sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Za nami jedna z najważniejszych imprez na Podkarpaciu – Carpathia Festival. Kto zwyciężył tegoroczną edycję?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach 22 i 23 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się już dziewiętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” 2023, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Rzeszowa i Podkarpacia. W tym roku spośród wielu zgłoszeń nadesłanych przez wokalistów nie tylko z Polski, ale też z wielu zakątków świata, specjalnie powołane do tego jury w składzie – Danuta Błażejczyk (przewodnicząca), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski wytypowało „szczęśliwą” piętnastkę, która otrzymała zaproszenie, by wystąpić na tegorocznym festiwalu.

  A spośród nich, dalej jury tym razem w składzie: Marek Kościkiewicz – Przewodniczący Jury, Danuta Błażejczyk – Przewodnicząca Jury Kwalifikacyjnego, Dorota Daszykowska – Brud, dr Izabela Fac, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Beata Molak, Michał Wojnarowski oraz Witold Walawender w sobotę, pierwszego dnia festiwalu wytypowało siódemkę finalistów, którzy mieli zaprezentować się w niedzielę. W drugim dniu festiwalu, jury wyłoniło zwycięzców, którym bardzo serdecznie gratulujemy.

  Główna nagroda – GRAND PRIX, którą wręczyła sama Irena Santor zwycięzcy festiwalu, trafiła do MARIO JUNES, który pochodzi z Wilna, na Litwie. Wokalista prezentując swój autorski utwór otrzymał wiele cennych nagród, w tym nagrodę pieniężną.

  Poza tym, jury przyznało nagrody innym wokalistom:

  I miejsce – Ola Kędra (Humniska/Polska)

  II miejsce – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska)

  III miejsce – Sargis Davtyan (Imielin/Polska)

  Największa Osobowość Sceniczna – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska)

  Nagroda Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego dla laureata, który w swoim wykonaniu najlepiej zinterpretował walory literackie tekstu – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska)

  Wyróżnienie – Anna Federowicz (Karsin/Polska)

  Wyróżnienie – Anastasia Mudryk (Lwów/Ukraina)

  Wyróżnienie – Kinga Wołoszyn (Józefin/Polska)

  Wśród fundatorów nagród znaleźli się: Sponsor Tytularny Festiwalu – Bank Gospodarstwa Krajowego, Rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Polska oddział Rzeszów, Ziaja Zakład Produkcji Leków, Fundacja Creative.pl oraz Kwiaciarnia Magiczny Zakątek.

  Ale Carpathia Festival to nie tylko konkurs muzyczny, ale również koncerty. Drugiego dnia festiwalu – 23 lipca, w minioną niedzielę – Filharmonia Podkarpacka zabrzmiała najpiękniejszymi przebojami Ireny Santor. Tym razem artystka wcieliła się w rolę słuchacza i mogła posłuchać swoich najpopularniejszych piosenek, które wykonali: Danuta Błażejczyk, Monika Urlik, Kamil Franczak FRANKY oraz Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej pod kierunkiem Tomasza Filipczaka. Niedzielny koncert poświęcony Irenie Santor odbył się po ogłoszeniu wyników.

  Dzień wcześniej, w sobotę 22 lipca oprócz piętnastki wokalistów, którzy konkurowali między sobą, wystąpili także Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej, na koncercie pod hasłem „We wspólnym rytmie serc”. Poświęcony był on twórczości Krzysztofa Dzikowskiego. Prowadzącymi cały festiwal byli – Ilona Małek oraz Mateusz Szymkowiak.

  Carpathia Festival co roku zrzesza wielu artystów, którzy występują na dużej scenie w rzeszowskiej filharmonii w tym roku już po raz dziewiętnasty. Często kariera muzyczna wokalistów, nie tylko tych, którzy zwyciężyli, po takim festiwalu szybciej się rozwija. Podczas tych dziewiętnastu lat przez festiwal przewinęło się tysiące artystów ze swoimi autorskimi piosenkami. Dla wielu z nich ta muzyczna impreza to dopiero początek wspaniałej kariery.

  Pozostaje nam życzyć nie tylko tym wygranym, ale także wszystkim, którzy wystąpili na festiwalu rozwoju dalszej kariery, samych sukcesów w branży muzycznej oraz spełnienia najskrytszych marzeń. Jednocześnie gratulujemy zwycięzcom i nie możemy się doczekać, dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu. Ciekawe, kto na niej wystąpi oraz jakie gwiazdy się na niej pojawią?

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com