czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Fundacja Folkowisko od początku wojny działa na rzecz wsparcia Ukrainy. Sprawdź czym dokładnie się zajmuje?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od samego początku, Fundacja Folkowisko działa na granicy polsko-ukraińskiej, a także wewnątrz Ukrainy. Od pierwszego dnia wojny przyjmowali, dokarmiali i opiekowali się uchodźcami z Ukrainy. Po kilku dniach zauważyli, że zaczynam im brakować miejsca, więc otworzyli magazyn.

    Domeną Fundacji Humanitarnej Folkowisko jest natychmiastowa reakcja na zmieniające się potrzeby szukających schronienia przed wojną. Fundacja powstała właśnie po to, żeby dostarczać szybką, skuteczną oraz systematyczną pomoc humanitarną tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

    W ciągu roku wojny Folkowisko udowodniło, jak wiele można zrobić, żeby pomóc bliźnim. Udowodniło siłę społeczeństwa obywatelskiego. Ta straszna wojna niestety ciągle się nie kończy, choć wszyscy mamy jej już dość i ciągniemy ostatkiem sił. Choć pod nogi rzuca nam się coraz więcej kłód, to my się nie możemy poddać. Nie wolno nam zostawić sąsiadów bez pomocy.

    Stowarzyszenie Folkowisko i jego wojenne dziecko, czyli Fundacja Humanitarna Folkowisko już od roku niosą pomoc humanitarną do Ukrainy. W tym czasie jako grupa społeczników, która jeszcze kilka miesięcy temu zajmowała się organizacją koncertów i szerzeniem kultury pogranicza, stali się jedną z najważniejszych organizacji niosących wsparcie naszym wschodnim sąsiadom.

    Opanowanie chaosu

    Początkowo działania ekipy Folkowiska rozpoczęły się we wsi Gorajec w  agroturystyce Chutor Gorajec, którą oddali na potrzeby uchodźców. Gdy na granicy panował chaos, a władze jeszcze nie przygotowały punktów recepcyjnych, dom rodziny Piotrowskich stał się jedną z pierwszych ostoi dla setek osób przekraczających granicę. W ciągu pierwszego tygodnia przez Chutor Gorajec przeszło 600 osób. Wolontariusze o każdej porze dnia i nocy odbierali ludzi z pobliskich przejść granicznych. Po przenocowaniu, ogrzaniu i nakarmieniu przekazywaliśmy uchodźców dalej, w głąb kraju do organizacji, które zajmowały się ich zakwaterowaniem i zabezpieczeniem podstawowych potrzeb.

    – Pierwszy magazyn powstał w niewielkim Cieszanowie, gdzie lokalne władze oddały nam do dyspozycji halę lodowiska, która szybko stała się jednym z największych magazynów w naszym regionie. Już w poniedziałek, czyli w czwarty dzień wojny wysłaliśmy pierwszego Tira z 33 paletami do Czerwonego Krzyża w Zbarażu – mówi Marcin Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Folkowisko.

    Już drugiego dnia wojny Folkowisko rozpoczęło budowę trzech punktów pomocy humanitarnej po ukraińskiej stronie granicy. Obozy obejmowały: punkt medyczny, punkty sanitarne, przestrzeń przyjazną dzieciom, ogrzewane namioty, do których codziennie dostarczano gorące posiłki, suchy prowiant, środki higieniczne dla kobiet i dzieci. Przez przejścia graniczne wspierane przez ekipę Folkowiska, granicę bezpiecznie przekroczyło około 1 miliona osób. Dzięki stworzonym w tych miejscach punktach medycznych udało się udzielić pomocy około 8 tysiącom pacjentom.

    Działania Folkowiska 

    Folkowisko wraz z rozwojem działań wojennych w Ukrainie, rozszerzało stale swoje działania i zwiększało liczbę miejsc, do których dostarczana jest pomoc humanitarna. Dlatego, aby usprawnić dostarczanie towarów do środkowej i wschodniej Ukrainy, Folkowisko nawiązało współpracę z kilkunastoma organizacjami ukraińskimi w tym z Stay Safe czy Turbota Charków. To tam przewożone produkty zostają odbierane przez wewnętrznych kierowców z Ukrainy i są dystrybuowane w głąb kraju.

    Kiedy pomoc humanitarna została bardziej ustrukturyzowana i nabrała lepszej organizacji, Folkowisko rozszerzyło swoje działania.

