piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    „Szanuj zasady, chroń życie” w Zakładzie Karnym w Rzeszowie

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Grupa młodych ludzi w poniedziałek 8 maja przekroczyła bramę więzienia, aby uczestniczyć w spotkaniu edukacyjnym na temat bezpieczeństwa drogowego. Oprócz przepisów i zasad ruchu drogowego, uczniowie poznali również historię młodego mężczyzny skazanego za przestępstwo drogowe. 

    Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński przekonywali młodych ludzi o tym, że nie warto przekreślać swojego życia już na samym początku. Skazany mężczyzna otrzymał 9 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym, w którym prowadził auto pod wpływem alkoholu z wynikiem 2,8 promila, a zginęły dwie osoby.

    W ten dzień spotkaliśmy się ze znajomymi. Kupiłem samochód – stwierdziliśmy, że „oblejemy” zakup. Zabrakło alkoholu. Padł pomysł, żeby pojechać do pobliskiej miejscowości po alkohol. Nie było trzeźwego kierowcy. Kto będzie kierował? Ten kto kupił. Ja nie chciałem się na to zgodzić, ale po naciskach, namowach „że mięczak jesteś”, uległem i pojechaliśmy. Obudziłem się w szpitalu. Powiedziano mi, że zginęły dwie osoby. Moi bliscy znajomi, z którymi znaliśmy się od dzieciństwa. Tam, gdzie mieszkam, nazywają mnie zabójcą.

    opowiedział skazany za przestępstwo drogowe

    Na spotkaniu omawiano przepisy i zasady ruchu drogowego dotyczące prędkości pojazdów, zachowania się pieszych, tworzenia korytarzy życia, wpływu kondycji psychofizycznej kierowcy na bezpieczeństwo jazdy oraz konsekwencji prawnych związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

    Prowadzący spotkanie ostrzegali przed brakiem doświadczenia, zbytnią pewnością siebie, brawurą, nieznajomością podstawowych zasad ruchu drogowego, chęcią popisania się przed innymi oraz brakiem umiejętności przewidywania konsekwencji swojego postępowania – zachowaniami, które często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

    W projekcie „Szanuj zasady, chroń życie”, który prowadzimy od listopada, wzięło już udział 600 uczniów szkół licealnych z całego kraju. Tym projektem chcemy objąć jak największą grupę młodych lub przyszłych kierowców. Młodzi kierowcy niestety są w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli chodzi o wskaźnik wypadkowości, wśród młodych kierowców, w grupie wiekowej 18-14 lata, jest on najwyższy na 10 tys. populacji. W ubiegłym roku młodzi ludzie z tej grupy wiekowej spowodowali ponad 3 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 281 osób.

    Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego

    Projekt „Szanuj zasady, chroń życie” jest realizowany przez Inspekcję Transportu Drogowego we współpracy ze Służbą Więzienną od listopada 2022 roku. Spotkania edukacyjne odbyły się już w różnych miastach w Polsce, w tym w Warszawie, Gorzowie Wlkp., Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu i Katowicach. Celem projektu jest zwiększenie świadomości młodych kierowców na temat bezpieczeństwa na drodze oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze.

    Wyciągnąłem wnioski z tej lekcji. Kierowanie po alkoholu to głupota, narażamy siebie i innych, zabierając sobie lub innym życie. Takie spotkania są potrzebne, bo nie wszyscy biorą pod uwagę, że mogą wyrządzić innym krzywdę. Dziś dostaliśmy przestrogę na dalsze życie

    uczeń biorący udział w spotkaniu z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com