piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Za nami 13. edycja Mocy Odkrywców – Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki na Politechnice!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? Co w temacie 5G jest prawdą, a co zwykłym fake newsem? Dlaczego TIE-fightery słychać w kosmicznej próżni? Ile waży średniowieczny miecz? Czy obrót jest wszędzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli się uzyskać uczestnicy 13. edycji Mocy Odkrywców – Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki, który odbył się 3 czerwca br. na Politechnice Rzeszowskiej.

    Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tej edukacyjnej przygodzie popularyzującej naukę i technikę w formie plenerowej zabawy udział wzięli liczni miłośnicy techniki małej i dużej. Wspólna zabawa nauką stanowiła doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk.

    Strefy tematyczne

    Tradycyjnie w ramach pikniku przygotowywane były cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki, Skwer Historii. W wydarzeniu wzięło udział ponad 360 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowały: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.

    W Pasażu Techniki z pewnością odnaleźli się tu sympatycy pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, chemii, energetyki i elektroniki. Uczestnicy mieli okazję również spróbować swoich sił w symulatorze skoku spadochronowego, gdzie z doświadczonym instruktorem mogli uczyć się panowania nad własnym ciałem.

    Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wysokich napięć, widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat, pokazy rycerstwa epoki Grunwaldu oraz gości z odległej Galaktyki. W Pasażu Kultury i Sztuki odbywały się interaktywne warsztaty z malarstwa, rzeźby, metaloplastyki, ceramiki i grafiki, przygotowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Można było również spotkać się z bohaterami filmów animowanych przybyłych z Muzeum Dobranocek. Rodzice czy dziadkowie mogli pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat. W Skwerze Historii pojawił się Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Dla fanów Robin Hooda udostępniony został tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów.

    Prezentacje

    Podczas pikniku swój dorobek popularnonaukowy zaprezentowały koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrowali natomiast eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki. Nie zabrakło również niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki. Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką – stoiska i laboratoria mobilne przygotowali: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. W laboratoriach można było rozwiać najpopularniejsze mity na temat mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com