W niedzielę 23 lipca 2023 roku, mieszkańcy Tyczyna w kościele pw. Św. Katarzyny, aby uczcić 79. rocznicę akcji „Burza” oraz bohaterskie wyzwolenie miasta przez żołnierzy Armii Krajowej z placówki „Topola”.
Uroczystości odbyły się także na miejscowym cmentarzu, przy pomniku poległych Żołnierzy AK.
Całe wydarzenie było hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność i niepodległość. W czasie mszy świętej, której przewodniczył ks. dr Marian Czenczek – proboszcz tyczyńskiej parafii – wspominano poległych żołnierzy placówki „Topola”. Ich ofiarna służba dla kraju została wyrażona przez wiernych w modlitwach.
Po zakończeniu uroczystej mszy odbył się Apel Pamięci, podczas którego złożono wieńce i zapalono znicze na cmentarzu w Tyczynie, przy pomniku upamiętniającym żołnierzy AK, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.
W tym ważnym wydarzeniu uczestniczył również Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski – który wyraził swój szacunek i wdzięczność dla bohaterów, którzy poświęcili swoje życie w obronie wartości, jakimi były wolność i godność człowieka.
To było wzruszające spotkanie, które podkreśliło ważność pamięci o bohaterach i wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w Tyczynie i w całym kraju. Dzięki takim uroczystościom pokazujemy, że ich odwaga i poświęcenie nie zostaną zapomniane, a nasze pokolenie kontynuuje dziedzictwo walki o wolność i sprawiedliwość.
Wyzwolenie Tyczyna miało miejsce podczas II wojny światowej w okresie akcji „Burza”, która była jednym z elementów polskiego powstania przeciwko niemieckiej okupacji. Akcja „Burza” polegała na wyzwoleniu wielu miast i regionów Polski spod okupacji niemieckiej w 1944 roku.
W przypadku Tyczyna, wyzwolenie nastąpiło dzięki działaniom żołnierzy Armii Krajowej z placówki o kryptonimie „Topola”. Byli to miejscowi bojownicy, którzy odważnie walczyli o wolność swojej ojczyzny. Dokładna data wyzwolenia Tyczyna nie została podana Wiadomo, że akcja ta miała miejsce w trakcie operacji „Burza”, która trwała w okresie od lipca do października 1944 roku.
W wyniku tych działań, Tyczyn został uwolniony spod niemieckiej okupacji, a miejscowa ludność mogła cieszyć się zakończeniem okrutnych warunków panujących podczas okupacji. Wyzwolenie miasta było ważnym momentem w historii regionu, a bohaterstwo żołnierzy AK, którzy ryzykowali życie dla dobra swojej ojczyzny, jest pamiętane i szanowane przez kolejne pokolenia.