środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Dzisiaj są walentynki – czyli święto zakochanych. To idealny dzień na randkę oraz obdarowanie siebie nawzajem skromnymi upominkami!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Walentynki to coroczne święto miłości, które popularne jest niemal na całym świecie. Wśród dominujących serduszek, kwiatów i czekoladek warto jednak zastanowić się, do czego można wykorzystać prawdziwą siłę miłości. Miłości, która napędza do działania i daje możliwość – mówiąc nieco poetycko – burzenia murów. Także tych, które pojawiają się w naszej codzienności.

    14 lutego to idealna data do tego, by przypomnieć, że miłość nie wie, czym jest płeć, pochodzenie, sprawność fizyczna czy kolor skóry. Miłość niejedno ma imię – pojawia się pomiędzy osobami o różnym pochodzeniu, różnym stopniu sprawności, spokrewnienia czy relacji – za każdym razem stanowiąc piękny przykład, że miłość… to po prostu miłość. Nie można jej oceniać ani tym bardziej – deprecjonować.

    „Miłość, co daje siłę wszystko znieść, za wszystko też może wystarczyć” (J.W. Goethe). To piękne uczucie, które daje siłę do działania i przysłowiowego „przenoszenia gór”, dlatego swobodne wyrażanie miłości powinno być czymś naturalnym. Nie tylko przez słowa, ale także gesty. Przez codzienny uśmiech i radość płynącą z przebywania w gronie najbliższych. Polki i Polacy uwielbiają spędzać czas razem, co tylko pokazuje, jak ważne są chwile, które możemy dzielić z ukochaną osobą. Przeżycia, które możemy podarować w formie Vouchera, pozwalają celebrować uczucia w niezwykły, często wymarzony sposób.

    Kolacja, przygotowana przez ukochaną osobę, kawa, którą wypijemy razem na balkonie, powiedzenie czułego „kocham Cię”, wspólne realizowanie pasji czy spełnianie marzeń – miłość objawia się w tak różny sposób, że nie można zmieścić jej w żadnych ramach. Seniorzy w parku z wnuczkami, osoby różnego pochodzenia spacerujące w centrum miasta, para w kinie, rodzice odbierający dziecko z przedszkola… każda osoba to zupełnie inna, choć równie piękna historia uczucia. Walentynki to idealny moment, by głośno mówić „kocham Cię”, nie zważając na okoliczności – czy może być coś ważniejszego od miłości?

    Święto miłości na całym świecie

    Dzień św. Walentego obchodzony jest jako święto miłości na całym niemal świecie. Mimo że najpopularniejszym zwyczajem jest wysyłanie walentynkowych kartek, to w różnych krajach Święto Zakochanych ma także swoją własną, unikalną tradycję.

    We Włoszech – ojczyźnie św. Walentego – w niedzielę poprzedzającą 14 lutego w Bazylice w Terni młodzi Włosi składają przyrzeczenia miłości. We Francji Święto Zakochanych jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, a popularnym upominkiem z tej okazji są zaproszenia do teatru oraz na romantyczną kolację. Walentynkowym zwyczajem Czechów jest zawieszanie kłódek na Moście Karola w Pradze, a w Wielkiej Brytanii świętowaniu często towarzyszy wręczanie kartek z wizerunkiem najpopularniejszych bohaterów Shakespeare’a – Romeo i Julii.

    W Stanach Zjednoczonych święto ma szerszy charakter i drobnymi prezentami będącymi wyrazem sympatii obdarowuje się także przyjaciół, bliskich czy kolegów ze szkoły. W Japonii, podobnie jak w USA, upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale również znajomym. Ciekawostką jednak jest fakt, że w tym dniu prezenty wręczane są jedynie przez kobiety i są to czekoladki.

    W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach 90. XX wieku. To dzień, w którym królują czerwone serduszka, okolicznościowe kartki oraz… słodkie upominki. Prezentujemy więc przepisy na słodkości, które z powodzeniem zastąpią tradycyjną bombonierkę i będą prawdziwym prezentem od serca.

    Polacy polubili święto zakochanych. Nie obchodzą go hucznie, raczej kameralnie, ale rosną walentynkowe budżety Polaków. To okazja dla handlowców, którzy po okresie styczniowego spowolnienia liczą na wzrost liczby klientów. Nie ma więc co liczyć na promocyjne ceny najpopularniejszych w to święto kwiatów, słodyczy i perfum. Szacuje się, że na prezenty i świętowanie dnia zakochanych Polacy mogą wydać nawet 1,5 mld zł. Fiskus tylko z tytułu podatku VAT zarobi ok. 170 mln zł.

    Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

    Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

    Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

    Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.

