niedziela, 5 maja, 2024
spot_img
+

    Trwa 19. edycja Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Co działo się w Rzeszowie do tej pory?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Od 12 do 18 lipca 2023 roku na terenie Podkarpacia odbywa się kolejna już, bo 19. edycja Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W ramach tego święta do Rzeszowa oraz okolic naszego miasta, mniejszych miejscowości zjeżdżają się dwadzieścia zespoły z dziewięciu różnych krajów. Festiwal ten odbywa się w Rzeszowie po czteroletniej przerwie.  W tym roku, do Rzeszowa przyjechały zespoły polonijne ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, a także z Mołdawii i Ukrainy. Tym razem festiwal zorganizowany jest z nieco mniejszą niż dotąd liczbą zespołów i uczestników.

    14 lipca, w zeszły piątek od godziny 15 do wieczora na rzeszowskim rynku odbyło się oficjalne rozpoczęcie festiwalu. Przeszedł m.in. barwny korowód ulicami miasta, prezentujący wszystkie zespoły, które przyjechały do Rzeszowa. Odbył się też koncert powitalny w wykonaniu zespołów polskich.

    15 oraz 16 lipca w Rzeszowie także można  było obejrzeć przepiękne ludowe tańce i śpiewy w wykonaniu grup z wielu zakątków świata, które zaprezentowały wysoki poziom umiejętności tanecznych razem z pięknymi, zachwycającymi różnorodnymi strojami.  W sobotę od godziny 15 do 22 na rynkowej estradzie do późna występowały różne zespoły ludowe. Z kolei w niedzielę, o 10:30 w Katedrze Rzeszowskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Polonii. Dalej, podobnie jak dzień wcześniej, rzeszowski rynek rozbrzmiewał muzyką ludową, do której tańczyli przepiękne choreografie ludowe tancerze.

    Jeśli przegapiłeś występy, nic straconego. Dzisiaj, w poniedziałek, o godzinie 19:00 w Hali Widowiskowej na Podpromiu również wystąpią przyjezdni tancerze. W tym dniu, aby móc zobaczyć taneczne pokazy tańców ludowych należy wykupić bilet, który kosztuje 50 zł.

    Poza tym, zespoły ludowe nie tylko wystąpiły w Rzeszowie, ale też pojawiły się w wielu miejscowościach, w regionie. Które grupy, gdzie i kiedy wystąpiły?

    15 lipca  – sobota – Zespół Polonijny „Polanie” z Detroit (USA) podczas Polsko-Amerykańskiej Biesiady w Kolbuszowej, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka” z Litwy podczas Dni Gminy Niebylec

    16 lipca – niedziela – Polski Zespół Folklorystyczny „Junak” z Kurytyby (Brazylia) podczas specjalnego koncertu w Iwoniczu Zdroju, Zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” z Kijowa w Grodzisku Dolnym, Zespół Pieśni i Tańca „Kukułeczka” z Australii podczas imprezy „Przygoda z fredrowską intrygą w tle” w Urzejowicach.

    Które zespoły wystąpiły już bądź też wystąpią? Poznaj lepiej kilka z nich

    AUSTARALIA – Perth   Zespół Pieśni i Tańca KUKUŁECZKA

    BRAZYLIA – Kurytyba  Zespół Folklorystyczny JUNAK Towarzystwo Polskie União Juventus

    KANADA – Edmonton Zespół Polskiego Tańca Folklorystycznego ŁOWICZ

    KANADA – Calgary      Zespół Pieśni i Tańca POLANIE

    KANADA -Vancouver  Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ

    LITWA – Troki  Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE

    „Troczanie” to zespół ludowy, działający na Wileńszczyźnie, który powstał w 1989 roku. Zespół posiada w swoim repertuarze ponad dwieście różnych ludowych utworów, które prezentuje na różnych pokazach, konkursach, festynach czy festiwalach. Są to pieśni polskie, litewskie, wileńskie, kolędy, wojenne, patriotyczne. „Troczanie” prezentują także tańce trockie, polskie, z regionu wileńskiego, czy taniec karaimski. Zespół nosi charakterystyczne karaimskie stroje ludowe. Przez 34 lata działalności, „Troczanie” występowali na Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, kilkakrotnie na Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. Byli gorąco przyjmowani w Górze Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Dobrym Mieście, Pasłęku, Cieszynie, Białymstoku, Węgorzewie, Bielsku-Białej, Szczyrku, Wiśle, Suwałkach, Siemiatyczach, Pułtusku, Sankt Petersburgu, Dyneburgu, Mińsku. Zespół tworzy około 40 osób. Są to mieszkańcy Trok i okolic oraz Wilna, a w składzie znajdują się zarówno młodzi 16-latkowie, jak i 86-latkowie. Zespół można śmiało powiedzieć, że łączy aż trzy pokolenia.

