Muzeum Etnograficzne mieści się na ul. Rynek 6, tuż obok popularnego, rzeszowskiego deptaka. Prezentuje ono różne historyczne, zasoby, interesujące zbiory w końcu zabytkowe eksponaty. Zbierz minimum sześcioosobową grupę, zadzwoń do muzeum pod numerem telefonu 17 862 02 17 i zarezerwuj wybrane przez siebie zajęcia! Na co można się wybrać do muzeum, co oferuje obiekt szczególnie w okresie wakacyjnym?
„Zabawy i zabawki wiejskie” – co zamiast Barbie i Lego, dowiesz się kolego! – Wszyscy, którzy wybiorą się na takie prelekcje, dowiedzą się o tym, jak wyglądało dzieciństwo wiele, wiele lat temu szczególnie na wsi. Ponadto sprawdzą, w co dawniej się bawiono. Sami będą mogli przekonać się o tym, z czego wykonane były dawne zabawki. Oprócz ich wypróbowania, uczestnicy będą mogli sami skonstruować prostą zabawkę, a potem zabrać ją do domu! Zajęcia takie trwają około 90 minut i kosztują od pojedynczej osoby 20 zł.
„Na co dzień i od święta” – tak zatytułowana jest wystawa strojów, pochodzących z naszego regionu. Poznają zarówno modę damską jak i męską, którą nosili niegdyś Lasowiacy, Rzeszowianie a także Pogórzanie, na wsi u schyłku XIX wieku oraz na początku XX wieku. Na prezentowanej przez muzeum ekspozycji można zobaczyć, jak piękne to były stroje, na których wzoruje się często współczesna moda.
Każdy, kto wybierze się do muzeum będzie mógł oprócz oczywiście strojów zobaczyć także przedmioty związane z pielęgnacją wyglądu. Do tego, powstał katalog pod takim samym tytułem, jak hasło prezentowanej zabytkowej kolekcji. Do tego na stronie internetowej www.ubioryludowe.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl można dowiedzieć się czegoś więcej o eksponatach muzeum, a dokładniej o strojach ludowych.
Prezentowane są stroje codzienne, świąteczne, czy obrzędowe. Do tego wystawie towarzyszą pamiątkowe, zabytkowe fotografie archiwalne. Niektóre z nich zostały wykonane przez cenionego, rzeszowskiego fotografa – Edwarda Janusza, który pracował w latach od 1886 do 1950 roku.
Do tego wszystkiego wszystkie osoby, które przyjdą w wybranym przez siebie dniu do muzeum będą miały wspaniałą okazję założyć na siebie te historyczne stroje oraz przeglądnąć się w „wirtualnym lustrze”. Drugą częścią zajęć będą warsztaty plastyczne. Przed wejściem do muzeum należy wykupić bilet, który kosztuje 20 zł.