niedziela, 5 maja, 2024
spot_img
+

    Dzisiaj w Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. W pierwszym dniu Wielkiego Postu kapłani posypują także głowy wiernych popiołem

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dzisiaj – 22 lutego 2023 roku wypada Środa Popielcowa. Jest to z pewnością ważna data dla wszystkich wiernych w Kościele Katolickim. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu. W trakcie jego trwania wszyscy katolicy przygotowują się przede wszystkim duchowo do lepszego obchodzenia Świąt Wielkanocnych. Jest to czas pokuty, nawrócenia, odmawiania sobie czegoś, co wpływało na nas niekorzystnie. Dzięki temu będziemy jeszcze lepiej przeżywać Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

    Środa Popielcowa to czas, w którym wierzący gromadzą się w kościołach, a podczas Maszy Świętej księża ubrani w fioletowe szaty posypują głowy popiołem wszystkich. Ta coroczna tradycja, która narodziła się w XI wieku, ma symbolizować żałobę oraz pokutę. Podczas tego obrzędu księża zwykle wypowiadają słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Z kolei wykorzystywany popiół ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.  

    Co ważne, w Środę Popielcową także katolicy powinni zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia) oraz ścisły post (od 18 do 60 roku życia). Oznacza to, że należy zjeść tylko dwa lekkie posiłki oraz jeden syty tego dnia. Warto także wiedzieć, że Popielec jest dniem roboczym, w którym się pracuje.

    Temu okresowi towarzyszą także różne rekolekcje, które prowadzą księża. Najczęściej trwają cztery dni, wliczając w to niedzielę i organizowane są w wielkim poście. Po takich naukach także jest najczęściej okazja do spowiedzi. Mogą trwać cztery dni, albo mogą przybierać formę wyjazdu do ośrodków rekolekcyjnych. Wtedy zwykle wierni biorą udział w codziennej mszy, słuchają nauk księży. To idealny czas na modlitwę, wyciszenie się, a także spowiedź. Zwykle takie rekolekcje wyjazdowe trwają od trzech do siedmiu dni.

    Rzeszowskie parafie organizują także w tym tygodniu rekolekcje. Katedra Rzeszowska – od dzisiaj (22 lutego) do 26 lutego 2023 roku pod hasłem „Wierzę w Kościół”, a Kościół św. Królowej Jadwigi, pod hasłem „Po co Kościół?” w dniach od 23 lutego do 26 lutego. Sprawdź szczegóły oraz cały harmonogram nauk, wchodząc na strony internetowe poszczególnych kościołów.

    Wielki Post to dla chrześcijan czas zadumy, refleksji nad własnym życiem, próbą poukładania systemu wartości, zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się, co w życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

    Okres przed Wielkanocą to także czas na uczestniczenie w Drodze Krzyżowej, która odbywa się w każdy piątek w kościołach katolickich. Ma ona charakter adoracyjny i polega na odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć oraz złożenia Go do grobu. Podczas tego nabożeństwa rozważa się wszystkie (14) stacji Drogi Krzyżowej. Do tego często też odprawiają je pielgrzymi udający się do sanktuariów w czasie trwania całego roku.

    Oprócz Drogi Krzyżowej w niedzielę, odprawia się nabożeństwo – Gorzkie Żale, które ma swój początek w baroku – polega także na rozważaniu męki Pańskiej.

    Gorzkie żale to nabożeństwo pasyjne w Kościele katolickim, mające najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego, odprawianego w okresie wielkiego postu, szczególnie w niedziele, ale również – zależnie od lokalnych zwyczajów – w inne dni (np. w czasie Triduum Paschalnego, zwłaszcza w Wielki Piątek). Gorzkie Żale są tradycją wyłącznie polską. Składają się z trzech części. W poszczególne niedziele Wielkiego Postu odprawia się kolejne części (dwukrotnie, gdyż wielki post trwa sześć tygodni), natomiast Zachęta (Pobudka) pozostaje zawsze ta sama.

    Gorzkie Żale wiążą się z Bractwem św. Rocha z roku 1698 przy kościele św. Krzyża w Warszawie. Duże zasługi w propagowaniu nabożeństw mają misjonarze św. Wincentego a Paulo dzięki misjom ludowym i kierowaniu znaczną częścią seminariów. Po raz pierwszy zostało opublikowane w 1707 r. w Warszawie pod tytułem „Snopek mirry z Ogrodu Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiej Męki Syna Bożego rozpamiętywanie”. Nazwa wzięła się od mirry, czyli daru, jaki Trzej Królowie złożyli Nowonarodzonemu Jezusowi. Dar mirry był zapowiedzią męki i zbawczej śmierci Chrystusa.

    Droga krzyżowa i Gorzkie Żale stały się w ten sposób niezastąpionymi nabożeństwami wielkopostnymi pozwalającymi wiernym pobudzić ich serca do żalu i nawrócenia oraz do miłosnej wdzięczności za dar odkupienia Chrystusa.

    Wielki post trwa do Wielkiego Czwartku (6 kwietnia 2023 roku) – w sumie 40 dni na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni. Pamiętajmy w tym Błogosławionym i pięknym czasie o naszych postanowieniach Wielkopostnych i Pokucie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com