niedziela, 6 października, 2024
+

    Jutro startuje Europejski Stadion Kultury. Poznaj program imprezy!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Piątkowy koncert główny w Parku Sybiraków to największe wydarzenie tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, bo festiwal to także mnóstwo dodatkowych wydarzeń dla gości w każdym wieku.

    – W Rzeszowie czuć dreszczyk emocji i podekscytowanie związane ze wspaniałym czasem, jakim jest początek wakacji. Ale to uczucie potęguje także najważniejsza impreza kulturalna naszego miasta, czyli Europejski Stadion Kultury. To wspaniałe, że najlepszy okres w roku rozpoczniemy w mieście z kulturą. Dziękuję za to naszemu przyjacielowi, jakim jest Narodowe Centrum Kultury. Jest dobry feeling i wyczucie intencji, a wówczas tego typu wydarzenia wychodzą bardzo dobrze. Cieszę się tym bardziej, że transmisję z naszego piątkowego koncertu na ogólnopolskiej antenie pokaże telewizja, dzięki czemu widowisko zobaczą ludzie w całym kraju – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

    Europejski Stadion Kultury to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. Łączy elementy różnych gatunków muzycznych, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych. Od 2013 roku Europejski Stadion Kultury odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego. Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok. Jego organizatorzy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Rzeszów Stolica Innowacji, Estrada Rzeszowska i Kultura dostępna.

    Jak przekonuje prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, festiwal to przestrzeń, w której wszyscy dobrze się czują.

    – Bardzo dziękuję za jej stworzenie oraz za to, że wspólnie z Rzeszowem realizujemy z powodzeniem tak złożony projekt. To projekt, który łączy, spina, zszywa rzeczy będące obok siebie. Polscy artyści występują z przyjaciółmi, przede wszystkim z Ukrainy. My nieustanie myślimy o tamtejszych instytucjach i ludziach, którzy są zarówno za granicą, jak i u nas. A ten projekt pokazuje, że nie jesteśmy obok siebie, tylko razem możemy coś zrobić i chociaż na chwilę pomóc zapomnieć o tych rzeczach, które są trudne – mówi prof. Rafał Wiśniewski. – Bardzo ważne, że jest to cykl imprez bezpłatnych, w których może wziąć udział każdy, bez względu na status ekonomiczny – dodaje dyrektor NCK.

    Tegoroczna edycja Wschodu Kultury – Europejskiego Stadion Kultury będzie już trzynastą. Jej organizatorzy podkreślają, że od roku patrzymy na to wydarzenie jednak zupełnie inaczej. Na warsztat bierzemy słowo interdyscyplinarność zarówno dzieląc, jak i łącząc projekty na różne dyscypliny artystyczne. Większość wydarzeń nastawiona będzie na współpracę, aktywny odbiór, wspólne działanie. W tej edycji towarzyszy nam otwartość na nowe, nieznane, czasem nam obce, jednak bliskie. Spotkamy się na styku różnorodnych dyscyplin artystycznych, będziemy poszukiwać i odkrywać. Koncert Główny w Parku Sybiraków, który będzie się składał z dwóch części: Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów.

    Koncert rozpocznie Daria ze Śląska – wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej. Na rzeszowskiej scenie zobaczymy Justynę Steczkowską w duecie z łotewskim zespołem Brainstorm, tajemniczą grupę BOKKA, która wystąpi z estońskim multiinstrumentalistą – Andresem Kõpperem, o pseudonimie artystycznym NOËP, Sarę James w kolektywie z ukraińską reprezentantką Eurowizji Junior 2021 Oleną Usenko oraz duet Smolik//Kev Fox, który wystąpi z raperką Aliną Pash pochodzącą z Ukrainy.

    – Koncert główny po raz trzeci odbędzie się w Parku Sybiraków. Otworzy go Daria ze Śląska, młoda, obiecująca artystka. Taka jest formuła tych koncertów, w poprzednich latach przed kolektywami występowali m.in. Daria Zawiałow, Kortez, czy Kaśka Sochacka. Z kolei koncert kolektywów to wydarzenie niezwykle ciekawe chociażby dlatego, że ci artyści wcześniej ze sobą nie współpracują. Spotykają się dopiero tu na miejscu, a mimo to efekt na scenie zawsze jest wspaniały. Patronem tego roku jest Mikołaj Kopernik, a więc i nasza scenografia będzie się do tego odwoływać. Pod takim kątem przygotowujemy scenografię, a sam koncert odbędzie się pod hasłem uniwersum, będzie nawiązywał do przenikania się różnych światów – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

    Poza piątkowym koncertem festiwal to także mnóstwo dodatkowych atrakcji i imprez towarzyszących. Przede wszystkim w fosie Zamku Lubomirskich, gdzie będzie zlokalizowany klub festiwalowy.

    – Zapraszamy na mnóstwo rozmaitych wydarzeń i projektów, m.in. art. celebration, silent disco, wschód wina, czy dedykowaną najmłodszym arenę smyka i mnóstwo innych atrakcji – wylicza Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

    – Dziękujemy za wsparcie, które otrzymujemy, aby ESK mógł być otwarty dla każdego i wyjątkowy. Dzięki tej współpracy możemy proponować coraz lepszy program. W tym roku mamy kolejne nowe wydarzenia. Zapraszamy gości m.in. na wystawę, która przybliży postać naszego mistrza fotografii – Edwarda Janusza ale także również postać jego mniej znanej żony, Leopoldyny. Wystawa jest otwarta w ratuszu – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

    Pełna rozpiska wydarzeń w ramach ESK jest dostępna na stronie internetowej www.erzeszow.pl

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com