, połączonej z Rodzinnym Piknikiem Czytelniczym. Tym razem, w 2023 roku prezentowaną powieścią będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku. Wydarzenie odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota), w godzinach od 16:00 do 18:00, w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie. Wstęp jest oczywiście darmowy.

    Jakie lektury czytano w poprzednich latach?

    Pomysł na zorganizowanie Akcji Narodowego Czytania został po raz pierwszy zrealizowany w 2012 roku i odczytano wtedy lekturę  znaną chyba wszystkim – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później, w 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku była to „Lalka” Bolesława Prusa. W następnym roku odczytano w wielu miejscach po całej Polsce „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a dalej, rok później „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku, w związku z obchodzonym jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odczytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku były to Nowele polskie – zbiór ośmiu utworów, autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 roku były „Ballady” Juliusza Słowackiego, a w następnym roku – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zaporskiej. Z kolei w ostatnim 2022 roku były to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

    Narodowe Czytanie jest organizowane z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to „jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.” Prezydent Andrzej Duda wyraził w swoim liście okolicznościowym, iż jest to „książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.” Zachęcił także, aby odkryć na nowo atmosferę dzieła, przywołać dziedzictwo Powstania Styczniowego, które jest „symbolem i fundamentem narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”.

    W Rzeszowie, podczas 12. edycji Narodowego Czytania, planowane są różnorodne wydarzenia dla mieszkańców. W Ogrodach Bernardyńskich od 16:00 do 17:00 odbędzie się wspólne czytanie obowiązującej lektury przez mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia oraz zaproszonych gości. Później, od 17:00 do 18:00, będzie można cieszyć się występem Zespołu Śpiewaczego Tyczyniacy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Woliczki.

    W strefie DWÓR (16:00-18:00) zaplanowano pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury specjalną pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Również w tych godzinach odbędą się pokazy i warsztaty carvingu oraz dekoracji z sezonowych polskich owoców i warzyw, prowadzone przez CARVING – ART Jolanty Grabiec. Impreza będzie również obfitować w prezentacje utensyliów aptekarskich z XIX/XX wieku z kolekcji Muzeum Ziemi Bieckiej, a także warsztaty układania suchych kwiatów przygotowane przez Manufakturę Kwiatową. Na miejscu będzie można zobaczyć prezentację mundurów i broni z powstania 1863 r. dzięki grupie rekonstrukcji historycznej 51. Drużyny Harcerzy Żuawi im. Signi 1863.

    Strefa WIEŚ zaprasza od 16:00 do 18:00 na warsztaty dla rodzin dotyczące tworzenia zielników oraz warsztaty papieroplastyki pod nazwą „Zwierzaki i ptaki z papieru”. Możliwa będzie także degustacja regionalnych produktów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Woliczki.

    W strefie LASU po południu odbędzie się prezentacja wyrobów z wikliny i drewna firmy ELWIK Wyroby z Wikliny i Drewna – Paweł Kida, z opcją zakupu wybranych przedmiotów. Na uczestników czekać będą również smaczne polskie jabłka. To obiecujący dzień pełen atrakcji!

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com