    Walentynki to szansa dla osób nieśmiałych na przełamanie obaw i wyrażenie uczuć. To także możliwość ożywienia długoletniego związku, w który wkradła się nuda. Scenariuszy na udany walentynkowy wieczór jest wiele: romantyczna kolacja, wieczór w teatrze, wyjazd tylko we dwoje, wyśpiewanie uczuć podczas karaoke. Ważne, aby wieczór ten diametralnie różnił się od innych i był bodźcem do walki z monotonią w związku. Nuda jest bowiem jedną z najczęstszych – obok zdrady, alkoholizmu jednego z partnerów – przyczyn rozpadu długotrwałych związków.

    – Większość ludzi, którzy poszukują miłości, marzy o tym, żeby spędzić ten dzień po prostu w zaciszu domowym, w ramionach bliskiej osoby, z kimś dla nas ważnym, a nie w jakiś ekstremalny sposób, np. skoki na bungee czy na bardzo romantycznej kolacja w ekskluzywnej restauracji. To są raczej przyziemne oczekiwania – mówi Magdalena Nahurska.

    Co z singlami?

    Choć większość singli jest pozytywnie nastawiona do walentynek, to kiedy przychodzi ten dzień, ich samopoczucie znacznie się pogarsza. Widok zakochanych par nastraja ich nostalgicznie.

    – Mimo że single deklarują, że to jest bardzo miły dzień i dobra tradycja, to ponad połowa osób, które poszukują partnera, czuje się tego dnia smutna czy samotna, więc tutaj jest dosyć duży rozdźwięk. 60 proc. użytkowników tego właśnie dnia szczególnie odczuwa brak w swoim życiu ukochanej osoby. Co dwudziesty singiel tego dnia jest zły, że nie ma koło siebie bliskiej osoby, lub tęskni za byłym partnerem. Jest część, która czuje pewne podekscytowanie, licząc na walentynkową niespodziankę i na to, że ten dzień coś zmieni – podkreśla Magdalena Nahurska.

    – Ponad połowa uważa, że to jest bardzo miła tradycja, można wtedy obdarować jakimś prezentem nawet bliskich, przyjaciół czy wyznać komuś uczucie. Około 20 proc. ankietowanych przyznało, że to jest czysto komercyjne, konsumpcjonistyczne święto. Można założyć, że to jest zdanie nie tylko singli, bo ludzie, którzy są w parach, mają jeszcze tę dodatkową presję, żeby zaskoczyć bliską osobę jakąś niebanalną niespodzianką czy jakimś oryginalnym prezentem – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magdalena Nahurska, portal randkowy Przeznaczeni.pl.

    Święto zakochanych to dzień celebrowania uczuć, warto więc pamiętać o każdej osobie, która jest nam bliska. Zaplanujcie wspólnie spędzony czas, podczas którego całą uwagę poświęcicie sobie nawzajem. Jeśli dodamy do tego trafiony prezent – będzie to idealna recepta na udane walentynki.

    Gotowanie zawsze było idealnym sposobem na pokazanie drugiej  troski i dotarcie do serca ukochanej osoby. Potrawy przyrządzane z uczuciem i pełne pozytywnych emocji nie tylko świetnie smakują, ale również przekazują ciepło i miłość osobom, dla których gotujemy. Są jednak produkty, które nadają daniom szczególnego charakteru i sprzyjają romantycznej atmosferze. Są to afrodyzjaki.

    – Afrodyzjaki to substancje, które rozpalają zmysły i mają pozytywny wpływ na podwyższenie poziomu libido, co sprawia, że takie produkty idealnie sprawdzą się kolacji walentynkowej. Ponadto, składniki zawarte w afrodyzjakach przyczyniają̨ się̨ do regulacji hormonów płciowych i neuroprzekaźników oraz korzystnie wpływają̨ na pracę serca, a więc wspierają nas również w dbaniu o zdrowie bliskich. – zaznacza Monika Nowicka, dietetyk kliniczna Be Diet Catering.

    Są nimi granaty, ostrygi, papryczka chili,  truskawki, czekolada, żeń-szeń.

    Z badań przeprowadzonych przez portal MyDwoje.pl wynika, że 72 proc. Polaków wypowiada słowa „kocham cie” dopiero wtedy, kiedy są pewni uczuć drugiej osoby. Wyznawanie miłości zdecydowanie łatwiej przychodzi paniom – 40 proc. kobiet lubi mówić o swoich uczuciach bez specjalnej okazji. Mężczyźni częściej natomiast czekają na szczególny, romantyczny nastrój. Zdaniem ekspertów ważne jest, żeby nie wyznawać miłości w pośpiechu, mimochodem, na siłę oraz to, by wyznanie było szczere.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com