    Grupa jest inicjatorem takich akcji jak:

    – Victory Gardens – projekt zakładał zbiórkę nasion i dostarczenie ich przygranicznym mieszkańcom, tak aby mogli zaopatrzyć swoje ogrody, trawniki i przydomowe poletka

    – Books not bombs – czyli, zbiórka książek z Ukrainy i ich dystrybucja do polskich szkół i bibliotek, gdzie trafiło setki tysięcy dzieci i dorosłych z Ukrainy.

    – Life Boxy – pudełka pełne najpotrzebniejszych produktów, które nazywamy Life Boxami. Przeznaczone są dla rodzin i zapewnić im mają wyżywienie przez przynajmniej tydzień. Oprócz jedzenia znajdują się tam środki higieny, baterie i listy ze wsparciem. Dzięki wsparciu partnerów udało nam się dotrzeć do rodzin, które znajdują się w najbardziej zagrożonych rejonach w Ukrainie. Przez pół roku przekazaliśmy ponad 4 tysiące life boxów.

    – Agregaty – poprzez ataki na infrastrukturę krytyczną w miesiącach zimowych Rosja próbuje terroryzować ludność cywilną Ukrainy. Brak prądu, ogrzewania Internetu paraliżuje całe regiony. Folkowisko już latem rozpoczęła wysyłkę agregatów do Ukrainy. Dzięki wsparciu Fundacji Kościuszkowskiej, Folkowisko wsparło już kilkanaście szkół, a dzięki indywidualnym donatorom kilka szpitali. W sumie przekazali już ponad 150 agregatów różnej mocy.

    Działania kulturalne

    Fundacja Humanitarna Folkowisko to wojenne dziecko Stowarzyszenia Folkowisko. A to Stowarzyszenie od początku zakładało działania związane z szeroko pojętą kulturą.

    – Kiedy zauważyliśmy, że pomoc humanitarna jest już na ustrukturyzowanym poziomie, to postanowiliśmy wrócić do tego, czym zajmowaliśmy się przed wojną. W tym wszystkim nie chcieliśmy jednak zapomnieć o Ukrainie. Dlatego skupiliśmy się na organizacji wydarzeń, w które mogliśmy zaangażować społeczność z Ukrainy – mówi Daria Kuszlik z ekipy Folkowiska.

    Do tej pory odbyło się około 30 koncertów m.in.: w katedrze Notre-Dame w Kanadzie, w Ennis w Irlandii, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Lublinie oraz Gorajcu. Oto kilka dokładnych przykładów:

    •          Koncert w Katedrze Notre Damme w Kanadzie,

    •          Koncert zespołu Hańba dla wolontariuszy w magazynie w Cieszanowie,

    •          Występ zespołów Kirszenbaum i ukraińskiego wokalisty Gordiya Starukha na krakowskich Wiankach,

    •          Charytatywny koncert dla Ukrainy, gruzińskiego zespołu Trio Mandili

    i wiele innych. Oczywiście nie można zapomnieć o organizowanym przez Stowarzyszenie,  festiwalu Folkowisko, który zapewnił bardzo wiele atrakcji pokazujących wsparcie dla Ukrainy. Przede wszystkim na muzycznej scenie festiwalu pojawiły się ukraińscy wykonawcy m.in. Gordiy Starukh, Joryj Kloc i zespół Rockoko. Nie zabrakło również akcentu ukraińskiego w debatach i dyskusjach, a także w strefie tanecznej, gdzie grupa dziewczyn z Ukrainy prowadziła żywiołowe warsztaty taneczne.

    Jednym z największych wydarzeń był koncert Niepokonani, który Folkowisko zorganizowało w listopadzie 2022 roku wraz z Fundacją Piersi na rzeszowskim Podpromiu. Wystąpiły tam gwiazdy polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej m.in. Sławomir, Golec uOrkiestra, Piersi, Luiku. Dochód z tego koncertu trafił między innymi do centrum rehabilitacji Unbroken we Lwowie.

    Nadzieja umiera ostatnia

    Marcin Piotrowski i jego ekipa nadal wytrwale działają na rzecz pomocy Ukrainie.  Jak sam mówi: „My wszyscy zrobiliśmy więcej w ciągu 365 dni dla pojednania ukraińsko-polskiego niż przez ostatnie 30 lat niepodległości obydwu państw. Nie zmarnujmy tej historycznej szansy. Nie zapominajmy o sąsiadach z Ukrainy”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com