    MOŁDAWIA – Komrat Taneczny Zespół Polskiego Tańca POLACY BUDŻAKA

    NIEMCY – Hannower  Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONIA T.z. w Hanowerze

    REPUBLIKA CZESKA – Czeski Cieszyn  Zespół Pieśni i Tańca OLZA

    REPUBLIKA CZESKA – Sucha Górna    Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE

    Zespół Pieśni i Tańca „Suszanie” działa na co dzień oraz reprezentuje gminę Sucha Górna, jednej z czeskich miejscowości. Datuje się, że powstał w 1953 roku i nieprzerwanie działał od tamtej pory, pod zmieniającymi się kierownikami artystycznymi co jakiś czas.  Obecnie kierownikiem jego  jest Barbara Mračna. Liczy 35 członków, posiada kapelę ludową. Członkowie tańczą i śpiewają. W repertuarze są tańce oraz pieśni regionu zamieszkania – cieszyńskie, orłowskie (z polskiej strony rozbarskie), polskie tańce narodowe i regionalne, tańce słowackie i czeskie, oraz tańce towarzyskie, wykorzystywane zwłaszcza podczas karnawału. Zespół ponadto bardzo często występuje zarówno w różnych regionalnych, jak i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, festynach.

    UKRAINA – Kijów         Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU

    USA -Toledo    ECHO Z POLSKI

    USA – Chicago Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK

    USA – Chicago Zespół Pieśni i Tańca POLONIA

    Zespół Pieśni i Tańca “Polonia” działa już od około 20 lat. Promuje od początku już swojego istnienia polski folklor w USA, ale też na całym świecie. W repertuarze zespołu znajdują się tańce narodowe, ludowe i salonowe. W skład zespołu wchodzą cztery grupy taneczne: dorosła, młodzieżowa, dziecięca – Mała Polonia oraz przedszkolna – Krasnoludki. Zespół został odznaczony Złotym Medalem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” a jego założycielka – dyrektor artystyczny i choreograf – Cecylia Roznowska – Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

    Grupa ludowa występowała dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie oraz podczas jego historycznej wizyty w Jerozolimie w marcu 2000r. Zespół może się pochwalić także koncertowaniem dla Polskiego Radia i Telewizji oraz obecnością na V Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Iwoniczu Zdroju, w Kanadzie na Festiwalu Folklorada Winnipeg, na Tajwanie na Międzynarodowym Festiwalu Kultur oraz na Węgrzech w XIV Światowym Festiwalu Narodów.

    Dyrektorem Centrum od początku istnienia jest Anna Krysiński, kierownikiem muzycznym i akompaniatorem – Mieczysław Dzis.

    USA – Chicago Teatr Pieśni i Tańca WICI

    USA -Chicago  Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD – PRCUA/ZPRKA

    USA – Detroit  Zespół Folklorystyczny POLANIE

    USA – Detroit  Zespół WAWEL z Detroit

    USA – Tucson  Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK

    WIELKA BRYTANIA – Londyn  Zespół Pieśni i Tańca KAROLINKA

    „Karolinka” to polonijny zespół pieśni i tańca, który na co dzień działa w Londynie. Przez 30 lat swojej działalności może pochwalić się koncertowaniem w wielu miejscach nie tylko w Anglii, ale również na całym świecie. Występował na wielu festiwalach, zawodach. Osiągnął wiele nagród, wyróżnień na różnych konkursach. Często można oglądać zespół w polskiej, czy zagranicznej telewizji. Cieszy się dobrą reputacją. Celem zespołu jest podtrzymywanie oraz zachowywanie polskiej tradycji folklorystycznej oraz prezentowanie jej w dynamiczny, interesujący oraz bardzo profesjonalny sposób. W „Karolince” występują również młodsze dzieci, nie tylko starsi. Członkowie zespołu mają ogromna pasję i angażują się w próby, które trwają wiele godzin w tygodniu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com