wtorek, 10 września, 2024
+

    Debata w Urzędzie Marszałkowskim jak zaufać i wykorzystywać drony

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W piątek 28 lipca, odbyła się debata na temat dronów w Urzędzie Marszałkowskim. Konferencja zgromadziła licznych gości i prelegentów, którzy dyskutowali na temat różnych aspektów związanych z wykorzystaniem dronów.

    Poruszane tematy obejmowały regulacje prawne, wpływ na środowisko oraz głównie kwestię zyskania zaufania społecznego do tej technologii, które zostało nadszarpnięte przez ich zastosowanie w działaniach wojennych. W szczególności podkreślano potrzebę wykorzystania dronów w sytuacjach kryzysowych.

    Strategia odpowiada na zapotrzebowania, które się dzieją i widać je w obecnym momencie. Te drony wdzierają się w naszą rzeczywistość społeczną, gospodarczą. To jest nieunikniony proces i żeby nie odbywał się w sposób spontaniczny i niekontrolowany, jest konieczność regulacji, konieczność debatowania, aby te regulacje i prawo dronowe było dobrze dostosowane do obecnych potrzeb.

    Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

    Spotkanie było częścią działań marszałka województwa, Władysława Ortyla, który z ramienia komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów pracował nad przygotowaniem opinii dla Komisji Europejskiej na temat Strategii Dronowej 2.0. W dokumencie tym zawarto możliwe sposoby rozwoju tej technologii, regulacje prawne oraz wymagania operacyjne, techniczne i finansowe, mające na celu uregulowanie kwestii związanych z mobilnością dronów.

    W czerwcu opinia na temat strategii dronowej została przyjęta podczas posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) w Rumunii. Przed przyjęciem opinii przez komisję COTER odbyło się wiele spotkań, konsultacji i prezentacji. W pracach nad opinią uczestniczyła Aneta Łobodzińska, ekspert w dziedzinie dronów, jako konsultant. Obecnie opinia trafi pod obrady Komitetu Regionów, a planowane jest jej ostateczne przyjęcie podczas sesji plenarnej Komitetu w październiku.

    Środki europejskie są bardzo ważne i istotne, bo one wpływają na rozwój całego tego potencjału. Zarówno od prac badawczo-rozwojowych, gdzie chcemy wypracować, jak najlepsze rozwiązania dla dronów, które nie tylko działają w obszarze wojskowym, ale również w zdrowiu, rolnictwie. Dlatego te prace badawczo rozwojowe, które są finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, dla konsorcjów przedsiębiorstw, po to, żeby jak najlepiej rozwijać tę infrastrukturę. A tutaj na Podkarpaciu, biorąc pod uwagę, że jedna z inteligentnych specjalizacji to lotnictwo i kosmonautyka, tym bardziej te środki mogą lepiej zapracować i być dobrze zainwestowane.

    Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,

    Spotkanie w Rzeszowie było kolejnym etapem prac nad opinią. W debacie uczestniczyli m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem z Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa, Grzegorz Trzeciak, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz – ILOT oraz Grzegorz Łobodziński, prezes Centrum Usług Dronowych.

    Podczas otwarcia debaty marszałek podkreślił potrzebę istnienia instytucji certyfikujących w kontekście dronów, regulacji dotyczących ich ruchu oraz przestrzeni, w której mogą operować. Podziękował również za aktywny udział Podkarpacia w działaniach związanych z dronami. Marszałek wspomniał również o swojej roli jako sprawozdawcy opinii na temat Strategii Dronowej 2.0 dla Unii Europejskiej.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com