sobota, 30 września, 2023
+

  Rzeszowska biblioteka organizuje konkurs „O PIÓRO PEGAZA”. Trzeba stworzyć rymowankę, inspirowaną twórczością Przybosia!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim  Konkursie Poetyckim „O Pióro Pegaza 2023”. „MOJOTWOJE” – zabawy słowotwórcze w duetach inspirowane twórczością dla dzieci Juliana Przybosia. Termin przesyłania prac mija 30 września 2023 r.

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podejmuje się zrealizowania postulatu, który  w 1964 roku Julian Przyboś zawarł w jednym z artykułów poświęconych poezji dla dzieci w tygodniku społeczno-kulturalnym „Kultura”. Poeta zaproponował redaktorom popularnych czasopism dziecięcych „Miś” i „Świerszczyk” ogłoszenie konkursu dla młodych matek na rymowanki dla swoich pociech. Mając swoje osobiste obserwacje i doświadczenia w pisaniu utworów w których poetycko dialoguje ze swoją córką Utą („Wiersze dla Uty”), uznał, że bogata dziecięca wyobraźnia i wrażliwość połączona z chęcią zabawy powoduje, że „dziecko jest naturalnym poetą, gdyż słowo jest dlań przedmiotem radosnej zabawy a poezja aktem przeżycia i wzruszenia” . Koncepcja „dziecięcej” poezji Juliana Przybosia zasadza się na dialogowym zderzeniu mowy dorosłego i dziecka, na poglądzie, że dziecko potrafi zafascynować się możliwością igrania słowami i ich układami podobnie jak poeta.

  „Rymowanki dla najmłodszych są – jak stwierdził – utworami słownymi i jednocześnie gestycznymi: mówi się je i pokazuje jak np. w wypadku znanej rymowanki ludowej „Sroczka kaszkę warzyła” , która przekazywana jest  dzieciom z pokolenia na pokolenie.

  Konkurs „MOJOTWOJE” skierowany jest do rodziców i ich dzieci, dziadków, opiekunów, wychowawców oraz osób pracujących z małymi dziećmi. Ideą konkursu jest stworzenie wraz z dzieckiem utworu poetyckiego w formie rymowanki/wyliczanki służącej wspólnej zabawie inspirowanej utworami słowotwórczymi Juliana Przybosia. Zapraszamy więc do słowotwórczej zabawy w duecie z dzieckiem. Regulamin konkursu oraz Kartę Zgłoszenia, można pobrać ze strony: www.wimbp.rzeszow.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com