wtorek, 30 kwietnia, 2024
+

Zwycięzcy Pucharu Tymbarku spotkali się z prezesem Podkarpackiego Związki Piłki Nożnej

Drużyny ze Szkoły Podstawowej w Krasnem, SMS Stali Rzeszów i Beniaminka Krosno mieli zaszczyt gościć prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Mieczysława Golbę, w celu uhonorowania ich ostatnich sukcesów.

W drugim przypadku w historii turniejów o Puchar Tymbarku zdarzyła się niezwykła sytuacja, gdy dwie drużyny z Podkarpacia zdobyły jednocześnie tytuł mistrza Polski. Dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Krasnem triumfowały w kategorii U-12, podobnie jak uczniowie z SMS Stali Rzeszów, którzy zwyciężyli w tej samej kategorii, ale wśród chłopców. Co więcej, kilka dni wcześniej piłkarki z Beniaminka Krosno zdobyły wicemistrzostwo Polski w kategorii U-13 dziewcząt. Podobna sytuacja miała miejsce pięć lat temu, kiedy dwie drużyny z Podkarpacia, AMO Rzeszów i Beniaminek Krosno, zajęły pierwsze miejsce w Pucharze Tymbarku.

Tegoroczny turniej Pucharu Tymbarku był równie emocjonujący jak ten z 2018 roku. Mecze finałowe odbyły się na Stadionie Narodowym, a wśród sędziów finałów znalazł się Szymon Marciniak, uważany za najlepszego sędziego piłkarskiego na świecie, który jako jeden z dwóch arbitrów prowadził zarówno finał mistrzostw świata, jak i finał Ligi Mistrzów. Na Wielkim Finale Pucharu Tymbarku gościli znakomici goście, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, prezes PZPN Cezary Kulesza, a także wiceprezes PZPN i prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba. Mecze transmitowane były w TVP Sport, a komentarze na żywo dostarczał trener reprezentacji Polski U-17, Marcin Włodarski.

Sukcesy naszych piłkarzy z Podkarpacia zawsze cieszą mnie najbardziej. Niedawno nasza Reprezenacja Polski U-17 z trenerem z Podkarpacia Marcinem Włodarskim i z chłopakami od nas Krzysztofem Kolanko, Filipem Rejczykiem, Szymonem Kądziąłką i Mateuszem Skoczylasem awansowała do połfinału Mistrzostw Europy. Niektórzy z tych piłkarzy nie grają już na Podkarpaciu, ale to chłopcy stąd, z Podkarpacia. A teram mamy kolejne sukcesy, kolejne piłkarki i piłkarze. Byłem razem z Wami na Stadionie Narodowym i wiem ile was to wszystko kosztowało, ale też widziałem jaką radość sprawia wam gra w piłkę nożną. Wierze, że niedługo znów się spotkamy, bo znów przywieziecie nam kolejne puchary i medale, a za parę lat zagracie w Reprezentacji Polski. Drodzy trenerzy, dziękuje Wam za waszą pracę. To wy wyszkoliliście te młode osoby, to również wasz ogromny sukces.

Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej

Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Krasnem, która triumfowała w majowym finale województwa podkarpackiego, imponowała swoją grą na turnieju. Wygrała wszystkie swoje mecze, osiągając pełny komplet zwycięstw w fazie grupowej, a następnie w ćwierćfinale i półfinale. W ostatnim etapie rywalki zostały pokonane dopiero po rzutach karnych. W finale dziewczęta z Krasnego zmierzyły się z AP PSP Klimontów. Wspaniałe spotkanie rozegrała Aleksandra Śliwińska, zdobywając wszystkie trzy bramki dla swojej drużyny, co przyczyniło się do wygranej 3:1. Finał chłopców U-12 przebiegał podobnie jak finał dziewcząt. Tym razem Bartosz Brożyna ze SMS Stali Rzeszów zdobył hat-trick, a czwartą bramkę dorzucił Adrian Rzeszutko. Rzeszowianie pokonali w finale drużynę SP 7 z Leszna rezultatem 4:1. Wcześniej odnieśli sukces m.in. w dwóch meczach fazy grupowej, a w ćwierćfinale i półfinale zwyciężyli po rzutach karnych.

W finale drużyna trenerów Marcina Skiby i Przemysława Kucy dominowała nad rywalem, zasłużenie zdobywając tytuł mistrza. Dodatkowo podkarpackim zawodnikom przyznano nagrody indywidualne. Bartosz Brożyna otrzymał tytuł najlepszego zawodnika turnieju U-12 chłopców, a Laura Bąk ze Szkoły Podstawowej w Krasnem została uznana za najlepszą bramkarkę turnieju.

To było niesamowite wydarzenie, chyba nikt z nas się nie spodziewał, że będziemy mieć, aż dwóch triumfatorów. Puchar Tymbarku, to znakomita inicjatywa. Chciałbym tylko dodać, że nasz finał wojewódzki na stadionie w Stalowej Woli jest jedynym takim, który odbywa się jednego dnia. W tym roku mieliśmy ponad sto drużyn, tysiąc zawodników

Karol Wołoszyn, wiceprezes Podkarpackiego ZPN, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku.

W spotkaniu uczestniczyła także drużyna Beniaminka Krosno, która zdobyła Puchar Tymbarku w poprzednim roku. W sezonie 2022/23 zespół pod wodzą trenera Jakuba Koznera radził sobie równie dobrze, zajmując miejsca na podium w kilku ważnych turniejach. Jako zwieńczenie całorocznej pracy, drużyna wywalczyła wicemistrzostwo Polski podczas turnieju finałowego w Wielkopolsce. Dziewczynki z Krosna prezentowały się znakomicie, tracąc tylko jednego gola w czterech meczach. Niestety, w finale minimalnie uległy drużynie z Katowic.

Podczas spotkania poruszono również temat rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek (26.06) turnieju finałowego o Puchar im. Kazimierza Górskiego. W turnieju spotka się osiem najlepszych reprezentacji wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w Polsce z rocznika 2011 i młodszych. Będą to jednocześnie mistrzostwa Polski U-12 kadr wojewódzkich.

Turniej będzie się składał z 14 meczów, które pozwolą wyłonić najlepszą drużynę w kraju. Zawody będą rozgrywane na pięciu stadionach na Podkarpaciu: w Wiązownicy, Przemyślu (stadiony Juvenii i Polonii), Wólce Pełkińskiej i Gniewczynie Łańcuckiej. Wszystkie mecze będą transmitowane na żywo na kanale Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej na YouTube.