czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Już jutro do Baranowa Sandomierskiego przyjedzie Karol Okrasa, który zaprezentuje specjały kuchni lasowiackiej!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  To już kolejne wydarzenie zorganizowane na Podkarpaciu w ramach III Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Tym razem impreza odbędzie się w Baranowie Sandomierskim, w naszym województwie, w powiecie tarnobrzeskim. Do tego malowniczego miejsca przyjedzie znany szczególnie z kulinarnych programów telewizyjnych – Karol Okrasa! Gość ten zaprezentuje oraz przyrządzi smakołyki oraz charakterystyczne potrawy, które pochodzą z lasowiackiej kuchni. Wybierz się już 23 lipca, czyli jutro do pięknej okolicy na Podkarpaciu – do dziedzińca zamku, w godzinach popołudniowych. Impreza zaczyna się nieco wcześniej, bo już o 11:00.

  Wydarzeniu towarzyszyć będą do tego liczne prezentacje lasowiackiego rękodzieła oraz lokalnych produktów. Nie zabraknie degustacji przepysznego jadła oraz konkursów kulinarnych dla tych dużych oraz małych. Festiwal w Baranowie zakończy się o około 17:30. Wstęp na wszystko jest oczywiście darmowy.

  Karol Okrasa to polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej. Ukończył Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie im. E. Pijanowskiego w Warszawie. Absolwent Wydziału Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął w Hotelu Jan III Sobieski (obecnie Radisson Blu Sobieski) w Warszawie. W latach 1997–2008 pracował w Hotelu Bristol, gdzie dwa lata był szefem kuchni.

  W 2003 wygrał trzymiesięczny casting, w którym wzięło udział ponad 100 kandydatów i poprowadził w telewizji TVP1 kulinarny program Kuchnia z Okrasą (od grudnia 2003). W 2009 roku program ten został uhonorowany nagrodą im. Mieczysława Orłowicza. Kolejną odsłoną gastronomicznych podróży był program Smaki czasu z Karolem Okrasą (TVP2), w którym zapraszał znane osoby do odkrycia własnych kulinarnych wspomnień i fascynacji. Od października 2012 prowadzi program Okrasa łamie przepisy w TVP1.

  W jakich programach telewizyjnych brał udział?

  TV: Kuchnia z Okrasą i Okrasa łamie przepisy – program kulinarny TVP1

  TV: Smaki czasu z Karolem Okrasą – program kulinarny TVP2

  TV: Pascal kontra Okrasa – reklamował sieć sklepów Lidl

  Jakie książki (głównie kulinarne) wydał?

  Jest autorem książki Gotuj z Okrasą (ISBN 83-7477-119-4, Wydawnictwo Edipress Polska, maj 2006), zawierającej 105 autorskich przepisów kulinarnych. Kilka lat później ukazały się książki „Pascal kontra Okrasa” (w listopadzie 2013), „Ryby są super” (jesienią 2015, z Dorotą Wellman), „Kuchnia polska według Karola Okrasy” (jesienią 2016), „Jeść zdrowiej” (wiosna 2018, z Hanną Stolińską-Fiedorowicz i Darią Ładochą) i „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” (jesień 2018, z Darią Ładochą, Pawłem Małeckim i Kingą Paruzel) – wszystkie dla Lidla.

  W 2021 roku nakładem wydawnictwa RTCK ukazała się książka Biblia od kuchni, którą napisał we współpracy z o. Adamem Szustakiem. Od 14 listopada do 12 grudnia 2021 publikowana była w serwisie YouTube na kanale Langusta na palmie powiązana z książką seria kulinarna.

  Kilka ważnych informacji o Festiwalu Kultury Lasowiackiej

  Dla przypomnienia Festiwal Kultury Lasowiackiej jest organizowany przez Województwo Podkarpackie. Jest to święto, w trakcie którego każdy może przyjść oczywiście za darmo, skosztować specjałów charakterystycznych dla tej kuchni, poznać bliżej kulturę lasowiaków. Ta grupa etniczna zamieszkiwała niegdyś nasz region, a dokładniej tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej. To już trzecia edycja imprezy, która rozpoczęła się w 2021 roku i do tej pory skupia wszystkich ciekawskich, ale też twórców ludowych, którzy tańczą, śpiewają, grają na instrumentach, wykonują różne rękodzieła, czy różne wyroby, które są i były charakterystyczne dla lasowiaków. Powstanie takiego cyklu, corocznych wydarzeń wokół tej kultury to wspaniały pomysł. W ramach festiwalu po wielu miejscowościach na Podkarpaciu organizowane są imprezy z kulturą lasowiacką. Warto się wybrać na którąś z nich!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com