poniedziałek, 6 maja, 2024
spot_img
+

    Poznaj bliżej właściwości oraz zastosowanie olejków eterycznych na specjalnym spotkaniu w Rzeszowie w Restauracji Radość!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Olejki eteryczne stają się coraz bardziej popularne, ale nie wszyscy wiedzą dlaczego tak jest, co jest w nich takiego interesującego, jak można ich używać i na co mogą pomagać? Na spotkaniu prowadzonym przez Anetę Gosztyłę oraz Beatę Zarembiankę wszyscy chętni uczestnicy zajęć zostaną wprowadzeni w świat olejków eterycznych, które mogą zastąpić wiele substancji używanych dotąd w domu. Prowadzące opowiedzą, jak olejki mogą wspierać Ciebie, Twoje dzieci i całą Twoją rodzinę w zakresie odporności, snu, bólu, emocji, w infekcjach i w wielu innych obszarach.

    Ponadto, na mityngu panie prowadzące pomogą w wyborze olejków i przygotują ich próbki, które później każdy uczestnik zajęć zabierze je sobie do swojego domu i samodzielnie przetestuje.

    Spotkanie na pewno będzie dla każdego ciekawym doświadczeniem. Przede wszystkim jednak zdobędziesz wiedzę, która pozwoli zmienić spojrzenie na naturalne sposoby wsparcia zdrowotnego.

    Zajęcia z olejkami eterycznymi odbędą się 15 lutego 2023 o godzinie 18:00 w Restauracji Radość znajdującej się na ul. Rynek 24 w Rzeszowie. Spotkanie jest całkowicie bezpłatne.

    Skąd biorą się olejki eteryczne?

    Olejki lotne pozyskuje się na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin. Są wyodrębniane z odpowiedniego surowca roślinnego najczęściej przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję. Są stosowane, wraz z innymi substancjami zapachowymi, w perfumiarstwie (perfumy, woda kolońska). Olejki lub całe rośliny olejkodajne są też wykorzystywane jako przyprawy, środki terapeutyczne (ziołolecznictwo) oraz w aromaterapii.

    Jakie mamy olejki eteryczne? Anyżowy (ułatwia trawienie), bazyliowy (pobudza i odświeża), brzozowy (bakteriobójczy), cedrowy (uspokaja), cynamonowy (przyprawa kuchenna), cytrynowy (bakteriobójczy), eukaliptusowy (przeciwbakteryjny), goździkowy (odstrasza owady), herbaciany (antybakteryjny), imbirowy (na choroby lokomocyjne), kminkowy (łagodzi dolegliwości układu pokarmowego), lawendowy (stymuluje układ nerwowy), miętowy (łagodzi bóle żołądkowe), migdałowy, nagietkowy (goi rany), pomarańczowy ze skórki (antydepresant), różany (wpływa na układ nerwowy), rumiankowy (przeciwzapalny), sosnowy (leczy przeziębienie, grypę), szałwiowy (stymuluje układ nerwowy), tymiankowy (stosowany w depresji oraz przy niskim ciśnieniu krwi).

    Olejki eteryczne są od tysięcy lat stosowane jako specyfiki medycyny naturalnej, kosmetyki i dermatologii. Stosuje się je szeroko w aromaterapii, jednak nie są traktowane jak typowe leki przez lekarzy i farmaceutów. Wiąże się to z faktem, że są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami do kilkuset różnorodnych związków chemicznych o nie zawsze całkowicie znanej i często zmiennej zawartości.

    Olejki w temperaturze pokojowej są zwykle rzadkimi, ruchliwymi i bardzo lotnymi cieczami, rzadziej mają konsystencję oleistą, mazistą lub wyjątkowo nawet stałą. Zwykle są bezbarwne, lekko żółtawe lub zielonkawe, rzadko mają wyraźne zabarwienie zielone, błękitne lub brunatne. Ich ciężar właściwy jest prawie zawsze mniejszy od wody, do nielicznych wyjątków cięższych należą m.in. olejek cynamonowy i goździkowy.

    W większości nie rozpuszczają się w wodzie, ewentualnie czynią to tylko w minimalnym stopniu. Łatwo rozpuszczają się natomiast w alkoholach, eterze, chloroformie oraz w tłuszczach ciekłych. Olejki cechują się wysokimi temperaturami wrzenia, zawsze przekraczającymi 100 °C, czasem sięgając nawet 300 °C. Wszystkie są palne, przy czym palą się bardzo kopcąc. Charakterystyczną cechą olejków jest ich silny i zwykle przyjemny aromat, charakterystyczny dla olejków pochodzących od różnych roślin lub ich części.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com